Polacy pracujący w Anglii z czasem potrzebują dostępu do lokalnego konta bankowego. To daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i ułatwia wiele spraw w obcym kraju. Poza tym zyskuje się możliwość korzystania z karty płatniczej i realizowania nią płatności bez naliczania dodatkowych opłat. Jaki bank wybrać w UK? Jak wygląda procedura zakładania konta? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Czy warto założyć konto bankowe w UK?

Z czasem, praktycznie każda osoba przebywająca na terenie Wielkiej Brytanii decyduje się na założenie konta bankowego w tym kraju. Zarobione pieniądze będą znacznie bezpieczniejsze w banku niż przechowywane w wynajmowanym mieszkaniu. Jednak to nie jedyna zaleta założenia konta bankowego w Anglii. W ten sposób rozwiązuje się również problem związany z płatnościami w danym kraju. Można zlecać przelewy krajowe oraz korzystać z angielskiej karty płatniczej bez obaw o naliczanie dodatkowych opłat.

Jakie dokumenty są wymagane do założenia konta w UK?

W celu założenia konta bankowego konieczne jest przedstawienie odpowiednich zaświadczeń. W Wielkiej Brytanii jest to dokument potwierdzający:

  • tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport,
  • zatrudnienie w Wielkiej Brytanii,
  • miejsce zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii – respektowana jest między innymi umowa najmu czy rachunki za media.

Jaki bank wybrać w UK, aby założyć konto?

Zastanawiasz się, jaki bank wybrać w UK? Na terenie Anglii działa kilkanaście różnych placówek, które często mają podobne oferty dla swoich klientów. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że w Wielkiej Brytanii sektor bankowy jest bardzo konkurencyjny.  W praktyce oznacza to, że banki rywalizują o swoich klientów. Zabiegają o nich między innymi korzystnymi warunkami w zakresie prowadzenia rachunku. Przed wyborem konkretnej placówki warto sprawdzić więc ofertę przynajmniej kilku instytucji, aby mieć pewność dobrze podjętej decyzji. 

Jednymi z najchętniej wybieranych banków na Wyspach są:

  • Lloyds – na terenie kraju ma blisko 1300 placówek;
  • Barclays – jeden z najstarszych banków działających na terenie Wielkiej Brytanii, ma około 1500 placówek i jest uważany za najlepszy bank dla rezydentów kraju;
  • HSBC – bank, który  ma ponad 1100 oddziałów w Walii i Anglii oraz mniejszą ilość w Irlandii Północnej i Szkocji, operuje w ponad 80 krajach na świecie;
  • NatWest / Royal Bank of Scotland – grupa RBS jest właścicielem zarówno NatWest, jak i Royal Bank of Scotland, dlatego banki te oferują podobne produkty; NatWest dominuje w Wielkiej Brytanii, a Royal Bank of Scotland w Szkocji.

Oprócz banków tradycyjnych bardzo dużą popularnością cieszą się również te działające wyłącznie w sieci. Wśród wielu instytucji tego typu, największym zainteresowaniem cieszą się:

  • Monese – bank, w którym podstawowe konto to typ Simple i jest całkowicie bezpłatne; jednostka oferuje możliwość korzystania z karty debetowej, która respektowana jest w każdym kraju, wypłacanie środków z bankomatu jest bezpłatne do kwoty 200 funtów dziennie; bank umożliwia również wykonywanie przelewów walutowych; szersze możliwości konta oferowane są w pakietach Classic oraz Premium;
  • Monzo – bank oferujący darmowe konto dla swoich klientów; opłaty naliczane są dopiero wtedy, kiedy wypłaca się z bankomatu więcej niż 200 funtów dziennie;
  • N26 – bardzo popularny bank działający online, który w ofercie ma kilka rodzajów kont, w tym również darmowe; opłaty w darmowym koncie naliczane są dopiero wówczas, kiedy podejmuje się z bankomatu walutę inną niż funt.

Konto bankowe w UK – procedura tradycyjna

Tradycyjna metoda zakładania konta bankowego w Wielkiej Brytanii jest bardzo podobna do tej w Polsce. Warto jednak pamiętać, że chcąc założyć konto bezpośrednio w placówce, konieczne będzie wcześniejsze umówienie się na wizytę. 

Chcąc korzystać z usług banku tradycyjnego z normalnie funkcjonującymi placówkami na terenie kraju, można skorzystać również z formularza online. Cała procedura zakładania konta w ten sposób trwa zazwyczaj do kilku dni roboczych. Wniosek o założenie konta można złożyć online. Banki zabezpieczają się jednak przed nieautoryzowanym zakładaniem konta, dlatego często konieczne jest zgłoszenie się osobiście do placówki, aby potwierdzić tożsamość oraz pozostałe informacje podane w formularzu online. 

Mobilny bank w UK – zakładanie konta online

Zakładanie konta w banku mobilnym jest łatwiejsze. Można zrobić to jeszcze przed wyjazdem do UK – wszystko ze względu na brak konieczności potwierdzania swojego miejsca zamieszkania na terenie kraju. Samo założenie konta nie zajmuje dużo czasu, a proces jest bardzo intuicyjny. Klient zakładający konto w banku tego typu nie ponosi również z tego tytułu dodatkowych opłat. Aktywacja konta często związana jest ze ściągnięciem specjalnej aplikacji danej jednostki. Nie ma również konieczności potwierdzania swojej tożsamości osobiście. 

Niezależnie od wybranej opcji banku warto zwrócić uwagę na dość istotny aspekt, jakim jest transfer zagraniczny. Zdecydowana większość osób pracujących w Wielkiej Brytanii wyjeżdża w celach zarobkowych i chce jak najkorzystniej przesyłać część zarobionych środków swojej rodzinie. EasySend daje możliwość zlecenia wygodnych, szybkich i tanich przelewów do kraju – niezależnie od tego, z jakiego banku korzystasz.