Słowacja to jeden z sąsiadów Polski. Kraj ten można odwiedzić podczas wakacyjnych wyjazdów czy nawet długich weekendów. Zanim jednak wyjedziesz do Słowacji, sprawdź, jaką walutę musisz przygotować. Czym płaci się w tym kraju?

Jaka waluta obowiązuje w Słowacji?

Walutą w Słowacji jest euro. Obowiązuje ono również w wielu innych państwach Unii Europejskiej. W Słowacji można płacić banknotami i monetami wydanymi w dowolnym kraju członkowskim.

Najważniejsze informacje o słowackim euro:

 • euro jest określane symbolem € lub EUR,
 • w Słowacji korzysta się z banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 EUR,
 • 1 euro to 100 eurocentów,
 • monety występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 eurocentów oraz 1 i 2 euro,
 • euro w Słowacji obowiązuje od 2009 roku.

Jak wygląda euro w Słowacji?

Słowackie banknoty wyglądają tak samo jak te produkowane w innych krajach członkowskich. Natomiast nieco inne są monety. Z jednej strony znajduje się nominał i mapa Unii Europejskiej, a z drugiej – symbole kojarzące się ze Słowacją. To podwójny krzyż na trójwzgórzu z godła państwowego, zamek w Bratysławie czy  tatrzański szczyt Krywań. W Słowacji można płacić również monetami wydanymi w innych krajach członkowskich, które zostały Ci po zagranicznych wycieczkach po Europie.

Jak uzyskać euro w gotówce?

Wyjeżdżając do Słowacji, warto mieć przy sobie euro w gotówce. W kraju tym korzysta się z płatności kartą, ale zdarzają się miejsca, które nie mają terminala. Wówczas jedynym sposobem na płatność jest skorzystanie z gotówki.

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie słowackich banknotów. To np.:

 • wymiana w kantorze – stacjonarnym lub internetowym. Euro jest dostępne we wszystkich punktach tego typu i stanowi najważniejszą walutę w Europie. Warto monitorować jego kurs, by wymienić złotówki jak najkorzystniej. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kantor dolicza własną marżę, a więc kurs wymiany nigdy nie będzie tak dobry, jak ten prezentowany przez NBP,
 • wypłata ze słowackiego bankomatu – w Słowacji można wypłacać pieniądze z wykorzystaniem kart wydanych w Polsce, ale trzeba pamiętać, że wiąże się to z opłatą. Jej dokładna wysokość zależy od oferty Twojego banku, a także sieci, do której należy bankomat,
 • odbiór przekazu międzynarodowego na poczcie – niektóre firmy oferują możliwość wykonania przelewu pieniężnego do Słowacji, który można odebrać w gotówce w placówce pocztowej. To sposób na wymianę pieniędzy po niskim kursie. Rozwiązanie to pozwala np. na szybkie przesłanie dodatkowych środków osobie, która jest na zagranicznej wycieczce lub mieszka w Słowacji.

W Słowacji bez problemu znajdziesz bankomaty lokalnych banków czy międzynarodowych sieci – zwłaszcza w większych miastach. Wypłaty w takich miejscach zwykle jednak wiążą się z prowizją, dlatego w gotówkę lepiej zaopatrzyć się wcześniej lub dokonywać płatności kartą.

Czy można płacić kartą na Słowacji?

Płatności kartą w Słowacji stają się coraz popularniejsze. Obecnie działa tam wiele punktów, które przyjmują zarówno karty kredytowe i debetowe (m.in. Visa i Mastercard), jak i pieniądze przesyłane za pośrednictwem Apple Pay lub Google Pay. Słowackie banki promują rozwiązania bezgotówkowe, które obecnie są zdecydowanie popularniejsze niż jeszcze kilka lat temu.

Kartą zapłacisz w większości restauracji, kawiarni, sklepów, hoteli czy wejść do atrakcji turystycznych. W większych miastach może okazać się, że gotówka nie będzie Ci potrzebna ani razu w trakcie podroży. Problemy pojawiają się jednak w niewielkich górskich miejscowościach, gdzie płatności kartą nie są jeszcze tak rozwinięte.

Czy można płacić złotówkami w Słowacji?

W Słowacji obowiązuje wyłącznie euro. Kraj ten leży jednak bardzo blisko Polski, więc może zdarzyć się, że w przygranicznych miejscowościach niektóre punkty przyjmą złotówki. To jednak rzadkość. Jeśli masz przy sobie polską gotówkę, najlepiej wymienić ją na euro już w Słowacji.

W złotówkach można płacić też kartą, jednak trzeba pamiętać, że operacja przewalutowania jest płatna. Opłaty są niższe w przypadku kart międzynarodowych lub kont walutowych.

Czym najlepiej płacić w Słowacji?

W Słowacji najlepiej płacić euro – niekoniecznie w gotówce, choć warto mieć przy sobie kilka banknotów. Pieniądze można wymienić w Polsce lub już za granicą – kursy kantorów zwykle są podobne. W większych miastach często nie trzeba mieć przy sobie fizycznej karty płatniczej, ale przyda się ona w sytuacji, gdy awaryjnie potrzebujesz wypłacić gotówkę z bankomatu. W takim przypadku możesz też skorzystać z przelewu międzynarodowego z odbiorem pieniędzy w placówce pocztowej.

Ceny w Słowacji

W Słowacji ceny zwykle są o kilka lub kilkanaście procent wyższe niż w Polsce, ale wszystko zależy od rodzaju produktu i kraju jego pochodzenia. Przykładowe koszty prezentują się następująco:

 • biały chleb – 1,59 €,
 • Coca-Cola – 1,15 €,
 • cukier 1 kg – 1,29 €,
 • mleko – 1,09 €,
 • piwo – 0,99 €,
 • bułka kajzerka – 0,13 €.

Za wejście do atrakcji turystycznych zwykle trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu euro. Nocleg w hotelu to koszt około 50-75 euro – choć wszystko zależy od standardu obiektu i jego lokalizacji.

Przelewy międzynarodowe w Słowacji

Jeśli w trakcie podróży po Słowacji zabrakło Ci pieniędzy lub masz rodzinę, która mieszka w tym kraju i potrzebuje dodatkowych środków, możesz skorzystać z szybkich przelewów międzynarodowych. Pozwalają one na przesłanie kwoty w dowolnej walucie za granicę w ciągu zaledwie kilku minut, po atrakcyjnym kursie. Pieniądze trafiają na konto, kartę lub można odebrać je osobiście w placówce pocztowej – w gotówce. Takie rozwiązanie pozwala na przewalutowanie środków taniej, jednocześnie zapewniając ich błyskawiczny transfer.

Szybkie przelewy międzynarodowe oferuje EasySend. Umożliwiamy przesyłanie środków również do innych państw – nie tylko tych leżących w Europie. To rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż wykonywanie przekazów międzynarodowych bezpośrednio przez swój bank.