Podczas zlecania przelewu zagranicznego na pewno spotkałeś się z pojęciem SEPA. Otóż system ten umożliwia zarówno osobom fizycznym, jak i firmom dokonywanie płatności w euro, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, na tych samych podstawowych warunkach oraz z tymi samymi prawami i obowiązkami, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Jak to wygląda w praktyce? Poznaj szczegóły.

Co to jest przelew SEPA?

SEPA (Single Euro Payments Area) to Jednolity Obszar Płatności w Euro, w którym obywatele i firmy mogą dokonywać płatności i windykacji w euro w obrębie i poza granicami państw, na równych warunkach oraz z tymi samymi prawami i obowiązkami, niezależnie od państwa członkowskiego, w którym są przetwarzane. To wszystko odbywa się zgodnie ze wspólnotową dyrektywą o usługach płatniczych.

Jednolity Obszar Płatności w Euro narodził się z inicjatywy sektora bankowego i był promowany przez Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską. Stanowi kolejny krok w integracji europejskiej, po wprowadzeniu euro i umożliwia m.in. łatwe i szybkie dokonywanie przelewów zagranicznych. Dzięki temu traktatowi każdy może mieć jedno konto do dokonywania płatności w euro pomiędzy krajami zintegrowanymi z SEPA, dzięki czemu istnieje większa swoboda przepływu środków.

Jedna strefa obejmuje 34 państwa: 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, do których dodano Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Monako i San Marino. Unikalnym identyfikatorem konta dla transakcji płatniczych w SEPA jest kod IBAN.

Do czego służy system SEPA?

System SEPA pozwala każdemu, kto z niego korzysta, na wykorzystanie zestawu wspólnych zasad i standardów przy dokonywaniu przepływu pieniędzy takiego jak np. przelew zagraniczny. Po prostu system ten ułatwia przesyłanie gotówki do innego kraju. Na przykład, jeśli jesteś w Portugalii w pracy i musisz przeprowadzić operację opłacenia rachunków ojczyźnie lub jeśli wyjechałeś na kilka dni na wakacje i musisz zrealizować zapłatę raty kredytu, lub jeśli masz klienta, który płaci ci z innego terytorium.

Aby zrozumieć, co to jest SEPA, musisz wziąć pod uwagę trzy główne instrumenty płatnicze, które wykorzystują tę formę płatności:

 • Przelew bankowy np. płatność jednorazowa. Wszystkie przelewy bankowe są dokonywane za pośrednictwem kodu IBAN.
 • Polecenie zapłaty, które obejmuje płatności okresowe lub terminowe.
 • Płatność kartą kredytową i debetową. Karta ważna w kraju SEPA może być używana do płacenia i dysponowania gotówką na całym obszarze, z taką samą łatwością dostępu.

We wszystkich tych sytuacjach podczas korzystania z usługi SEPA, możesz liczyć na równe traktowanie bez względu na to, gdzie wysyłasz pieniądze. Wcześniej transakcje międzynarodowe, niezależnie od tego, który to był kraj, miały wyższe koszty i mniejsze bezpieczeństwo transakcji.

Jak wykonać przelew walutowy SEPA?

Przelew SEPA możesz zrealizować bezpośrednio w placówce banku lub przez któryś z dostępnych kanałów bankowości elektronicznej. Do przesłania środków potrzebne są nie tylko dane odbiorcy, ale także kilka innych informacji, których podania lub spełnienia wymaga zlecenie przelewu europejskiego. Chodzi o:

 • Przelanie sumy w walucie euro.
 • Uczestnictwo banku odbiorcy w systemie SEPA.
 • Wskazanie kodu SWIFT banku odbiorcy.
 • Wpisanie rachunku odbiorcy w formacie IBAN.
 • Sprawdzenie poprawności danych, by uniknąć dodatkowych kosztów (błąd może kosztować Cię zakwalifikowanie transakcji jako zwykły i bardzo kosztowny przelew międzynarodowy).

Zazwyczaj przelew SEPA dociera do adresata w ciągu 1-2 dni roboczych.

Karta kredytowa - przelewy pieniężne

Czy można zrealizować przelew z Polski do Wielkiej Brytanii w ramach SEPA?

Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię strefy Unii Europejskiej możesz się zastanawiać, czy przelew z Anglii do Polski i odwrotnie może zostać zrealizowany w ramach transferu SEPA. Otóż Anglia pozostała członkiem strefy SEPA i podlega przepisom tanich przelewów unijnych, ale tutaj trzeba zwracać uwagę na kosztowne przewalutowanie.

Jak wiadomo, SEPA dotyczy transakcji wyrażonych w euro. Kiedy masz do czynienia z nieunijną walutą, następuje jej przewalutowanie. Oczywiście jest ono możliwe, ale czy korzystne? Biorąc pod uwagę opcje nawet podwójnego przewalutowania (ze złotówek na euro i z euro na funty), taka operacja może słono kosztować i uderzyć po kieszeni zarówno nadawcę, jak i odbiorcę przelewu.

Alternatywą dla takich sytuacji pozostają zlecenia przelewu zagranicznego przez zewnętrze platformy instytucji płatniczych takich jak easysend.pl. Wybierając taką opcję, możesz liczyć na:

 • Zawsze świetny kurs wymiany walut.
 • Krótki czas realizacji przelewu – nawet w 10 minut.
 • Darmową rejestrację konta.
 • Tanie przelewy bez ukrytych kosztów.
 • Pełne bezpieczeństwo transakcji.

Dziś dokonywanie płatności zarówno krajowych, jak i międzynarodowych w przeciwieństwie do tego, co było dostępne kilka lat temu, jest znacznie mniej skomplikowane, tańsze i szybsze w realizacji. Poza tym masz możliwość wyboru różnych opcji dokonywania transakcji płatniczych – przelewów SEPA i innych.