Rewolucja płatności elektronicznych w Rumunii nabiera tempa. Otwiera to przed tym krajem drzwi do cyfrowej przyszłości. Chociaż tradycyjne metody płatności gotówką wciąż mają swoich zwolenników, rosnąca popularność kart płatniczych, płatności zbliżeniowych i portfeli cyfrowych pokazuje, że przełom w preferencjach konsumentów jest nieunikniony. Jak przygotować się do wyjazdu do Rumunii pod względem finansowym? Podpowiadamy.

Co warto wiedzieć o walucie Rumunii?

Wyjeżdżasz do Rumunii? A może planujesz podróż do tego kraju po raz pierwszy? Koniecznie dowiedz się, jak wyglądają tam płatności oraz czy możesz płacić w Rumunii euro.

Walutą Rumunii jest lej rumuński, którego kod ISO to RON. Co istotne, wśród banknotów nie występuje nominalna wartość 20 RON. Wymieniając złotówki, możesz być zaskoczony tym faktem. Podczas podróży do Rumunii możesz zabrać ze sobą euro i wymienić je na leje na granicy lub w bankach oraz kantorach na terenie całego kraju. Pamiętaj jednak, że kursy mogą się różnić w zależności od wybranego punktu, dlatego dobrze jest wybierać kantory z oznaczeniem „no commission” lub „commission free”. Co to oznacza?

Wymieniając walutę w takim kantorze, nie musisz płacić dodatkowych prowizji czy dokonywać opłat za usługę. Jest to dla Ciebie korzystne, ponieważ możesz wymienić walutę po wskazanym kursie bez obaw o dodatkowe koszty. Dzięki temu uzyskasz lepsze warunki wymiany i więcej pieniędzy w miejscowej walucie.

Czy w Rumunii można płacić euro?

Planując podróż, zapewne zastanawiasz się też, czy w Rumunii można płacić euro. Pomimo że państwo to należy do Unii Europejskiej, euro nie jest jego obowiązującą walutą. Możesz zabrać je ze sobą i wymienić na granicy na leje rumuńskie, ale nie zapłacisz euro w sklepach, restauracjach ani innych punktach usługowych w tym kraju.

Rząd rumuński planuje wprowadzenie euro, jednak nie ma konkretnej daty jego przyjęcia. W praktyce płatności euro mogą być akceptowane w niektórych miejscowościach turystycznych. Zazwyczaj przelicznik nie jest jednak korzystny dla klientów. Z tego powodu odradza się dokonywanie płatności w euro w Rumunii.

Czy w Rumunii można płacić kartą?

Podróżując po Rumunii, warto być przygotowanym na różne metody płatności. Choć Rumuni nadal chętnie płacą gotówką, najczęściej wybieranym środkiem płatniczym jest karta. Akceptowane są karty:

  • Visa,
  • MasterCard,
  • AmEx.

Są powszechnie przyjmowane w większych hotelach, dużych sklepach, restauracjach i na stacjach benzynowych. Przed dokonaniem płatności kartą w Rumunii warto jednak pamiętać o kilku istotnych faktach.

Po pierwsze, wiele miejsc akceptuje tylko transakcje dokonywane przy pomocy kodu PIN. Musisz przygotować się na to, że będzie trzeba go wpisywać na terminalu. Po drugie, podczas dokonywania płatności kartą zawsze wybieraj opcję płatności w lokalnej walucie, czyli leju. Płatności w Twojej krajowej walucie mogą generować dodatkowe koszty. Wreszcie po trzecie, jeśli planujesz zwiedzać mniejsze miejscowości, warto mieć przy sobie gotówkę. Małe sklepy mogą nie mieć dostępu do terminala.

Dostęp do gotówki w Rumunii – bankomaty i wymiana walut

Jeśli nie udało Ci się wymienić w Polsce gotówki, możesz zrobić to bez problemu na terenie Rumunii. Warto jednak wiedzieć, jak uniknąć niekorzystnych warunków transakcji. Dostęp do gotówki w tym kraju jest łatwy i wygodny dzięki licznym bankomatom i kantorom walutowym. Jeśli np. chcesz wypłacić pieniądze, które wysłali Ci bliscy szybkim przelewem międzynarodowym, możesz to zrobić w wybranym punkcie.

Pamiętaj jednak o świadomym wyborze bankomatu. Dzięki temu możesz uniknąć wysokich opłat i niekorzystnych kursów wymiany walut, które narzucają operatorzy. Przed podróżą warto również skonsultować się z bankiem w sprawie limitów wypłat oraz ewentualnych opłat związanych z korzystaniem z karty za granicą. Dzięki temu dobrze przygotujesz się na wszelkie nieprzewidziane sytuacje podczas podróży po Rumunii.

Ceny w Rumunii i w Polsce – porównanie

Rumunia to kraj znany nie tylko z bogatej historii i malowniczych krajobrazów. Słynie także z korzystnych cen dla turystów i mieszkańców. W porównaniu z Polską Rumunia wydaje się relatywnie tanim kierunkiem podróży.

Wielu podróżujących twierdzi, że ceny w obu tych krajach są porównywalne. Niektóre podstawowe produkty spożywcze są nawet o kilkanaście procent tańsze w Rumunii. Dzięki temu kraj ten wypada nieco korzystniej pod względem cen.

Ile kosztują przelewy do Rumunii?

Korzystając z usług EasySend, pierwszy przelew do Rumunii wykonasz całkowicie bezpłatnie. Każdego dnia sprawdzamy i aktualizujemy kursy wymiany walut. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile zapłacisz, dokonując wybranej transakcji. Poprzez EasySend możesz korzystać z ekspresowych i tanich przelewów bez kosztów za rejestrację. Konto możesz założyć i prowadzić przez cały czas za darmo.

Zastanawiasz się, po jakim czasie odbiorca dostanie przelew? Pieniądze mogą być na jego koncie w zaledwie 10 minut. Jeśli potrzebuje on gotówki natychmiast, możesz pomóc mu zrealizować płatności, nie obciążając przy okazji własnego budżetu dodatkowymi prowizjami.

Jak zrobić tani przelew zagraniczny?

Tanie przelewy międzynarodowe to już codzienność. Coraz częściej klienci korzystają z usług takich jak EasySend. Dlaczego? Dzięki nam przelew zrobisz nie tylko tanio, ale także ekspresowo. Wystarczy, że:

  • bezpłatnie zarejestrujesz konto,
  • wybierzesz kraj wysyłki,
  • wybierzesz kraj docelowy,
  • wybierzesz walutę, w której chcesz przelać pieniądze,
  • określisz kwotę i typ przelewu.

W okienku wyświetli się dokładna kwota, jaką otrzyma odbiorca po przeliczeniu walut. Czy przelewy zagraniczne mogą być jeszcze prostsze?

EasySend to wygoda, bezpieczeństwo i szybkość godna XXI wieku. Pomagamy klientom wkroczyć w nową erę płatności międzynarodowych. Skorzystaj z naszych usług, aby dostarczyć gotówkę bliskim w Rumunii w kilka chwil.