Dziś można przesyłać pieniądze z jednego konta bankowego na drugie niezależnie od tego, czy znajdują się one po przeciwnych stronach mapy, w innym państwie, na innym kontynencie itd. Takie transakcje są możliwe za pomocą przelewów międzynarodowych. Można je wykonać na różne sposoby i jest to proces coraz prostszy i szybszy. Ile trwa przelew międzynarodowy i jak go najłatwiej wykonać?

Co to jest przelew zagraniczny?

Międzynarodowy przelew bankowy to elektroniczny sposób przekazywania środków od jednej osoby lub podmiotu do drugiej, który jest opłacany poprzez obciążenie rachunku bankowego osoby, która wysyła środki. Uważa się, że jest to najbardziej ekonomiczny i najszybszy sposób przekazywania pieniędzy między osobami lub podmiotami w różnych krajach.

Obecnie istnieją dwa główne rodzaje przelewów: SWIFT i SEPA. Oba odpowiadają różnym sposobom wykonywania tej akcji i mają swoje szczególne cechy.

Co to jest przelew międzynarodowy SWIFT?

Aby przelew między bankami w różnych krajach był płynny, konieczne byłoby, aby wszystkie instytucje bankowe były połączone przez jakąś dużą globalną izbę rozliczeniową, która może nadzorować obciążenie z jednego banku i uznanie z innego, jak to ma miejsce w izbie rozliczeniowej każdego kraju. Taka rzecz nie istnieje.

Dlatego, żeby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, powstał znormalizowany system komunikacji między bankami zwany SWIFT, za pomocą którego wydawane są instrukcje operacji. Ponadto każdy uczestniczący bank (nie wszystkie) posiada kod SWIFT, który go identyfikuje.

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) zapewnia sieć, która umożliwia instytucjom finansowym na całym świecie wysyłanie i odbieranie informacji o transakcjach finansowych w bezpiecznym i niezawodnym środowisku. Przelewy dokonywane za pomocą SWIFT są zazwyczaj wykorzystywane do przelewów międzynarodowych w różnych walutach lub poza strefę SEPA. Kod SWIFT jest niezbędny do identyfikacji instytucji finansowej, agencji, miasta i kraju, do którego należy konto, z którego zostaną wysłane pieniądze.

Czym są przelewy SEPA?

SEPA, czyli Jednolita Strefa Płatności w Euro, pojawiła się w 2008 roku jako inicjatywa Unii Europejskiej, która miała na celu ułatwienie i normalizację przepływu pieniędzy między różnymi krajami członkowskimi. Przelewy podlegają takim samym warunkom, jak gdyby były dokonywane na terenie kraju, o ile kwota wynosi mniej niż 50 000 euro. Problem polega na tym, że taki system przelewów dotyczy tylko krajów należących do Unii Europejskiej.

Generalnie warunki przelewów SEPA są lepsze niż w przypadku przelewów SWIFT. Niektóre z ich zalet to szybkość, chociaż to, ile idzie przelew międzynarodowy, zależy od kilku czynników. SEPA to także niższe prowizje, ale jak już wspomniano, ograniczają się one do zakresu europejskiego.

Świnka skarbonka, a przelew zagraniczny!

Jak zrobić przelew międzynarodowy?

Jeśli masz konto w banku, otrzymujesz wiele opcji wykonania przelewu. Może go zlecić osobiście w jednej z placówek, telefonicznie, online lub z aplikacji mobilnej. Ponadto istnieją platformy internetowe np. EasySend, które oferują tego typu usługi i zazwyczaj wiążą się z niższymi kosztami takiej transakcji oraz prostą drogą jej wykonania.

Niezależnie od wybranej opcji, jeżeli chcesz wiedzieć, jak zrobić przelew zagraniczny musisz posiadać informacje potrzebne do wykonania takiej transakcji. Są to:

  • Imię i nazwisko odbiorcy oraz jeśli to możliwe jego adres.
  • IBAN lub docelowy numer konta międzybankowego. Dla wszystkich przelewów są to najważniejsze dane. Upewnij się, że masz poprawny numer rachunku przed dokonaniem przelewu.
  • Kod SWIFT rachunku docelowego dla przelewów międzynarodowych. Jest to nazwa i zakodowany adres banku odbiorcy w sieci SWIFT. Składa się z 11 cyfr. Jeżeli rachunek beneficjenta to poprawny IBAN, bank może automatycznie uzupełnić kod.
  • Kwota i waluta, w jakiej chcesz dokonać płatności.
  • Tytuł przelewu.

Po wpisaniu odpowiednich danych wybierz rodzaj przelewu, ewentualne opcje dodatkowe i jeśli wszystko się zgadza, zleć jego wykonanie. Bardzo ważne jest, aby dobrze sprawdzić dane, ponieważ w przypadku, gdyby będą błędne i przelew zostanie zwrócony, to Ty będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty tej procedury.

Jak długo idzie przelew międzynarodowy?

Czas potrzebny na przelew zagraniczny może się różnić w zależności od jego rodzaju i zasad konkretnej instytucji. Przyjmując jednak ogólnie – ile trwa przelew międzynarodowy?

  • Przelewy SWIFT: mogą trwać od 2 do 5 dni roboczych w zależności od liczby banków zaangażowanych w wysyłanie pieniędzy.
  • Przelewy SEPA: 1-2 dni robocze Jednak wiele europejskich banków dokonuje natychmiastowych płatności SEPA, co wiąże się z dodatkowymi (dość wysokimi) kosztami.
  • Przelewy z systemów zewnętrznych instytucji płatniczych np. EasySend: nawet tylko 10 minut przy wyborze opcji SuperFAST i bez ukrytych kosztów.

Zaleca się wcześniejsze przeanalizowanie różnych opcji wykonania przelewu, jeśli chcesz, aby pieniądze dotarły do odbiorcy w określonym czasie.