Chwila dekoncentracji, roztargnienie i błąd gotowy – ten, który popełnisz, zlecając przelew zagraniczny, może mieć poważne konsekwencje. Jedno zero za dużo czy źle postawiony przecinek w kwocie przekazu przyprawiają o szybsze bicie serca. Sprawdź, jakie błędy podczas wykonywania przelewów zdarzają się najczęściej, a pomoże Ci to ich uniknąć.

Przelewy międzynarodowe – błędy, które mogą zdarzyć się każdemu

Wykonywanie przelewów może wydawać się łatwe, ale warto robić to w ciszy i spokoju. Rozproszyć może powiadomienie ze smartfona, toczona obok rozmowa, a nawet muzyka w tle. Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć stresu i kłopotliwych sytuacji, poświęć na zlecenie przelewu nieco więcej czasu. Jednocześnie pamiętaj, że błędy zdarzają się najlepszym i nie każdy z nich będzie dla Ciebie oznaczać poważny problem.

Błędny numer konta w przelewie międzynarodowym

To lider wśród pomyłek, które zdarzają się podczas transakcji bankowych. W dobrej sytuacji są ci, którzy podadzą za krótki lub za długi numer rachunku. Wtedy prawdopodobnie wyświetli się komunikat, że przelewu nie można zrealizować.

Często zdarzają się też tzw. czeskie błędy. To pomyłka polegająca na przestawieniu kolejności dwóch sąsiadujących ze sobą cyfr. Można pomylić się w jednym lub w kilku miejscach numeru rachunku. Dobra informacja jest taka, że taka pomyłka nie spowoduje przesłania pieniędzy przypadkowej osobie. Mimo że można zlecić realizację takiego przelewu, bank go nie sfinalizuje. Dokładnie po to stosuje się zabezpieczenie zwane liczbą kontrolną – są to dwie pierwsze cyfry numeru rachunku. Są one generowane za pomocą specjalnego algorytmu z ciągu pozostałych 24 cyfr. Dlatego czeski błąd, a nawet pomyłka w kilku miejscach ujdzie roztargnionemu zleceniodawcy przelewu na sucho. To samo dotyczy, gdy w przelewie międzynarodowym podasz błędny numer SWIFT. Wtedy także nie zostanie zrealizowany.

Gorzej, jeżeli w danych do przelewu pojawi się cały nieprawidłowy numer rachunku należący do innej osoby, niż ta, do której miały trafić pieniądze. Odbiorca takiego przekazu jest co prawda zobowiązany do zwrotu środków pieniężnych, nie ma jednak gwarancji, że nie będzie z tym zwlekać. To, że ten, kto bezpodstawnie się wzbogacił, musi zwrócić pieniądze, jest zapisane w Kodeksie cywilnym – art. 405 w zw. z art. 410 § 1 (Dz.U.  z 2022 roku poz. 1360 ze zm.).

Przelew międzynarodowy a błędna kwota przekazu pieniężnego

Kwoty 120 i 1200 £ różni jedna cyfra i zarazem kilka tysięcy złotych. Równie słono może kosztować błąd związany z omyłkowym i niewłaściwym postawieniem przecinka między liczbami. Przelew zostanie zrealizowany na wskazaną przez Ciebie kwotę – chyba że jej wysokość przekracza saldo Twojego rachunku.

Ratunkiem w tej sytuacji jest błyskawiczny kontakt z bankiem. Jeżeli zlecenie nie zostało jeszcze przekazane do realizacji, to istnieją duże szanse, że będziesz mógł cofnąć dyspozycję przelewu lub dokonać w niej korekty.

Błędne dane osobowe w przelewie międzynarodowym

Literówka w nazwie firmy, w adresie odbiorcy, a nawet w jego nazwisku czy imieniu, prawdopodobnie nie będzie dużym problemem dla banku obsługującego przelew. Jednak dla własnego spokoju postaraj się uniknąć takich błędów.

W związku z taką pomyłką czas realizacji przekazu pieniężnego może się wydłużyć. Zlecenie przelewu może zostać przekazane do weryfikacji manualnej, co oznacza, że będzie zajmować się nim pracownik banku. W najgorszym razie przelew nie zostanie zrealizowany, a pieniądze „cofną się” na Twoje konto. Pamiętaj jednak, że nie odzyskasz już pobranej prowizji czy opłaty za szybką realizację zlecenia – dokładnie tyle będzie Cię kosztować chwila nieuwagi.

Jakich błędów unikać przy przelewach zagranicznych? Na to zwróć uwagę

Błędy związane z przelewami zagranicznymi często dotyczą nieuważnego czytania warunków ich realizacji. Dlatego zleceniodawcy bywają zaskoczeni tym, jak wysoką opłatę naliczono za przekaz.

Mając do wykonania przelew do innego kraju, wiedz, że może pośredniczyć w nim także inny bank. Wtedy prowizja może zostać naliczona nawet trzykrotnie. Pobierze ją bank nadawcy przelewu, bank pośredniczący i odbiorcy. Dlatego, zanim zlecisz transfer pieniędzy, pomyśl, jakiego rodzaju ma być to przekaz. Masz do wyboru przelewy:

  • OUR – jeśli wybierzesz tę opcję, to Ty poniesiesz wszystkie koszty przelewu na zagraniczne konto. Odbiorca otrzyma całą kwotę, której przelanie zleciłeś;
  • SHA – oznacza równy podział kosztów przelewu między nadawcę a beneficjenta przelewu;
  • BEN – taki wybór spowoduje, że to odbiorca poniesienie cały koszt przelewu zagranicznego.

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko błędu w przelewie międzynarodowym?

Błąd związany z nieuważnym przeczytaniem warunków zagranicznych przelewów realizowanych np. przez bank  może kosztować kilkadziesiąt złotych i więcej. Dlatego jeżeli zamierzasz wysłać pieniądze do Wielkiej Brytanii, zabezpiecz się, korzystając z usług firmy płatniczej – takiej jak EasySend.

Dzięki temu, że cały formularz zlecenia przelewu jest prosty i czytelny, ryzyko nieprawidłowego wpisania numeru rachunku lub danych odbiorcy jest ograniczone do minimum. Oprócz tego wiesz, ile zapłacisz dodatkowo i nie zdziwią Cię opłaty czy wysoka prowizja. Płacisz niską opłatę stałą, a suma kosztów nie ulega zmianie.

Pamiętaj też, że w EasySend czeka na Ciebie obsługa mówiąca w języku polskim. Jeżeli nie chcesz zrobić błędu, wypełniając formularz przelewu, możesz zadzwonić, a jeden ze specjalistów rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i przeprowadzi Cię przez cały proces. 

Jeżeli po raz pierwszy zlecasz przekaz pieniężny za granicę, poświęcić temu trochę więcej uwagi. Zwróć uwagę na wpisane numery, kwoty oraz na to, aby uważnie przeczytać informacje o pobieranych prowizjach. Jeśli wiesz, że będziesz regularnie wpłacać pieniądze na konkretny rachunek zagraniczny, zapisz dane odbiorcy, by na przyszłość zminimalizować ryzyko pomyłki.

Pomyśl też o skorzystaniu z usług firmy płatniczej, która oferuje przejrzyste warunki świadczenia usługi. Dzięki takiemu podejściu z góry wiesz, ile będzie Cię kosztować przelew na konto w innym kraju.