Wielka Brytania

IBAN – co to jest i do czego służy?

Jeśli chcesz zrealizować przelew zagraniczny, podczas jego zlecania spotkasz się z terminami, które istnieją i których znaczenia może nie znasz, ale w rzeczywistości jego znajomość jest konieczna, by móc prawidłowo dokonać transakcji. Tak jest w przypadku kodu IBAN, który ułatwia przelewy pieniężne między kontem bankowym z jednego kraju do drugiego. Czym jest ten tajemniczo brzmiący skrót?

IBAN: co to za kod?

Kod IBAN to skrót od międzynarodowego bankowego numeru konta (ang. International Bank Account Number). Został stworzony przez projekt SEPA, czyli Jednolitą Strefę Płatności w Euro. SEPA umożliwiła krajom Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Norwegii i Szwajcarii) ujednolicenie podstawowych warunków otrzymywania i dokonywania płatności w euro. Oznacza to, że transakcje są przeprowadzane z takim samym bezpieczeństwem, szybkością i wydajnością, niezależnie od kraju członkowskiego SEPA, w którym znajduje się nadawca i odbiorca.

Kod IBAN pozwala zatem na identyfikację wszystkich rachunków bankowych, które należą do uczestniczących krajów strefy SEPA. Dlatego gdy zamierzasz dokonywać płatności międzynarodowych, zostaniesz poproszony o nr IBAN banku Twojego odbiorcy.

Jaką strukturę ma numer IBAN?

Długość kodu IBAN zależy od kraju, ale może mieć maksymalnie 30 znaków: liter lub cyfr, które zawierają numer rozliczeniowy i numer rachunku. Spójrz na format IBAN i jego strukturę na przykładzie kont polskich, które mają 28 znaków.

Dla przykładu niech to będzie numer IBAN: PL 60 1112 2030 0000 1314 1516 7777, w którym po kolei:

  • PL – to kod kraju, który zawsze odpowiada dwóm literom określającym kraj, w którym znajduje się bank. W przypadku Polski jest to właśnie PL.
  • 60 – suma kontrolna, są to kolejne dwie cyfry kodu IBAN. Jest obliczana na podstawie każdego numeru konta. Służy podmiotom bankowym do weryfikacji istnienia rachunku beneficjenta oraz redukcji błędów przy przelewaniu pieniędzy.
  • ID banku, jest to kod, który odpowiada czterem cyfrom następującym po sumie kontrolnej. Każdy z banków, który wchodzi w skład obszaru SEPA, ma taki unikalny kod identyfikacyjny.
  • ID oddziału składa się z czterech cyfr, które następują po ID banku. Służy do wskazania, w którym oddziale banku znajduje się konto.
  • Pozostałe cyfry – numer rachunku bankowego.

W jakich przypadkach numer IBAN jest konieczny?

Jeśli na przykład chcesz wykonać przelew bankowy do kogoś, kto ma konto w banku w Europie lub w instytucji finansowej, która jest podłączona do systemu IBAN, musisz znać m.in. IBAN konta bankowego odbiorcy. Przykładowo podczas zlecania szybkiego przelewu z Polski do Anglii w easysend.pl trzeba podać nie tylko kwotę transakcji i dane odbiorcy, ale także walutę docelowego konta oraz jego numer w formacie IBAN i kod SWIFT/BIC banku adresata.

W zasadzie bez znajomości numeru IBAN nie zlecisz żadnego przelewu zagranicznego.

Gdzie można znaleźć numer konta IBAN?

Jeśli masz konto bankowe w którymkolwiek z krajów, które stosują się do systemu IBAN, skorzystaj z oficjalnych kanałów swojej instytucji bankowej, aby znaleźć kod. Numer IBAN znajdziesz też na wyciągu z banku lub wchodząc na stronę bankowości internetowej, lub mobilnej.

W przypadku, gdy jesteś osobą, która ma wykonać przelew i nie wiesz, jaki jest rachunek IBAN odbiorcy, poproś go o podanie kodu wraz z danymi personalnymi (imieniem i nazwiskiem), ponieważ do transakcji potrzebne będą również te dane.

Przelew międzynarodowy, a IBAN

Czy w Wielkiej Brytanii też używany jest kod IBAN?

Możesz się zastanawiać, czy po wyjściu Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej, kraj ten ma numer IBAN i czy można zrealizować przelew z Polski do Anglii w ramach SEPA? Otóż od 1 stycznia 2021 roku klienci indywidualni banków oraz klienci sektora przedsiębiorców nadal mogą zlecać przelewy SEPA do Wielkiej Brytanii – tak jak do tej pory.

Numer IBAN w Anglii to ciąg liter i cyfr, które składają się w sumie na 22 znaki kodu. Wielka Brytania stosuje format IBAN: 2 litery + 2 cyfry + 4 litery + 14 cyfr, czyli np. GB 27 MYMB 21 0580 1410 8258. Przelew z Anglii do Polski również możesz zrealizować, oczywiście znając numer IBAN odbiorcy w Polsce.

Jakie są korzyści z numeru IBAN?

Wprowadzenie kodu IBAN przyniosło zagranicznym przelewom bankowym wiele zalet. Główne i najbardziej znane to:

  • Optymalizacja wydajności transakcji: jest w stanie przyspieszyć transfer środków z jednego banku do drugiego, nawet gdy znajdują się na innych krańcach świata.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji: brak możliwości błędów w generowaniu tego kodu służy zapewnieniu użytkownikom lepszego bezpieczeństwa przelewu.
  • Unikanie błędów: jednym z głównych celów tego numeru jest zmniejszenie ilości pomyłek. W tym celu jest tworzony jako indywidualny kod z określoną liczbą znaków, w którym dane konta użytkownika muszą być zawsze kompletne i poprawne.
  • Szybsze i zautomatyzowane proces transakcji, co zwiększa także ich wydajność.
  • Ujednolicenie systemu płatności w całej Unii Europejskiej: dzięki bezpiecznym płatnościom przy użyciu kodu IBAN administracja przelewów jest wydajniejsza i łatwiejsza, co ostatecznie przynosi korzyści gospodarce światowej i międzynarodowym stosunkom biznesowym.

Bez numeru IBAN niemożliwe jest przeprowadzenie jakiejkolwiek transakcji finansowej na arenie międzynarodowej, dlatego jego znajomość jest konieczna do prawidłowego wykonania przelewu.

Oceń przydatność tego artykułu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *