Już za chwilę w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek – niecierpliwie wyczekiwany zwłaszcza przez młodsze dzieci. Dla nas, rodziców, wrzesień to jednak miesiąc największych wydatków. Dziś sprawdzamy ile tak naprawdę kosztuje wyprawka szkolna w UK i gdzie szukać oszczędności podczas kompletowania szkolnych zestawów.

Ile kosztuje wyprawka szkolna w UK?

Według danych Banku Santander wyprawka szkolna w UK to koszt około 200 funtów. Spójrzcie tylko na poniższą tabelę:

W Angielskich szkołach obowiązuje restrykcyjny dress-code. Chłopcy noszą koszule lub koszulki polo, dodatkowo muszą mieć marynarkę lub sweterek. W starszych klasach wymagane są także krawaty. Mundurek dla dziewczynki to sukienki w dwóch fasonach (zimowy i letni), spódniczka, marynarka, sweterek oraz koszulki polo. Dodatkowo zalecane są specjalne skarpetki z lamówką w barwach danej szkoły.
Oprócz podstawowej odzieży, każde dziecko musi mieć strój na PE (physical education – zajęcia sportowe) oraz co najmniej 2 pary butów (zwykłe i sportowe). Na tym jednak wydatki się nie kończą. Prawie zawsze należy wyposażyć dziecko w teczkę na książki (starsze dzieci mogą mieć tradycyjne plecaki), worek na PE, pudełko śniadaniowe oraz butelkę na wodę.

 

Czego nie trzeba kupować?

Dobrą wiadomością dla rodziców w UK jest to, że angielskie szkoły zapewniają uczniom wszystkie niezbędne pomoce dydaktyczne. Nie musimy więc płacić za podręczniki, ćwiczenia, zeszyty czy karty pracy. Nawet takie drobiazgi jak farbki, kolorowe papiery, nożyczki czy ołówki są dostępne w każdej szkole i nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Zostają one w klasach i uczniowie nie muszą ich nosić w plecakach czy teczkach. Do domu zabiera się tylko prace domowe, zeszyty i książki do czytania, sporadycznie większe rzeczy. W porównaniu do Polski jest to duża oszczędność – jak wiadomo, w kraju nad Wisłą to właśnie podręczniki (co roku nowe) stanowią największy wydatek każdego rodzica.

szkola w uk

3 sposoby na oszczędności

Każda szkoła ma własne logo oraz kolor przewodni, do którego dopasowane muszą być wszystkie elementy mundurku. Często wymagane jest, aby na części elementów garderoby (np. marynarki lub teczki) widniało logo szkoły, a więc należy je zamówić z oficjalnego sklepu (i oczywiście więcej za nie zapłacić). Na szczęście pozostałe rzeczy (na przykład koszulki czy buty) mogą być bardziej uniwersalne i warto kupić ja w supermarkecie. W sierpniu i wrześniu większość angielskich sklepów prowadzi olbrzymie wyprzedaże właśnie ze szkolnym wyposażeniem – zdecydowanie warto się tam zaopatrzyć.
Jeśli szukamy oszczędności, a szkoła naszego dziecka wymaga konkretnych fasonów mundurków z logo, warto rozejrzeć się za rzeczami z drugiej ręki. Często używane mundurki (w świetnym stanie) sprzedawane są w Charity Shop’ach lub w Internecie.  Trzecią opcją jest po prostu zakup samej naszywki z logo i własnoręczne umieszczenie jej na wybranym elemencie garderoby naszego dziecka.

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym! Dajcie znać jak Wasze dzieciaki odnajdują się w zagranicznym środowisku i jak wyglądają ich ostatnie przygotowania do rozpoczęcia nowej szkolnej przygody 🙂

Aktualizacja artykułu z dnia 29.08.2017 r.