Potrzebowałeś zapłacić za zakupy zrobione w zagranicznym sklepie internetowym i nie wiedziałeś, jak zrobić przelew? Twoje dziecko studiuje na uczelni za granicą i potrzebuje wsparcia finansowego? Dzięki nowym technologiom możliwości interakcji z innymi krajami nie mają granic. Możesz przelewać pieniądze w różnych walutach, jednak największym zainteresowaniem cieszą się przelewy w euro. Jak je zrobić szybko i tanio? Sprawdź!

Jakie są koszty przelewu w euro z konta złotówkowego?

Masz założony rachunek osobisty prowadzony w złotówkach w jednym z oddziałów banku w Polsce. Logując się do swojej bankowości internetowej lub mobilnej, lub bezpośrednio w placówce banku możesz zlecić przelew w euro z konta złotówkowego. Musisz jednak pamiętać, że taka operacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Najczęściej należą do nich:

 • przewalutowanie potrzebnej kwoty po kursie banku,
 • opłata za sam przelew realizowany przez bank,
 • koszty banków pośredniczących w transakcji,
 • inne ukryte opłaty manipulacyjne/dodatkowe w trakcie wymiany kursu itp.

Największe odpłatności od przelewu zagranicznego ponosisz przy wymianie PLN na EUR. Biorąc pod uwagę, że musisz niejako kupić euro, więc wedle kursu sprzedaży obcej waluty. To tu pojawiają się największe rozbieżności. Zazwyczaj oferty banków są o kilka procent droższe niż inne propozycje rynkowe. W konsekwencji Ty płacisz więcej, a odbiorca otrzymuje mniej pieniędzy.

Oto jak wygląda przykładowa sytuacja ze średnim kursem sprzedaży EUR w dniu 28.07.2022 r. u trzech popularnych operatorów obrotu walutami w Polsce:

 • kurs EUR w Google: 1 PLN = 4,78 zł,
 • kurs EUR w InternetowyKantor.pl: 1 PLN = 4,78 zł,
 • kurs EUR w Credit Agricole: 1 PLN = 4,86 zł (najtaniej wśród banków) lub BNP Paribas:
  1 PLN = 5,01 zł (najdrożej wśród ofert bankowych).

Tym samym, jeśli chcesz przelać równowartość 500 PLN z konta złotówkowego na konto w euro przy średnim kursie wymiany walut, pokazanym wyżej, odbiorca otrzyma 104,60 EUR. Jednak, kiedy skorzystasz z oferty najtańszego banku, na jego rachunek trafi 102,88 EUR, a kiedy z najdroższego 99,80 EUR. Najwięcej tracisz 4,80 EUR, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 20 PLN. Doliczając do tego opłaty ponoszone za sam przelew, wychodzi spora suma.

Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Ponoszenie opłat nie zmienia faktu, że wiele osób decyduje się na wykonanie tego typuj transakcji. Do wyboru mają dwie możliwości: 

 • przelew SEPA dokonywany w euro (EUR) między krajami członkowskimi Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro,
 • przelew SWIFT system przelewów zagranicznych realizowanych na cały świat, które można wykonać w dowolnej walucie. 

Z zasady przelewy w EUR częściej zleca się do kraju, w którym ta waluta obowiązuje i który jest członkiem Unii Europejskiej, więc częstsze zastosowanie będą tu mieć przelewy SEPA. Poza tym w przeciwieństwie do systemu SWIFT to rozwiązanie jest tańsze i związane z krótszym czasem oczekiwania na dotarcie pieniędzy do adresata. Dlatego też zlecenia przelewu do innych krajów członkowskich SEPA, które spełniają warunki takiego przekazu (bank nadawcy i odbiorcy musi być “członkiem” tego systemu), są automatycznie przetwarzane jako przelew SEPA.

Co musisz wiedzieć o przelewie SEPA?

 1. Możesz go zlecić tylko w euro.
 2. Od 2012 roku czas realizacji przelewu został skrócony do 1. dnia roboczego banku od dnia zlecenia przelewu SEPA. W praktyce pieniądze trafiają do odbiorcy zazwyczaj następnego dnia roboczego.
 3. Opłaty przelewów SEPA są takie same, jak opłaty za przelewy krajowe i są generalnie niższe niż należności pobierane do płatności w euro innej niż ta metoda przekazu.
 4. Korzystając z zapłaty za rozliczanie rachunków konsumenckich (np. rachunków za media) lub komercyjnych w strefie euro, dzięki SEPA transakcja może odbywać się łatwo i elektronicznie bez ryzyka opóźnień.
 5. W przypadku przelewu SEPA kwota przechodzi z banku korespondenta na rachunek beneficjenta w całości, bez potrącania kosztów banków pośredniczących.
 6. Opłata za przelew SEPA pobierana jest automatycznie z tego rachunku, z którego zlecany jest przelew.

Euro - monety

Jakie dane są potrzebne do zlecenia przelewu w euro z konta złotówkowego?

Do wykonania przelewu w euro ze swojego rachunku bankowego, będziesz potrzebować następujących danych:

 • imię i nazwisko odbiorcy przelewu oraz jego adres (zwykle opcjonalnie),
 • IBAN (International Bank Account Number) rachunku odbiorcy w Unii Europejskiej: numer ten rozpoczyna się od skrótu nazwy kraju (np. PL – Polska, DE – Niemcy, GR – Grecja, ES – Hiszpania),
 • walutę przelewu (w tym przypadku euro),
 • kwotę transakcji,
 • tytuł przelewu.

Przelew SEPA w euro krok po kroku

W większości banków w Polsce schemat zlecenia przelewu w euro z konta złotówkowego jest taki sam. Zobacz, jak przebiega krok po kroku najczęściej wykonywany elektronicznie, czyli w bankowości internetowej.

 1. Zaloguj się na swoje konto w banku.
 2. Przejdź do zakładki „Płatności” i wybierz opcję „Przelew”.
 3. Wpisz dane odbiorcy,
 4. Uzupełnij numer IBAN rachunku bankowego adresata przelewu.
 5. Wprowadź kwotę przelewu i wybierz walutę EUR.
 6. Podaj tytuł przelewu.
 7. Bank automatycznie ustawia transakcję zlecaną w euro jako przelew SEPA.
 8. Sprawdź poprawność wpisanych danych.
 9. Jeśli masz taką możliwość, rozważ skorzystanie z opcji dodatkowych, np. mailowego potwierdzenia wykonania przelewu.
 10.   Po weryfikacji danych zatwierdź przelew przez dostępny kanał autoryzacji (np. hasło SMS).

Gotowe! Teraz czekaj, aż pieniądze dotrą na konto odbiorcy.

Jak zrobić przelew walutowy w euro na konto złotówkowe?

Przelewy w euro mogą dotyczyć także sytuacji, w której jako osoba znajdująca się za granicą chcesz przesłać pieniądze na konto odbiorcy w Polsce. Co wtedy? Wówczas najlepiej skorzystać z przelewów walutowych. W tym przypadku również musisz liczyć się z tym, że poniesiesz koszty przewalutowania z EUR na PLN. Jeśli wykorzystasz rachunek walutowy do przelewu SEPA, nie poniesiesz dodatkowych opłat za ingerencję banków pośredniczących. Za transakcję zapłacisz tyle, ile wynosi opłata krajowa (czasami takie usługi są realizowane za 0 zł, zwłaszcza gdy polskie konto walutowe jest prowadzone w EUR).

Zasada zlecania przekazów międzynarodowych w euro na konto złotówkowe nie różni się od przelewu SEPA w euro z konta złotówkowego. Tutaj również musisz znać podstawowe dane odbiorcy i przede wszystkim wpisać poprawny kod IBAN. Tylko wtedy masz pewność, że pieniądze dotrą do adresata bez zbędnych opóźnień. Jedyna wada takiego rozwiązania to czas oczekiwania na realizację zlecenia oraz wysokie odpłatności za słaby kurs wymiany walut.

Przelewy w euro online – czy warto?

Współcześnie możliwości wysyłania pieniędzy za granicę jest całkiem sporo. Jednak najlepszym sposobem przesłania euro po dobrym kursie i bez dodatkowych opłat są przelewy międzynarodowe online. Takie oferty mają konkurencyjne ceny i są realizowane szybciej niż te w polskich bankach. Możesz skorzystać z jednego z serwisów, które specjalizują się w takich przekazach pieniężnych za granicę. Na przykład z szybkich przelewów międzynarodowych w EasySend, z których skorzystały już tysiące osób na świecie.

Jak zlecić przelew międzynarodowy w EasySend?

Jeśli chcesz zrobić przelew zagraniczny, korzystając z EasySend, musisz:

 • zarejestrować się i założyć konto w serwisie,
 • zalogować się na konto,
 • wybrać opcję „zleć przelew”,
 • wpisać kraj, kwotę i walutę przelewu,
 • opłacić zlecenie za pomocą przelewu bankowego, za pomocą karty płatniczej lub szybkiej płatności online,
 • potwierdzić zlecenie.

Oczywiście są inne platformy, dzięki którym zrealizujesz taką usługę, ale chodzi o to, żeby wybrać tę, która oferuje odpowiednie stawki i szybki transfer. Dlatego warto korzystać z usług licencjonowanych instytucji płatniczych, które mają  atrakcyjną wysokość opłat za transakcję, korzystny kurs wymiany, ale jednocześnie zapewniają atrakcyjne zniżki i rabaty oraz abonamenty na korzystnych warunkach dla stałych klientów. Właśnie to oferuje serwis EasySend!