Wysyłanie pieniędzy przekazami pieniężnymi to dość popularny sposób. Korzysta z niego wiele osób, które pracują za granicą i przesyłają tak gotówkę swoim bliskim w kraju. Nie jest to jednak korzystna metoda. Wiąże się bowiem z dość wysokimi kosztami. Sprawdź, jak wysłać taki przekaz oraz poznaj alternatywy tego rozwiązania.

Przekaz pieniężny – co to jest?

W przypadku przekazu pieniężnego nie trzeba mieć konta w banku. Można bowiem dzięki niemu nadać oraz odebrać konkretną kwotę w gotówce. Przekazy pieniężne cieszyły się jeszcze do niedawna ogromną popularnością. Jednak wraz z rozwojem bankowości mobilnej stały się coraz rzadziej wybierane. 

Przekaz pieniężny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają konta w banku lub chcę przesłać odbiorcy konkretną sumę w gotówce. Już po kilkunastu minutach od wysłania pieniędzy odbiorca może je wybrać w konkretnej placówce. 

Ile kosztuje zagraniczny przekaz pieniężny?

Każdy zagraniczny przekaz pieniężny jest realizowany po doliczeniu do niego prowizji. Opłata za jego realizację może być stała lub stanowić określony % od wysyłanej kwoty. Jeśli więc decydujesz się na przesłanie w ten sposób dużej sumy, to prowizja za przekaz będzie bardzo wysoka. Do kosztów realizacji przekazu pieniężnego trzeba także doliczyć kurs wymiany waluty. Najczęściej stosowany jest nieopłacalny kurs, który jest mocno zaniżony. W wyniku tego nadawca może sporo stracić na takim przekazie. 

Wiele firm zachęca klientów ofertami darmowych przekazów pieniężnych. Jednak stosowany przez nie kurs jest bardzo niekorzystny. Mimo że nie pobierają one prowizji czy innych opłat korzystanie z ich usług jest nieopłacalne.

Czy warto korzystać z przekazów pieniężnych?

Przekazy pieniężne są opłacalne jedynie wtedy, gdy nadawca lub odbiorca nie ma konta w banku. Dość często korzystają z nich także osoby, które otrzymują wynagrodzenie za pracę w gotówce. Ich zaletą jest z pewnością to, że są one realizowane bardzo szybko. Większość firm, która je realizuje, pobiera jednak wysokie prowizje oraz stosuje niekorzystny kurs. Wadą takiego rozwiązania jest także to, że aby wysłać lub odebrać pieniądze należy odwiedzić najbliższy punkt. 

Alternatywą dla przekazów pieniężnych są tanie przelewy realizowane przez licencjonowana firmę, taką jak EasySend. Odbiorca może otrzymać pieniądze nawet w ciągu 10 minut od ich przesłania. Odbiorcy, którzy nie mają konta w banku, mogą natomiast odebrać pieniądze w placówce Poczty Polskiej. 

Jak wysłać przekaz pieniężny za granicę?

Zastanawiasz się, jak wysłać przekaz pieniężny za granicę? Jest to bardzo proste. Wystarczy, że znajdziesz placówkę firmy specjalizującej się w realizacji takich przelewów. Najpopularniejsze z nich to Western Union oraz MoneyGram. Aby wysłać gotówkę, musisz odwiedzić taką placówkę. Następnie wypełnić niezbędne dokumenty, a także przekazać pieniądze. Najczęściej już po kilkunastu minutach odbiorca w innym kraju może odebrać przesłaną gotówkę w placówce. 

Western Union to najbardziej znana firma zajmująca się realizację przelewów zagranicznych. Przekaz można wysłać online lub w placówce. Koszty takiej transakcji zależą głównie od tego, z jakiego kraju wysyłane są pieniądze. MoneyGram to także światowy gigant w tej branży. Pieniądze także można wysłać online lub odwiedzając placówkę. Dostępne sposoby płatności zależą przede wszystkim od tego, skąd oraz dokąd wysyłany jest przekaz. 

Możesz także wysłać pieniądze przekazem pocztowym. Jednak jest to najmniej opłacalne rozwiązanie. Poczta pobiera bowiem wysoką prowizję za jego realizację, a także stosuje niekorzystny kurs wymiany walut.

Jak szybko i bezpiecznie przesłać pieniądze za granicę?

Zdecydowanie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług licencjonowanej firmy, takiej jak EasySend. Dzięki niej można wysłać pieniądze za granicę szybko i bezpiecznie. Stosuje ona korzystny kurs wymiany walut oraz niskie opłaty. Jeśli wybierzesz przelew SuperFast, to pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy już po 10 minutach. 

Ogromną zaletą korzystania z takiego sposobu wysyłania pieniędzy jest wygoda. Aby przesłać pieniądze, nie musisz wychodzić z domu. Możesz to zrobić komfortowo na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. 

Inne metody wysyłki pieniędzy za granicę

Jeśli wolisz tradycyjne sposoby wysyłania pieniędzy, to możesz zdecydować się tradycyjny przelew bankowy. Musisz jednak liczyć się z tym, że banki pobierają wysokie prowizje za takie transakcje. Bardzo często stosują również niekorzystny kurs wymiany. Pamiętaj, że przelew bankowy może dotrzeć do odbiorcy dopiero po 3 dniach roboczych. Nie jest to więc rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybko przesłać komuś pieniądze. 

Możesz również zdecydować się na wysłanie pieniędzy za pomocą elektronicznego portfela, takiego jak PayPal. Jest to wygodna metoda, ale dość kosztowna. Najczęściej prowizja jest naliczana proporcjonalnie do wysokości przesyłanej kwoty. W tym przypadku jednak zarówno odbiorca, jak i nadawca muszą mieć konto założone w elektronicznym portfelu. 

Jak wybrać najlepszą metodę wysyłki pieniędzy za granicę?

Jeśli chcesz wysłać pieniądze za granicę, zarówno do Polski, jak i z Polski, z pewnością zależy Ci na znalezieniu najkorzystniejszej opcji. Warto więc porównać kilka z nich, aby podjąć najlepszą możliwą decyzję. W przypadku, gdy Ty lub odbiorca nie macie konta w banku, to zdecydowanie najkorzystniejszą metodą będzie przekaz pieniężny wysłany w placówce firmy, która się w tym specjalizuje np. Western Union. 

Jeśli zależy Ci na czasie oraz na wygodzie, to wyślij pieniądze za pośrednictwem sprawdzonej firmy realizującej przelewy online, takiej jak EasySend. Wybierając tę metodę, możesz liczyć nie tylko na to, że przelew szybko dotrze do odbiorcy, ale i na korzystny kurs oraz niskie opłaty. W ten sposób możesz wysłać dowolną kwotę zarówno z Polski, jak i do Polski. Jest to świetna alternatywa dla drogich przelewów bankowych oraz wysyłania gotówki przekazami pieniężnymi. Jest przede wszystkim opłacalna, gdy często realizujesz tego rodzaju transakcje.