Holandia to nie tylko kraj urokliwych krajobrazów, ale także dynamicznie rozwijające się europejskie centrum ekonomiczne. Jest atrakcyjna zarówno dla miłośników tulipanów, jak i dla przedsiębiorców. Planując wyjazd do tego kraju, warto dowiedzieć się o nim więcej. Jaka waluta obowiązuje w Holandii i jak zaoszczędzić na podróży? Nasz krótki przewodnik po państwie słynącym z wiatraków i rowerów pomoże Ci lepiej zrozumieć jego ekonomiczny krajobraz.

Jaka była waluta w Holandii przed euro?

Walutą Holandii obowiązującą przed euro był gulden. Ma ciekawą historię sięgającą aż XIV wieku. Nazwa „gulden” pochodzi od monety florenckiej – florena, która zaczęła rozprzestrzeniać się w północnej Europie jako popularna jednostka monetarna. Holandia, będąc jednym z krajów tego regionu, również przyjęła tę nazwę dla swojego pieniądza. 

Gulden został formalnie ustanowiony jako oficjalna waluta Holandii w 1816 roku, a jego użycie było powszechne przez wiele lat. W okresie kolonialnym gulden w Holandii stał się również walutą używaną w państwach przez nią podbitych, takich jak Surinam i byłe Antyle Holenderskie. Odgrywał dużą rolę w handlu i finansach Holandii przez wiele lat. Chociaż przestał być prawnym środkiem płatniczym w Holandii w 2002 roku, to wciąż pozostaje częścią historii i dziedzictwa tego kraju.

Jaka waluta obowiązuje w Holandii?

Holandia przystąpiła do strefy euro w 1999 roku, podobnie jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wśród nich znalazły się m.in.:

 • Austria,
 • Belgia,
 • Finlandia,
 • Francja,
 • Niemcy,
 • Irlandia,
 • Luksemburg,
 • Portugalia,
 • Hiszpania.

Od tego czasu zaczęto tam wprowadzać nową walutę. Ostatecznie 1 stycznia 2002 r. Holendrzy zaczęli płacić wyłącznie banknotami i monetami euro. 

Przyjęcie euro przez Holandię przyniosło wiele korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Dzięki temu podróżujący do Holandii z innych krajów europejskich nie muszą martwić się wymianą waluty na miejscu ani koniecznością noszenia ze sobą różnych środków pieniężnych podczas podróży po Europie.

Czy w Holandii można płacić kartą?

Podróżując po Holandii, możesz swobodnie korzystać z wielu metod płatności. W tym kraju są akceptowane zarówno gotówka, jak i karty debetowe czy kredytowe. Możesz używać tych, które pochodzą od najważniejszych dostawców usług finansowych, takich jak: 

 • Visa, 
 • MasterCard 
 • American Express. 

Jednak warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić warunki korzystania z karty w swoim banku. Warto też dowiedzieć się, ile kosztują przelewy do Holandii, aby być przygotowanym na dodatkowe koszty transakcji.

Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych opłat za ich używanie, warto mieć przy sobie także nieco gotówki. Niektóre sklepy mogą pobierać od 2 do 6% prowizji za płatności bezgotówkowe. W większości sklepów i restauracji w dużych miastach bez problemu zapłacisz kartą. 

Czym płaci się w Holandii częściej – kartą czy gotówką?

W Holandii podobnie jak w Polsce, płatności kartą stały się powszechne. Zapłacisz nią praktycznie wszędzie. Jednak warto wiedzieć, że korzystanie z karty wydanej przez polski bank może być nieopłacalne. Opłaty za przewalutowanie mogą być wysokie. 

Holendrzy najchętniej płacą w sklepach, restauracjach, a nawet w środkach komunikacji miejskiej kartami MasterCard. Coraz powszechniejsze stają się też płatności bezgotówkowe Visa. Obecnie w niektórych mniejszych sklepach w Holandii może być problem z ich akceptacją, chociaż stopniowo wszystko idzie w dobrą stronę. Mimo tych zmian, Holendrzy nadal chętnie płacą również gotówką. 

Warto wiedzieć też, że z roku na rok tanieją też szybkie przelewy międzynarodowe. Korzystając z EasySend, możesz zaoszczędzić na kursach walut oraz transakcjach online. 

Sieć bankomatów w Holandii – opłaty i prowizje 

W Holandii korzystanie z bankomatów może wiązać się z różnymi opłatami i prowizjami, o których warto wiedzieć, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Przed wypłatą pieniędzy warto zapoznać się z polityką banku oraz ewentualnymi dodatkowymi opłatami nałożonymi przez operatorów bankomatów.

W Kraju Tulipanów znajdziesz ponad 5 tys. bankomatów różnych dostawców usług. Akceptują one wszystkie karty płatnicze, a limity wypłat zależą od warunków, jakie zostały zawarte w Twojej umowie z bankiem. 

Ceny w Holandii i w Polsce – porównanie 

Holandia i Polska to dwa kraje o znaczących różnicach ekonomicznych, szczególnie w kontekście zarobków. Mogłoby się wydawać, że ceny w Holandii z uwagi na wysokie dochody, także są wyższe. Patrząc na podstawowe artykuły spożywcze, można zauważyć jedynie nieznaczną różnicę w ich cenach w porównaniu z Polską. 

Przykładowo podstawowy produkt spożywczy, jakim jest chleb o wadze 800 g, kosztuje w Holandii w przybliżeniu 8,50 zł. W polskim supermarkecie za chleb o wadze 450 g zapłacisz ok. 4,50 zł. Podobnie jest z innymi produktami pierwszej potrzeby np.:

 • warzywami (np. ogórek w Polsce kosztuje około 2,40 zł za sztukę, a w Holandii 

2,33 zł),

 • mlekiem (w Polsce najtańsze mleko w kartonie kupisz już za 2,99 zł, a w Holandii 
 • 5,77 zł za 1 l),
 • papierem toaletowym (około 22 zł za 9 rolek 4-warstwowego papieru w Holandii i około 18 zł za 8 rolek 3-warstwowego papieru w Polsce).

Jak zatem można zauważyć, mimo że Holendrzy zarabiają znacznie więcej niż Polacy, ceny w ich kraju nie są znacznie wyższe. W niektórych przypadkach są porównywalne. Warto zatem zapamiętać, że sytuacja ekonomiczna jednego kraju niekoniecznie odzwierciedla rzeczywiste ceny.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas pobytu w Holandii?

Jeśli wybierasz się do Holandii, warto dowiedzieć się, jak wyglądają płatności w tym kraju. Korzystając z tanich przelewów za pośrednictwem EasySend, możesz zaoszczędzić na transakcjach zagranicznych i zabezpieczyć się finansowo na czas pobytu. Jeśli zabraknie Ci gotówki, bliscy z łatwością mogą wysłać Ci dodatkowe pieniądze przez naszą platformę. Otrzymasz je w zaledwie 10 minut.