Niemcy to drugi najpopularniejszy kierunek polskiej emigracji w Europie (zaraz po Wyspach Brytyjskich). Za zachodnią granicą naszego kraju mieszka blisko 800 tysięcy Polaków, którzy przesyłają do Polski miliony euro rocznie, zwykle korzystając z przelewu SEPA. To jednak wcale nie jest najkorzystniejsza opcja. W naszym poradniku podpowiadamy, jak można łatwo zlecać tanie przelewy z Niemiec do Polski za pośrednictwem EasySend i sporo na tym zaoszczędzić.

Krótkie wprowadzenie: czym jest przelew SEPA?

SEPA to stosunkowo nowy standard przelewów zagranicznych, który banki wprowadziły pod naciskiem Komisji Europejskiej. Celem jest to, aby mieszkańcy Wspólnoty dokładnie wiedzieli, ile będzie ich kosztować przelanie pieniędzy np. z Niemiec do Polski.

Standard SEPA pozwala przelać pieniądze również do/z: Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Monako, Andory i San Marino.

Ogromną zaletą przelewów SEPA jest o wiele niższa cena takiej operacji. Bank może tutaj zastosować stałą prowizję, której wysokość klient zna jeszcze przed zleceniem przelewu. Co ważne jednak, prowizję często płaci również odbiorca, ponieważ takie przelewy można realizować wyłącznie w opcji SHA (czyli podzielenia opłat między nadawcę i odbiorcę przelewu). W EasySend nie ma oczywiście o tym mowy.

Istotne jest również to, że przelew SEPA można zlecić tylko w walucie EUR (euro). To akurat żaden problem dla Polaków pracujących i zarabiających w Niemczech, gdzie oczywiście obowiązuje unijna waluta.

przelew z niemiec do polski

Porównanie oferty banków: ile kosztują przelewy z Niemiec do Polski?

Aby ułatwić zrozumienie faktycznych kosztów związanych z przelewami zagranicznymi w standardzie SEPA, przygotowaliśmy czytelną tabelkę. Umieściliśmy w niej opłaty i prowizje naliczane przez popularne niemieckie banki: DKB Deutsche Kreditbank, ING i Sparkasse. Dodatkowo w zestawieniu znajduje się aktualna oferta EasySend.

 

Bank Opłata za przelew SEPA Opłata za przelew ekspresowy
DKB Deutsche Kreditbank 0 EUR (według cennika obowiązującego od 1 lipca 2019 roku) 15 EUR
ING 0 EUR Nie znaleźliśmy takiej informacji w tabelach opłat i prowizji ING, wiemy tylko, że bank realizuje przelewy ekspresowe tylko na terenie Niemiec – może ktoś z Was to potwierdzi?
Sparkasse 0 EUR 25 EUR
EasySend 0 EUR (za pierwszy i co 10. przelew) 2,5 EUR

Zdecydowana większość niemieckich banków nie pobiera już opłat za zlecanie przelewów SEPA i to jest bardzo dobra informacja. Zwróćmy jednak uwagę na wysoką prowizję za przelew ekspresowy. Standardowo, korzystając z wariantu SEPA, można się spodziewać zaksięgowania pieniędzy na koncie odbiorcy następnego dnia roboczego. Jeśli zależy nam, aby środki były dostępne znacznie wcześniej, to niestety trzeba za to słono zapłacić. Ale nie w EasySend!

Jak widać w tabelce, za realizację przelewu z Niemiec do Polski w trybie ekspresowym pobieramy opłatę w wysokości zaledwie 2,5 euro. Co to właściwie oznacza „przelew ekspresowy”? Otóż: pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy nawet po 10 minutach, o ile zlecenie (i opłacenie) przelewu nastąpi w dniu roboczym najpóźniej do godziny 18 czasu polskiego.

Oszczędzanie jest łatwe. Jak nie przepłacać za przelewy z Niemiec do Polski?

Analizując powyższe opłaty można dojść do wniosku, że w zasadzie nie jest tak źle. Jeśli komuś się nie spieszy, to spokojnie może skorzystać z oferty swojego banku i przelać pieniądze z Niemiec do Polski bez zbędnych „ceregieli”. Pamiętajmy jednak, że na finalny koszt takiej operacji składają się nie tylko opłaty. W grę wchodzi jeszcze tzw. spread, czyli bankowa marża na danej walucie.

Spread – różnica między kupnem i sprzedażą waluty

Największy błąd, jaki możesz zrobić porównując oferty banków to pomieszanie “kupna” i “sprzedaży” waluty. Nie bez powodu jest to najczęstsza przyczyna nieporozumień i niespodziewanych braków na koncie odbiorcy zagranicznego przelewu. Dlaczego banki nie opiszą tego prosto i w jasny sposób? To chyba jasne – zależy im na tym, aby utrzymać klienta “we mgle” jak najdłużej.

Zapamiętaj!
Oznaczenia na bankowych tabelach wymiany walut zawsze dotyczą czynności banku! To bank dokonuje ZAKUPU i SPRZEDAŻY waluty po opisanym tam kursie! Najczęstszy błąd to patrzenie na kurs “Sprzedaży” myśląc, że to my sprzedajemy walutę bankowi. Jeśli posiadamy EUR i chcemy wymienić je na PLN to zawsze powinna interesować nas wyłącznie cena “Kupna” waluty przez bank.
Bank kupuje taniej i sprzedaje drożej – warto to zapamiętać. Bo bank nigdy nie będzie stratny.

Spreadu można teoretycznie uniknąć tylko w sytuacji, gdy przelewamy EUR na konto prowadzone w EUR, co jednak w Polsce nie jest powszechne, ponieważ konta walutowe są zazwyczaj dość drogie w utrzymaniu, a przelewy walutowe obłożone sporymi prowizjami. Aby wypłacić z takiego konta złotówki, trzeba je przesłać dalej na kolejne konto w PLN lub przewalutować wewnątrz banku w Polsce (ale również po cenie “kupna”). W tym przypadku kurs wymiany w banku niemieckim w ogóle nas nie interesuje, bo do Polski trafia cała kwota w EUR, czasem pomniejszona jedynie o opłaty banków.

przelewy z niemiec do polski

Czy wymiana walut przez niemieckie banki jest opłacalna?

Jak powszechnie wiadomo, banki mają bardzo wysokie spready, co negatywnie odbija się na całkowitym koszcie przelewu zagranicznego. Pokażemy to na przykładach zakładając, że chcemy przesłać z Niemiec do Polski (na konto złotówkowe) 1000 oraz 2000 euro.

Ważne!

W zależności od tego, czy konto odbiorcy jest w złotówkach czy w walucie obcej, przewalutowanie odbywa się po kursie banku polskiego lub zagranicznego. Dlatego najważniejszym wskaźnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę szacując kwotę, jaką otrzyma odbiorca, jest kurs kupna danego banku.

Brzmi skomplikowanie? W EasySend nie ma tego problemu – od razu jasno widać, po jakim kursie następuje wymiana i ile pieniędzy otrzyma odbiorca. Nie musisz znać szczegółów dotyczących konta odbiorcy. Nie musisz szukać aktualnych kursów na stronach banków. Wszystko znajdziesz w wygodnym kalkulatorze i dostaniesz gwarancję, że finalna kwota nie zmieni się, nawet jeśli w czasie procesowania transakcji kurs spadnie.

Bank Kurs kupna EUR przez bank* 1000 EUR na PLN 2000 EUR na PLN
ING 4,1749 4174,90 8349,80
Sparkasse 4,2380 4238,00 8476,00
mBank 4,1749 4174,90 8349,80
Millenium 4,1737 4173,70 8347,40
EasySend 4,2664 4266,40 8532,80

*zestawienie jest aktualne na dzień 20.05.2019 r.

Ważne! W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 EasySend nie realizuje nowych przelewów z Niemiec oraz pozostałych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nadal realizowane są przelewy z Polski oraz z Wielkiej Brytanii do wszystkich krajów EOG, również do Niemiec. Jest to sytuacja przejściowa, prosimy o wyrozumiałość.

Czy przelewy z EasySend są bezpieczne?

Zdecydowanie TAK! EasySend oferuje tanie przelewy międzynarodowe już od 2006 roku. Nasza firma działa pod nadzorem i z licencją FCA, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Obowiązują nas dokładnie takie same procedury bezpieczeństwa, jak banki. Gwarantujemy więc identyczny (lub lepszy) standard obsługi przelewów, jednak w znacznie niższej cenie. Dodatkowo każda osoba zlecająca przelew z Niemiec do Polski, może na dowolnym etapie śledzić status jego realizacji.

darmowe przelewy z niemiec do polski

Teraz chcemy poznać Wasze doświadczenia. Wykonujecie tanie przelewy z Niemiec do Polski? Z jakiej metody korzystacie? Byliście kiedykolwiek wściekli widząc, że bank nieźle zarobił sobie na spreadzie walutowym? Czekamy na Wasze komentarze!