Jeśli chcesz zrealizować płatność lub przelew poza Unię Europejską, również w ramach przelewu międzynarodowego, informacje podane w numerze IBAN nie wystarczą. Niezbędne jest również zgłoszenie kodu SWIFT podmiotu otrzymującego środki. Co to jest SWIFT i dlaczego jest konieczny przy niektórych przelewach?

Co to jest nr SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for World Interbank Financial Telecommunication, spółdzielni korporacji finansowych, głównie banków, którym służy. Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej dziś skupia ponad 8 000 banków z 208 różnych krajów. Głównym celem powstania tego zrzeszenia była współpraca i wymiana informacji pomiędzy instytucjami finansowymi oraz pośrednictwo w transakcjach bankowych, maklerskich i giełdowych.

Jednak głównym powodem, dla którego SWIFT jest często znany to fakt, że umożliwia on międzynarodowe przelewy środków także poza Unią Europejską. Kod SWIFT służy do identyfikacji kraju, banku i oddziału, w którym zarejestrowane jest konto. Kiedy wysyłasz pieniądze na konto za granicą, będziesz potrzebować tego kodu, aby Twoje środki trafiły we właściwe miejsce. Kody SWIFT są czasami nazywane BIC (Bank Identifier Code).

Jak działa system SWIFT?

Wyobraź sobie, że masz kuzyna w Niemczech, do którego chcesz wysłać pieniądze, aby pomóc mu opłacić czynsz za mieszkanie, w którym mieszka. Transakcję zrealizujesz za pomocą przelewów SEPA, a odbiorca otrzyma środki albo natychmiast lub od 1 do 2 dni roboczych – w zależności od wybranej opcji. Łatwe, prawda?

A teraz wyobraź sobie, że zamiast w Niemczech, Twój kuzyn mieszka w Anglii, która opuściła strefę Unii Europejskiej. W tym przypadku skorzystasz z systemu SWIFT, ponieważ mówimy o przelewie poza strefę euro. Twój kuzyn otrzyma pieniądze w ciągu od 2 do 5 dni roboczych.

Przelew z Polski do Anglii możesz zlecić zarówno osobiście w samym banku, jak i zdalnie za pomocą telefonu, online lub nawet za pomocą aplikacji na smartfonie. Ta sama zasada dotyczy odwrotnej sytuacji – gdy zlecasz przelew z Anglii do Polski. Musisz jednak liczyć się z dłuższym czasem realizacji transakcji oraz dość wysokimi kosztami, jakie za nią poniesiesz. Poza bankami istnieją również platformy internetowe, które oferują konkurencyjne dla banków, ale przede wszystkim bardzo korzystne dla klienta usługi szybkich i tanich przelewów międzynarodowych.

Jak wygląda kod SWIFT?

Kod SWIFT składa się zazwyczaj zestawu 8 liter i cyfr, w którym uwzględniony jest:

 • unikatowy kod banku (cztery pierwsze znaki),
 • kod kraju i lokalizacji według normy ISO 3166-1 (dwa następne znaki),
 • kod lokalizacji banku (kolejne dwa znaki).

Kombinacja ta czasami może być dłuższa i składać się z 11 znaków. W takich przypadkach trzy ostatnie symbole służą do identyfikacji konkretnego oddziału bankowego.

Przykładowe numery SWIFT banków w Polsce to:

 • Bank Millennium – BIGBPLPW
 • Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) – PLUPLPR
 • Credit Agricole – AGRIPLPR
 • Getin Bank – GBGCPLPK
 • ING Bank Śląski – INGBPLPW
 • mBank – BREXPLPWMBK
 • PKO BP – BPKOPLPW
 • Santander Bank Polska – WBKPPLPP.

Przelew Pieniężny, a kod SWIFT - co to jest?

Jak znaleźć i gdzie wpisać SWIFT w przelewie?

Jeśli wysyłasz przelew zagraniczny poza Unię Europejską przez easysend.pl, musisz wykorzystać przelew SWIFT, a tym samym będziesz potrzebować kodu, aby zidentyfikować bank odbiorcy i zrealizować przelew. Zwykle, gdy zaczynasz współpracę z bankiem, to on jest odpowiedzialny za dostarczenie Ci takiego numeru. Jeśli jednak nie przypominasz sobie, gdzie możesz go znaleźć, istnieje kilka sposobów, aby go uzyskać.

Pierwszą i najbardziej podstawową rzeczą jest udanie się do placówki swojego banku i poproszenie o jego podanie. Po drugie masz również możliwość sprawdzenia go za pośrednictwem stron bankowości internetowej. Po prostu wejdź na stronę banku, wpisz w pole wyszukiwania „kod SWIFT” (jeśli strona ma tę funkcję) lub sprawdź FAQ.

Poza tym możesz również sprawdzić wyciągi bankowe. Banki często umieszczają swoje numery SWIFT na papierowych wyciągach bankowych. Jeśli jednak Twoi odbiorcy nie otrzymują wyciągów bankowych w formie papierowej, mogą zalogować się do aplikacji internetowej swojego banku i tam przeglądać historię operacji.

Następnie mogą podać Ci swój kod SWIFT, który przy przelewie międzynarodowym będziesz musiał wpisać w polach dotyczących szczegółów odbiorcy. Zazwyczaj najpierw zostaniesz poproszony o podanie numeru SWIFT banku, a później o numer rachunku w formacie IBAN.

Czy kod SWIFT jest taki sam jak IBAN?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: NIE! Zasadniczo odnoszą się do identyfikowania różnych pojęć. Kod SWIFT służy do identyfikacji konkretnego banku podczas transakcji międzynarodowej. IBAN identyfikuje indywidualne konto w wewnętrznej transakcji. IBAN jest używany w wielu krajach na całym świecie i ma maksymalnie do 30 znaków, w tym zarówno cyfry, jak i litery, a SWIFT od 8 do 11 znaków.

Kody IBAN i SWIFT są ważne dla sprawnego działania międzynarodowych przelewów pieniężnych i bez nich niemożliwe jest zrealizowanie zagranicznej transakcji.