BLIK sprawił, że płatności mobilne stały się jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze. Fenomen tej technologii polega przede wszystkim na szybkości realizacji transakcji bez dodatkowych procedur. Zastawiasz się, czy BLIK działa za granicą? Sprawdź, czy możesz skorzystać z tej metody płatności podczas urlopu albo wyjazdu służbowego do innego kraju.

Czym jest BLIK?

W 2015 roku uruchomiono w Polsce system płatności mobilnych. Został stworzony przez zespół ekspertów z Polskiego Standardu Płatności. Idea, która przyświecała twórcom BLIK-a, koncentrowała się wokół wprowadzenia innowacyjnych metod płatności bezgotówkowych, by użytkownicy czuli się bezpiecznie, a same płatności były po prostu wygodne. Korzystając z tego systemu można realizować płatności, choćby telefonem w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy do tego aplikacja mobilna banku z odpowiednią funkcją.

Jest to możliwe dzięki integracji banków z BLIK-iem. Z tej metody korzystają m.in. klienci:

 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • VeloBank,
 • BNP Paribas.

Jak przelać pieniądze BLIKiem?

Działanie systemu BLIK bazuje na generowaniu jednorazowego kodu złożonego z sześciu cyfr. Można go uzyskać, używając aplikacji bankowej. Każdy kod ma swój okres ważności: dwie minuty. Jeśli wpiszesz go w odpowiednie pole, bank automatycznie odbierze zlecenie i rozpocznie realizację płatności. 

Jeśli w międzyczasie kod BLIK wygaśnie, a Ty nie zdążysz zrealizować transakcji, po chwili możesz wygenerować nową kombinację cyfr.

Jednak system daje znaczne więcej możliwości niż tylko błyskawiczny przelew online na telefon czy szybka płatność w sklepie. Z BLIKiem możesz również:

 • wpłacać środki we wpłatomacie,
 • wypłacać pieniądze z bankomatu.

Płatność BLIKiem przydaje się w wielu codziennych sytuacjach jak choćby wspólne rozliczenie rachunku w restauracji czy zakupy w sklepie. Wystarczy, że wykonasz szybki przelew na telefon odbiorcy za pośrednictwem kodu, aby uregulować należność.

Czy płatność BLIKiem za granicą jest możliwa?

Podróże to Twoja pasja? Często wyjeżdżasz służbowo za granicę i zależy Ci na szybkich, wygodnych i bezpiecznych transakcjach międzynarodowych? Niestety BLIK za granicą jest dostępny w bardzo sposób. Z większości jego funkcjonalności można korzystać wyłącznie w Polsce. 

Wyjątkiem jest płatność zbliżeniowa BLIK w sklepie stacjonarnym za granicą. Jeśli robisz zakupy w sklepie, w którym jest dostępny terminal płatniczy z logo Mastercard, możesz skorzystać z BLIK-a za granicą.

Nie skorzystasz natomiast z:

 • płatności online w sklepie internetowym,
 • płatności kodem BLIK stacjonarnie,
 • zbliżeniowej wypłaty z bankomatu,
 • wypłaty z bankomatu za pośrednictwem kodu BLIK,
 • przelewu zagranicznego BLIK.

Jeśli musisz przelać środki na konto w Polsce lub wykonać inny przelew zagraniczny, lepiej skorzystać z bezpłatnego konta EasySend. W przypadku tego typu serwisów ograniczeń transakcyjnych związanych z BLIKiem nie ma.

Jak korzystać z BLIK-a za granicą?

Jesteś za granicą i chcesz zapłacić BLIKiem zbliżeniowo? W tym celu należy:

 1. Uruchomić opcję NFC w swoim telefonie,
 2. Odblokować ekran urządzenia.
 3. Uprzedź sprzedawcę, że zamierzasz zapłacić tą metodą.
 4. Po odblokowaniu telefonu zbliż go do terminala.
 5. Na ekranie urządzenia powinna pojawić się informacja o zleceniu, a na terminalu prośba o akceptację transakcji.

WAŻNE! Aby skorzystać z płatności BLIK zbliżeniowo za granicą, nie trzeba mieć dostępu do internetu.

Czy każdy może wykorzystać BLIK za granicą?

Niestety i tu pojawiają się ograniczenia. Jedynie sześć banków zdecydowało się na integrację z usługą płatności BLIK za granicą:

 • ING Bank Śląski, 
 • Alior Bank, 
 • PKO Bank Polski,
 • Santander, 
 • Millennium Bank,
 • mBank.

To właśnie ich klienci mogą skorzystać z tej wygodnej formy płatności w sklepie stacjonarnym poza granicami kraju.

Ile kosztuje przelew BLIK?

Niezależnie od tego, czy wysyłasz środki w kraju, czy na konto zagraniczne – BLIK to bezpłatna usługa. Jedyne koszty, jakie ewentualnie będzie trzeba ponieść to przewalutowanie przy transakcji międzynarodowej z polskiego konta. Każdy bank samodzielnie ustala wysokość marży. Pamiętaj również o dynamicznych wahaniach kursów walut. Dla płatności BLIK reguluje je Mastercard.

Jeśli nie BLIK za granicą, to co?

Szybkie przelewy międzynarodowe są możliwe bez ograniczeń, jeśli skorzystasz z serwisu EasySend. Za jego pośrednictwem możesz przesyłać środki do 37 krajów, z którymi ta platforma współpracuje. Co ważne, w każdej sytuacji zyskasz korzystny średni kurs walut. Niezależnie od lokalizacji, z której pieniądze wychodzą, zwykle dotrą do odbiorcy nawet w kilka sekund. 

Wiesz już, że z płatności za granicą z BLIK-a skorzystasz w ograniczonym stopniu. Inaczej jest w przypadku EasySend, w którym płacisz jedynie za wykonaną transakcję (opłata stała i przewalutowanie).

Szybkie przelewy międzynarodowe za pośrednictwem EasySend można realizować w serwisie internetowym albo w aplikacji mobilnej. Dzięki temu platforma staje się za granicą równie wygodna i funkcjonalna co BLIK na trenie Polski.

Jak EasySend ułatwia zagraniczne płatności?

Za pośrednictwem serwisu można wysyłać środki do jednego z 37 krajów. Zostaną rozliczone na identycznych zasadach jak te obowiązujące ich mieszkańców. W praktyce konto EasySend umożliwia Ci m.in.:

 • płatność online za posiłek w restauracji czy nocleg w hotelu,
 • płatność za bilety,
 • wypłatę z bankomatu niezależnie od jego lokalizacji,
 • zapłatę za zakupy stacjonarne w dowolnej walucie.

Zarówno założenie, jak i prowadzenie konta EasySend jest bezpłatne. Takie same warunki dotyczą aplikacji, którą możesz zainstalować, kiedy zechcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją operacyjność w płatnościach międzynarodowych.

Korzystanie EasySend jako alternatywy dla BLIK-a za granicą jest bezpieczne, ale i może generować oszczędności. W tym serwisie możesz liczyć m.in. na gwarancję kursu walut w wymiarze dobowym i niski koszt transakcji, od 0,99 GBP.

Wiesz już, że BLIK za granicą nie funkcjonuje poza jednym wyjątkiem. Co prawda szybkie przelewy międzynarodowe na telefon czy zbliżeniowa wypłata gotówki są niedostępne, ale z powodzeniem zapłacisz BLIKiem za zakupy w sklepie stacjonarnym. Warunek jest jeden – to dostęp do telefonu z aktywną funkcją NFC.

Jeśli to dla Ciebie za mało, alternatywą jest założenie konta walutowego w serwisie transakcyjnym. W ten sposób środki pieniężne mogą krążyć między ponad 30 krajami i bezpiecznie dotrzeć do odbiorcy. Sprawdź, jak EasySend ułatwi Ci codzienne płatności!