Odkąd banki zaczęły realizować zlecenia przelewów w systemie Elixir, transfer gotówki z konta na konto przebiega sprawniej. Mimo to każdy bank rządzi się swoimi prawami i godziny księgowania przelewów mogą być różne. Jak wyglądają sesje Elixir w Pekao SA? Kiedy dojdzie wysłany przelew na konto w tym banku? Sprawdź.

Realizacja przelewów, czyli sesje Elixir w Pekao SA

Sesje Elixir to system elektronicznych rozliczeń między bankami, nad którym nadzór sprawuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. To właśnie ta instytucja ustaliła, że w ciągu doby każdy bank ma realizować trzy sesje wychodzące i przychodzące. Wyjątek stanowią dni ustawowo wolne od pracy i weekendy (wtedy nie są realizowane sesje Elixir) oraz Wigilia i ostatni dzień roku (w te dni banki wykonują tylko dwie pierwsze sesje: poranną i popołudniową). Sesje w Pekao SA realizowane są w trzech turach zarówno dla przelewów wychodzących, jak i przychodzących.

Sesje przychodzące Pekao SA

W banku Pekao przelewy przychodzące to te, w których pieniądze są księgowane na Twoim koncie. Takie sesje Pekao realizuje w trzech turach o godzinie:

  • 11:00 – I sesja przychodząca Elixir
  • 15:00 – II sesja przychodząca Elixir
  • 17:30 – III sesja przychodząca Elixir.

Przelewy wychodzące Pekao SA

Sesje wychodzące dotyczą godzin, o których pieniądze są wysyłane z rachunku bankowego założonego w banku Pekao SA. Zlecenie przelewu zostanie zrealizowane w danej godzinie pod warunkiem, że zostało złożone w odpowiednim czasie.

Księgowanie w Pekao SA sesji wychodzących odbywa się o:

  • 8:30 (dla zleceń złożonych po 14:25 dnia poprzedniego)
  • 12:30 (zlecenia wysłane do 10:30 dnia bieżącego)
  • 15:00 (zlecenia wysłane do 14:25 dnia bieżącego).

W Pekao SA sesje Elixir tylko dla przelewów krajowych

Sesje Elixir mają tę niedogodność, że umożliwiają szybkie transfery pieniężne tylko na terenie Polski. Nie działają w przypadku przelewów międzynarodowych, które są realizowane w systemie SWIFT i SEPA. W tym przypadku środki docierają do odbiorcy później i są często obciążone dodatkowymi kosztami. Dlatego, jeśli potrzebujesz przelać pieniądze za granicę i zależy Ci na czasie, lepiej jest skorzystać z usług doświadczonych zewnętrznych instytucji płatniczych takich jak easysend.pl.