Możliwość dokonywania szybkich przelewów bankowych z dowolnego miejsca na świecie to jedna z największych korzyści, jakie daje współczesna bankowość. Dosłownie jedna chwila, jedno kliknięcie i za kilka minut pieniądze są u odbiorcy. Czym dokładnie jest szybki przelew? Czy jego wykonanie zawsze wiąże się z wysokimi opłatami?

Czym jest szybki przelew?

Przelew to operacja bankowa, za pomocą której możesz przesłać pieniądze na konkretny numer konta. Ta operacja działa w obrębie kont tego samego podmiotu lub między różnymi osobami. Ponadto istnieją przelewy na konta krajowe, międzynarodowe lub internetowe. Należy pamiętać, że czas otrzymania pieniędzy może się różnić w zależności od pewnych warunków, np. czy przelew odbywa się między rachunkami tego samego podmiotu, czy jest przesyłany na rachunek za granicą.

Dlatego z czasem na rynku bankowości pojawiło się coś takiego jak szybki przelew zwany też przelewem ekspresowym lub natychmiastowym. Jest to sposób na błyskawiczne wysłanie pieniędzy lub dokonanie płatności z konta bankowego. Operacja jest na tyle szybka, że środki docierają do odbiorcy najpóźniej w kilkanaście minut. Dlatego szczególnie chętnie korzystają z niej osoby, którym zależy na czasie, np. potrzebują przesłać zaliczkę na zakup samochodu lub zrealizować przelew międzynarodowy.

Czy istnieje tani i szybki przelew zagraniczny?

Bardzo często z szybkich przelewów korzystają osoby, które mieszkają lub przebywają za granicą. Brak opłacenia rachunków w należytym terminie, szybka pożyczka dla rodziny, pieniądze na opłacenie raty lub czesnego na studia dziecka – powodów wykonywania natychmiastowych transakcji może być wiele.

Wbrew powszechnemu myśleniu banki nie są jedynym miejscem, w którym można zrealizować szybki przelew zagraniczny. Istnieją alternatywy w postaci licencjonowanych instytucji płatniczych np. EasySend, dzięki którym możesz zrealizować szybki przelew do Polski nawet w 10 minut.

Wystarczy bezpłatnie zarejestrować się w serwisie i zalogować na konto do panelu klienta. Tam otrzymujesz dostęp do super szybkiej i taniej możliwości wysłania pieniędzy. Przelew SuperFAST, bo o nim mowa, to najłatwiejszy i najszybszy sposób przelewania pieniędzy za granicę. Przesłana kwota znajdzie się u odbiorcy nawet w 10 minut, a Ty zyskujesz oszczędność kosztów ponoszonych za opłatę takiej transakcji. W porównaniu z tradycyjnymi bankami, w usłudze SuperFAST od EasySend płacisz tylko za przelew (opłata niezależna od wielkości kwoty przelewu) i możesz liczyć na świetny kurs wymiany walut. Pobierana jest tylko niska i stała opłata, niezależna od wysyłanej kwoty.

Czy szybkie przekazy pieniężne są rzeczywiście takie szybkie?

Jeśli w przeszłości dokonywałeś przelewów bankowych, mogło to zająć kilka dni roboczych lub nawet dłużej. Z czasem technologia ta przyspieszyła i dziś kwestia oczekiwania na dostarczenie środków zależy od czasu sesji rozliczeniowej i księgowania przelewu zarówno w banku nadawcy, jak i odbiorcy. Otrzymanie pieniędzy uzależnione jest również od godziny i dnia nadania przelewu – najczęściej przelewy nadane po 16:00 dochodzą dopiero w kolejny dzień roboczy.

Dla tych, którym zależy na czasie, istnieje właśnie EasySend z usługą, która pozwala na szybkie transfery. Jak ich natychmiastowe doręczenie wygląda w praktyce? Otóż szybkie przekazy pieniężne pojawią się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Odbiorca otrzyma pieniądze nawet w 10 minut!

Przelew zagraniczny w Banku

Ile kosztuje szybki przekaz pieniężny w EasySend?

Jeśli założysz konto w EasySend, usługę szybkiego przelewu zagranicznego możesz wypróbować za darmo. Pierwszy przelew FAST jest za 0 zł! Natomiast za natychmiastowy przelew, który dotrze do odbiorcy nawet w 10 minut, zapłacisz 15 zł. To świetna okazja biorąc pod uwagę opłaty za taką samą usługę pobierane przez banki.

Poza tym w EasySend możesz liczyć na przejrzystość kosztów zlecanej transakcji, więc nie martwisz się o to, o czym musisz pamiętać podczas zlecania przelewu bankowego. Niektóre banki bowiem pobierają tylko jedną lub kilka, a inne wszystkie z następujących opłat:

  • opłata za przelew przychodzący;
  • opłata za przelew wychodzący;
  • inne opłaty operacyjne;
  • prowizje;
  • dopłata za kurs wymiany walut, gdy zlecasz natychmiastowy przelew zagraniczny.

W konsekwencji za taką ekspresową usługę możesz zapłacić od kilku do nawet kilkuset złotych. Szczególnie w przypadku wysokich kwot przelewu stawki te mogą ulec drastycznej zmianie. Warto bowiem pamiętać, że banki wprowadzają ograniczenia wysokości szybkiego przelewu. Czasami jest to kwota 5 000 zł limitu jednorazowego lub 10 000 zł limitu dziennego.

W EasySend szybkie przelewy zagraniczne wykonujesz bez ukrytych opłat (jedynie niskie lub zerowe za przelew) i zawsze po świetnym, korzystnym dla obu stron kursie wymiany walut. Dzięki temu w każdej chwili możesz zlecić szybki i tani przelew międzynarodowy, i to bez obaw, czy Cię na niego stać.

Express Elixir czy Blue Cash, czyli jak działają popularne systemy szybkich przelewów w banku?

Sposoby na realizację szybkiego przelewu zależą głównie od banku, w którym masz konto. Jeżeli bank w którym masz konto, korzysta z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir (np. Bank Millennium, PKO BP, Inteligo, Santander Bank Polska, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas) za jego funkcjonowanie odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W tym przypadku szybki przelew zagraniczny lub krajowy wykonasz z poziomu bankowości elektronicznej lub mobilnej bezpośrednio po zalogowaniu się do panelu klienta w swoim banku.

Część instytucji bankowych (np. mBank, Nest Bank, Getin Noble Bank SA oraz banki spółdzielcze) korzystają z Systemu Płatności BlueCash (SPBC), który obsługuje natychmiastowe przelewy między bankami z poziomu swojego systemu. Teoretycznie Ty zlecasz jeden przelew, a w praktyce BlueCash rozbija go automatycznie na dwa przelewy wewnątrzbankowe, co pozwala na ekspresowe przeprowadzenie transakcji.

Kiedy warto skorzystać z ekspresowych przelewów?

Szybkie przelewy niejednokrotnie okazały się ratunkiem dla zapominalskich. Na przykład pozwalają uregulować zaległości w spłacaniu rat kredytu lub opłacić rachunek za prąd, którego termin płatności kończy się danego dnia.

Takie rozwiązanie jest idealne nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla partnerów biznesowych, którzy prowadzą firmę i dokonują transakcji na gruncie międzynarodowym. Pozwala wiele zaoszczędzić, zwłaszcza przy zlecaniu regularnych przelewów.