Po długich negocjacjach, złych emocjach i chaosie informacyjnym mamy to już nareszcie za sobą. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, co niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Najmocniej dostało się przedsiębiorcom handlującym na obu rynkach, głównie przez wprowadzone cła oraz ograniczenia w przepływie towarów, usług i ludzi. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE uderzy jednak po kieszeni także polskich emigrantów, którzy są wierni bankom. Jednym z negatywnych skutków Brexitu będzie wzrost opłat za przelewy pieniędzy z UK do Polski. Jak tego uniknąć? 

Wielka Brytania poza EOG

1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuściła nie tylko Unię Europejską. Mainstreamowe media przemilczały inny istotny fakt. Otóż, z końcem 2020 roku Zjednoczone Królestwo przestało być członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co to oznacza dla przeciętnego klienta banku? Mniej więcej to, że teraz np. mając konto w brytyjskim banku możecie się spodziewać wzrostu opłat za przelewy międzynarodowe. Wszystko przez to, że banki w UK muszą dostosować swoje procedury do przepisów unijnych (już im nie podlegają), aby tym samym zagwarantować swoim klientom swobodny przepływ środków.

Jak się pewnie domyślacie takie zmiany nie są tanie, ponieważ pracują nad nimi sztaby prawników. Banki poniosą więc z tego tytułu wysokie koszty, którymi – jak zawsze – zostaną obciążeni klienci. Jest więc praktycznie pewne, że lada moment brytyjskie banki zaktualizują swoje cenniki przelewów do krajów Unii Europejskiej (o ile już tego nie zrobiły).

przelewy pieniezne po brexicie

UK zostaje w SEPA

Teraz dobra informacja, choć też tylko częściowo. Pomimo wyjścia z EOG Wielka Brytania pozostała członkiem strefy SEPA. Oznacza to, że nadal znajduje się w programie tanich przelewów wewnątrzunijnych. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami SEPA klient musi znać całkowity koszt przelewu jeszcze przed jego zleceniem (i jest on relatywnie niski), koszty muszą zostać podzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę (opcja SHA), ale – co najważniejsze – taki przelew może zostać zlecony wyłącznie w euro.

Biorąc pod uwagę tę ostatnią kwestię sam fakt pozostania Wielkiej Brytanii w SEPA niewiele lub nic nie zmienia dla Polaków pracujących w UK, którzy przelewają pieniądze do Polski. Oba nasze kraje nie należą do strefy euro, dlatego zlecenie przelewu w unijnej walucie (gdybyśmy nawet chcieli to zrobić na upartego) wiązałoby się z bardzo kosztownym podwójnym przewalutowaniem (z funta na euro i z euro na złotówki). To kompletnie się nie opłaca.

Brexit a wahania kursu funta

Rok 2021 będzie okresem przejściowym. Wciąż trwa pandemia, a Wielka Brytania jest jednym z krajów najmocniej dotkniętych jej skutkami. Kolejne lockdowny fatalnie odbijają się na gospodarce kraju (tylko w drugim kwartale 2020 PKB Wielkiej Brytanii skurczyło się o ponad 20%), a to ma wpływ na decyzje inwestorów zagranicznych.

Co prawda brytyjska waluta na początku 2021 roku wyraźnie się umocniła, ale analitycy raczej skłaniają się ku scenariuszowi, że będziemy tutaj obserwować częste i dość gwałtowne ruchy. A jak wiadomo kurs funta w stosunku do złotówki ma kluczowy wpływ na wartość przelewów do Polski.

Gdy dodamy do tego niepewność dotyczącą przyszłych opłat bankowych za przelewy, to zyskamy obraz nieciekawej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy emigranci w UK wspierający swoich bliskich w ojczyźnie.

Przelewy pieniędzy z UK do Polski po Brexicie w EasySend

W EasySend byliśmy przygotowani na Brexit już od wielu miesięcy i zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby nie zaskoczyć naszych klientów czy to ograniczeniami w realizacji przelewów, czy tym bardziej podwyżkami opłat. U nas wszystko zostało po staremu.

Wciąż gwarantujemy Wam darmowe przelewy z Polski do UK w wariancie FAST, czyli realizowane w ciągu 1 dnia roboczego. Możecie również skorzystać z przelewu SuperFAST z realizacją nawet w 10 minut w dni robocze między 8 a 18 czasu polskiego, gdzie opłata wynosi jedynie 15 złotych.

brexit a przelewy do polski

Nie zapominamy oczywiście o naszych klientach mieszkających w UK, którzy wysyłają pieniądze do Polski. Tutaj macie do wyboru trzy warianty:

  • Przelew FAST – realizacja w ciągu 1 dnia roboczego, opłata wynosi 1,99 GBP.
  • Przelew SuperFAST – z realizacją nawet w 10 minut w dni robocze między 7 a 17 czasu brytyjskiego, opłata wynosi 3,99 GBP.
  • Przelew z odbiorem pieniędzy na poczcie – z realizacją nawet w 10 minut w dni robocze między 7 a 17 czasu brytyjskiego, opłata wynosi 3,90 GBP. To bardzo wygodna opcja w sytuacji, gdy np. Wasi rodzice nie mają konta w banku.

Przypominamy również o aplikacji mobilnej EasySend, o której więcej możecie dowiedzieć się TUTAJ. Aplikacja ma tę zaletę, że bardzo upraszcza zlecanie przelewów z poziomu urządzenia mobilnego, np. smartfonu. Daje również dostęp do najlepszych promocji EasySend, w tym zarezerwowanych wyłącznie dla użytkowników aplikacji. Pozwala błyskawicznie sprawdzić całkowity koszt przelewu, a przy tym jest bezpieczna i super łatwa w obsłudze.

EasySend to wciąż najlepiej oceniana firma obsługująca przelewy międzynarodowe – nasza średnia ocen na niezależnym portalu TrustPilot wynosi 4,8/5. To Wasza zasługa, za co oczywiście dziękujemy. Świetnie, że jesteście z nami i dostrzegacie w tym wymierne korzyści dla Waszych portfeli. Po Brexicie będą one jeszcze większe.

Czy Wasze banki podniosły już opłaty za przelewy z UK do innych krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski? Korzystaliście z EasySend? Jak wrażenia? Podzielcie się nimi w komentarzu!