Planujesz urlop na północy Europy? Jeśli chcesz wyjechać do któregoś z krajów nordyckich, warto wiedzieć np., jaką walutę ma Finlandia. Skoro pozostałe państwa skandynawskie, takie jak Szwecja, Dania czy Norwegia, nie przystąpiły do strefy euro, a jak sytuacja wygląda u Finów? Wyjeżdżając na wakacje, musisz przecież wymienić pieniądze na fińską walutę, aby móc swobodnie robić zakupy. Czym płacić w Finlandii? Podpowiadamy.

Czy w Finlandii można płacić euro?

Finlandia – kraj skandynawski położony na północy Europy – przyjęła euro jako swoją walutę już w momencie przystąpienia do strefy euro w 2002 roku. Od tego czasu stało się głównym środkiem płatniczym we wszystkich transakcjach finansowych w tym państwie. Rząd fiński oficjalnie uznaje euro jako jedyny legalny środek płatniczy, co oznacza, że można go używać do regulowania wszelkich zobowiązań finansowych, włączając w to: 

 • płatności za towary, 
 • płatności za usługi, 
 • podatki, 
 • przekazy pieniężne.

Przyjmując euro, Finlandia dołączyła do grona wielu innych krajów europejskich, które uznają tę walutę za stabilny i niezawodny środek płatniczy. Dzięki temu mieszkańcy i turyści odwiedzający ten kraj mogą bezproblemowo dokonywać płatności w euro zarówno w sklepach, restauracjach, hotelach, jak i w innych miejscach.

Jak sprawdziło się euro jako waluta w Finlandii?

Wprowadzenie euro do obiegu miało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla Finlandii. Z jednej strony ułatwiło transakcje z innymi krajami strefy, co pozytywnie wpłynęło na handel i międzynarodową wymianę towarów. Z drugiej z powodu zawirowań politycznych oraz kryzysu finansowego Finlandia doświadczyła pewnych trudności ekonomicznych. 

Jednakże, dzięki doświadczeniu w relacjach z Rosją oraz oszczędności Finów w zakresie dokonywania płatności, wprowadzenie euro przyczyniło się do umocnienia pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Poprawiła się m.in. współpraca gospodarcza z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Pieniądze w Finlandii – opłaty za korzystanie z bankomatów 

Jeśli chcesz korzystać z bankomatów, podróżując do Finlandii, musisz być świadomy obowiązujących za granicą opłat. Banki oraz operatorzy bankomatów mogą naliczać je za wypłaty gotówki w obcej walucie. Nawet pozornie niewielkie prowizje sięgające 1–3%, mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Na przykład wypłacając 50 euro, możesz stracić nawet równowartość ok. 20 zł, z powodu niekorzystnych kursów wymiany oraz dodatkowych opłat.

Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, warto rozważyć alternatywne metody płatności. Są to np. karty wielowalutowe, które pozwalają uniknąć konieczności przewalutowywania Warto też rozważyć wymianę waluty we własnym kraju i płacenie w Finlandii gotówką. Poza oszczędnością na wypłatach za granicą płacenie gotówką pozwala lepiej kontrolować wydatki. Mając pieniądze fizycznie w ręku, jesteś świadomy dokładnej kwoty, którą wydajesz. Może to być szczególnie ważne podczas podróży zagranicznych. Jeśli zabraknie Ci pieniędzy w trakcie wyjazdu, możesz poprosić rodzinę o ich ekspresowe wysłanie za pośrednictwem EasySend. 

Czy można płacić kartą w Finlandii?

Wyjeżdżając na urlop, wiele osób zastanawia się, czy można płacić kartą w Finlandii. Oczywiście, dokonywanie płatności kartą jest powszechne i wygodne. Znaczna część społeczeństwa korzysta także z usług bankowości internetowej i mobilnej do dokonywania płatności za towary w handlu elektronicznym. 

Op-Pohjola i Nordea to dwa banki, które dominują na rynku usług bankowości internetowej i mobilnej. Stanowią ponad 70% jego udziału. Ponadto większość Finów preferuje transakcje bezgotówkowe, a płatności kartą są u nich popularne. Wiele osób nosi przy sobie dwie karty – kredytową i debetową, co świadczy o powszechnym korzystaniu z tej metody płatności. Ty również możesz korzystać z karty wielowalutowej, aby płacić za zakupy lub wykonywać szybkie przelewy międzynarodowe.

Pozostałe płatności bezgotówkowe 

Oprócz płatności kartą, w Finlandii istnieją również inne formy płatności bezgotówkowych. Finowie i turyści często korzystają z:

 • płatności mobilnych w aplikacji,
 • przelewów bankowych online,
 • płatności zbliżeniowych telefonem,
 • portfeli elektronicznych. 

Te metody są zazwyczaj szybkie i proste, co pozwala zaoszczędzić czas podczas dokonywania transakcji. Dzięki nim możesz też łatwo śledzić historię płatności i zarządzać budżetem za pomocą dostępnych narzędzi.

Czy w Finlandii można płacić gotówką?

Mimo że płatności bezgotówkowe w Finlandii są powszechne i wygodne, gotówka nadal jest akceptowana w większości miejsc. Zapłacisz nią w:

 • sklepie, 
 • restauracji,
 • na stacji benzynowej,
 • w aptece i wielu innych punktach usługowych. 

Jednak warto pamiętać, że niektóre miejsca mogą preferować płatności kartą lub mobilne, szczególnie przy mniejszych transakcjach.

Mimo rosnącej popularności płatności online gotówka nadal pozostaje powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym w Finlandii. Póki co nie ma planów jej całkowitego wycofania. Ostateczne decyzje w tej sprawie zależą od wielu czynników, w tym preferencji społecznych, regulacji prawnej i postępującej digitalizacji systemów płatniczych, podobnie jak w innych państwach.

Jak robić przelewy z i do Finlandii?

Jeśli zabrakło Ci pieniędzy na wakacjach, możesz poprosić rodzinę o przelew do Finlandii. Za pośrednictwem EasySend otrzymasz go nawet w 10 minut. Wysyłka środków jest możliwa przy użyciu karty płatniczej, za pomocą szybkiej płatności przelewem online lub z naszą aplikacją mobilną.

Z EasySend możesz dokonywać przelewów z konta bankowego w innym kraju na konto bankowe w Finlandii lub odwrotnie. Wystarczy, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich odwiedzi naszą stronę, poda dane odbiorcy oraz wybierze preferowaną metodę płatności. Taki  transfer międzynarodowy pozwala na bezpieczne transakcje oraz brak opłat za rejestrację.