Przed wyjazdem do Norwegii warto zapoznać się z tamtejszym systemem płatniczym. Chociaż Norwedzy znacznie częściej i chętniej płacą kartą, gotówka nadal jest powszechnie akceptowana w tym kraju. Mimo że to państwo nie przystąpiło do Unii Europejskiej i nie przyjęło jej waluty, możesz odpowiednio przygotować się finansowo do wyjazdu. Jaka waluta jest w Norwegii? Gdzie można wymienić złotówki przed podróżą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Jaka waluta jest w Norwegii?

Korona norweska, nazywana również krone, odgrywa rolę oficjalnej jednostki monetarnej Norwegii. Międzynarodowy skrót waluty Norwegii to NOK, a skrót norweski to kr. Korona norweska dzieli się na 100 øre, jednak jednostka ta została wycofana z obiegu fizycznego w 2012 roku i obecnie funkcjonuje jedynie w obiegu bezgotówkowym.

W formie fizycznej korony NOK występują zarówno monety, jak i banknoty. Monety występują w nominałach 1, 5, 10 i 20 koron, z charakterystycznym otworem w środku dla nominałów 1 i 5. Natomiast banknoty występują w nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Są ozdobione wizerunkami znanych postaci, takich jak laureatka Nagrody Nobla Sigrid Undset czy malarz Edvard Munch.

Korona norweska to środek płatniczy obowiązujący na obszarze całego kraju oraz jego zależnych terytoriów, takich jak:

  • Wyspa Bouveta,
  • Jan Mayen,
  • Svalbard,
  • Wyspa Piotra I,
  • Ziemia Królowej Maud.

Przed podróżą do tych obszarów warto sprawdzić aktualny kurs, aby być świadomym kosztów przewalutowania przelewu do Norwegii.

Czy w Norwegii można płacić euro?

Norwegia to kraj o imponującym poziomie życia. Przyciąga turystów z całego świata swoimi malowniczymi krajobrazami, kulturą i bogactwem przyrody. Jednakże, pomimo że euro jest szeroko akceptowane w wielu krajach europejskich, płatności tą walutą w Norwegii raczej nie są akceptowane. Są one rzadkością. Większość sklepów, restauracji czy hoteli realizuje transakcje w koronach norweskich. Z tego powodu, jeśli planujesz podróż do Norwegii, warto mieć przy sobie NOK.

Uwaga! Walutą Danii i Szwecji także są korony. To jednak nie te same środki płatnicze co w Norwegii. Jeśli zatem zdecydujesz się na płatność gotówką w walucie Norwegii, musisz wymienić złotówki jeszcze przed podróżą. Warto pamiętać, że NOK są łatwe do wymiany w wielu innych krajach. Jej dokonanie pomoże Ci uniknąć dodatkowych opłat za przewalutowanie na miejscu.

Gdzie wymienić pieniądze na norweską koronę?

Chcesz wymienić polską złotówkę na koronę norweską lub zrobić szybki przelew międzynarodowy? Aby nie stracić na takiej transakcji, warto znać aktualne kursy wymiany walut oraz prognozy. Te aktualne znajdziesz na stronie EasySend. Zarówno banki, kantory stacjonarne, jak i internetowe mają swobodę ustalania własnych kursów wymiany dla walut NOK–PLN i PLN–NOK. Zawsze dodają do nich marżę. Z tego powodu warto regularnie monitorować aktualne stawki, aby uniknąć niepotrzebnych strat finansowych.

Jeśli chcesz wymienić złotówki na korony jeszcze przed wyjazdem, możesz to zrobić w:

  • banku,
  • kantorze stacjonarnym,
  • kantorze internetowym.

Warto jednak porównać oferty konkretnych miejsc, aby uzyskać jak najlepsze dla siebie warunki wymiany.

Czy w Norwegii można płacić kartą?

Zastanawiasz się, czy w Norwegii można płacić kartą? Większość restauracji, sklepów, a także stacji benzynowych w tym kraju akceptuje karty debetowe, kredytowe i walutowe bezproblemowo. Jednak warto mieć przy sobie także gotówkę w lokalnej walucie, zwłaszcza jeśli będziesz płacić w mniejszych sklepach lub punktach sprzedaży, które mogą nie być wyposażone w terminale płatnicze.

Ponadto, jeśli korzystasz z karty za granicą, możesz być zapytany o wybór waluty, w której zostanie pobrana opłata. Zawsze wybieraj lokalną koronę norweską. Dzięki temu unikniesz Dynamicznego Przeliczania Walut (DCC). Banki za granicą często oferują tę opcję, jednak kurs może być dla Ciebie niekorzystny, a dodatkowe opłaty wysokie.

Gdzie wypłacać pieniądze w Norwegii?

Jeśli masz przy sobie tylko kartę, ale z jakichś powodów potrzebujesz gotówki, najlepiej skorzystać z lokalnych bankomatów. Pamiętaj jednak, aby przed transakcją sprawdzić wysokość prowizji banku i operatorów. Jeśli chcesz znaleźć najbliższy bankomat w okolicy, możesz skorzystać z nawigacji w telefonie.

Płatności kartą w Norwegii są powszechne i bardzo wygodne, ale warto mieć przy sobie także gotówkę na wszelki wypadek. Jej brak może być kłopotliwy w mniejszych miejscowościach, gdzie w sklepach często brakuje terminali płatniczych. Pieniądze możesz wypłacić także w banku, jednak jego pracownicy zazwyczaj posługują się językiem norweskim lub angielskim. Jeśli nie znasz żadnego z nich, może być to dla Ciebie bariera.

Opłata za korzystanie z bankomatu

Opłata za korzystanie z bankomatów za granicą może być nieunikniona, ale istnieją sposoby, aby zminimalizować te koszty i uzyskać możliwie najlepszą ofertę. Warto przede wszystkim monitorować uśredniony kurs wymiany walut, aby mieć pojęcie o jego obecnym poziomie. Ponadto podczas korzystania z karty za granicą zawsze wybieraj płatność w lokalnej walucie. Przewalutowanie za granicą może dużo Cię kosztować.

Warto sprawdzić także prowizje banku i operatorów bankomatów za dokonywanie wypłaty. Dzięki temu będziesz mógł wybrać punkt, który oferuje najlepsze warunki.

Gdzie sprawdzić aktualne kursy korony norweskiej?

Aktualne kursy wymiany polskiej waluty na norweską koronę możesz sprawdzić między innymi w serwisie EasySend. Każdego dnia aktualizujemy te dane. Na naszej stronie internetowej zrobisz także szybki przelew do Norwegii, jeśli ktoś z Twoich bliskich przebywa w tym kraju i potrzebuje gotówki. Zarówno rejestracja, jak i pierwsza transakcja są całkowicie bezpłatne, a pieniądze mogą dotrzeć do odbiorcy nawet w 10 minut.