Przy transakcjach walutowych banki mają skłonność do używania skomplikowanej terminologii takiej jak „kurs międzybankowy” i „kurs walutowy”. Nie musisz mieć doświadczenia światowego bankiera, aby ocenić, jak działają te stawki i jak mogą wpływać na transakcje finansowe, ale warto wiedzieć, czym są i kiedy mają znaczenie.

Czym jest kurs walutowy?

Warto zacząć od podstaw i zrozumieć, czym ogólnie jest kurs walutowy. Tym pojęciem określa się cenę pieniądza danego kraju, którą wyraża się z pomocą waluty innego kraju. Wartość tę szacuje się na podstawie zależności między rynkiem podaży i popytu na zagraniczne środki płatnicze. Kurs walutowy wpływa na światową gospodarkę oraz codzienne życie milionów ludzi. Gdy na przykład dana waluta traci na wartości w stosunku do innych walut, zagraniczne dobra i usługi drożeją. Jeśli zaś zyskuje na wartości, odnotowuje się spadek cen.

Co to jest międzybankowy kurs wymiany?

Międzybankowy kurs wymiany to kurs, którego używają banki i duże instytucje finansowe przy wymianie walut między sobą. Jest to po prostu stawka, po jakiej banki naliczają się nawzajem podczas wymiany walut. Każda transakcja wiąże się z pewnym rodzajem opłaty nominalnej. Najłatwiej jest to postrzegać w taki sam sposób, jak normalne oprocentowanie pożyczki krótkoterminowej. Dzięki tym kursom możesz dowiedzieć się, ile jedna waluta jest warta w innej walucie. Na przykład międzybankowy kurs euro w przypadku złotówki może wynosić: 1 PLN = 0,22 EUR.

Główną kwestią jest to, że stawki za kurs międzybankowy są znacznie niższe niż stawki, które pobierają od przeciętnego klienta. Wynika to z prostego faktu, że banki muszą zarobić na każdej transakcji. Jest to właściwie jeden ze sposobów, w jaki mogą funkcjonować w tym biznesie.

Kurs zmienia się w zależności od banku, waluty, rynku, a nawet pory dnia. Gdy wpiszesz podaną kwotę w Google, aby znaleźć kurs wymiany dla określonej waluty, kurs, który zobaczysz, będzie aktualną stawką międzybankową.

Jak banki ustalają międzybankowy kurs walut?

Stawki między bankami są obliczane na podstawie podaży i popytu na określoną walutę. Mimo to istnieje duże prawdopodobieństwo, że podawany kurs międzybankowy będzie mieć niewielki wpływ np. na Twoją wypłatę w obcej walucie. Dlaczego?

Otóż jako klient banku zazwyczaj nie otrzymujesz międzybankowego kursu wymiany walut podczas wymiany pieniędzy. Zwykle otrzymujesz kurs mieszany, który stanowi połączenie stawki w czasie rzeczywistym, źródeł danych rynkowych i marży kursowej między bankami. Banki zazwyczaj ustalają je na wartość d 0,01% do 10% kwoty przelewu lub więcej. Nie wydaje się to dużo, ale te małe procenty sumują się, szczególnie gdy masz do czynienia z dużymi kwotami.

Poza tym dostawcy wypłat zagranicznych (w tym sieci bankomatów) i banki to także firmy, więc prowizja czerpana z wymiany waluty to dla nich sposób na zwiększenie zysków.

Jaka jest różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży?

Patrząc na wymianę walut, natkniesz się na terminy ceny kupna i ceny sprzedaży. Banki sprzedają walutę po cenie kupna, a kupują walutę po cenie sprzedaży. Ich stawki zazwyczaj będą się różnić. Może na nie wpływać praktycznie wszystko np.:

  • aktualna sytuacja polityczna na świecie;
  • wiadomości z giełdy;
  • inflacja;
  • stopy procentowe;
  • podaż i popyt na daną walutę.

Różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna jest czymś, o czym musisz wiedzieć, wymieniając walutę obcą. To właśnie ta wartość określa, gdzie otrzymasz najlepszą ofertę wymiany walut. W przypadku rozwiniętych rynków walutowych takich jak GBP, USD, EUR, PLN itp. różnica jest zazwyczaj mała przez większość czasu. W przypadku mniej rozwiniętych rynków walutowych jest wyższa i może ulegać wahaniom w ciągu dnia.

Jakie opłaty zwiększają międzybankowy kurs wymiany?

Banki naliczają opłatę manipulacyjną i pobierają ją od Ciebie, gdy chcesz wymienić walutę. Nie są to może duże kwoty, ale jednak przy regularnej wymianie dużych ilości pieniędzy te małe procenty sumują się i wpływają na cały rachunek.

Przykładowo, gdy wymieniasz 1000 euro, a narzut wynosi 1%, musisz zapłacić marżę w wysokości 10 euro za taką wymianę. Jeśli dokonasz jej tylko kilka razy w roku lub nawet raz na miesiąc, zobaczysz, że w konsekwencji stracisz sporo pieniędzy.

Jak zapewnić sobie najlepszy możliwy kurs walut?

Alternatywą dla bankowych usług wymiany walut przy zlecaniu przelewów zagranicznych są zewnętrzne systemy płatności online. Korzystając z usług np. EasySend otrzymujesz dostęp do szybkich i tanich przelewów zagranicznych. Co ważne, w porównaniu z kursem międzybankowym i naliczonymi przez bank opłatami dodatkowymi, korzystanie z EasySend pozwala na zaoszczędzenie nawet do 75% kosztów transakcji. Masz dostęp do najlepszych kursów walut przy bardzo niskich lub nawet zerowych opłatach za przelewy międzynarodowe.

Wymiana walut jest procesem, w którym ceny ciągle się zmieniają z powodu różnych wydarzeń. Dlatego zawsze warto szukać możliwie najkorzystniejszych kursów i form realizowania wymiany pieniędzy z jednej waluty na drugą.