Polacy są najliczniejszą grupą obcokrajowców mieszkających i pracujących w UK. Stereotypowy obraz Polaka na zmywaku w londyńskiej restauracji na szczęście powoli odchodzi do przeszłości. Na Wyspach wykonujemy coraz lepiej płatne prace (według danych NBP przeciętne wynagrodzenie polskiego emigranta w UK wynosi 1300 funtów) ponieważ brytyjskie firmy doceniają zaangażowanie, wykształcenie i wiedzę pracowników znad Wisły.

Stworzyliśmy ranking, w którym wskazujemy 10 zawodów najczęściej wykonywanych przez Polaków w UK oraz podajemy średnie zarobki. Dowiedz się, ile zarabia się w Wielkiej Brytanii.

ile zarabia kelner w uk

 1. Kelner/kelnerka – to jeden z najczęściej wykonywanych przez Polaków zawodów w UK. Tu trzeba dobrze znać angielski. Zarobki są przeciętne lub wręcz dość niskie, bo średnio kelner może liczyć na stawkę w granicach 8 funtów za godzinę (zależy od miasta). Jednak dochodzą do tego napiwki.
 2. Magazynier – bardzo popularny zawód wśród Polaków, którzy dopiero zaczynają zawodową karierę w UK. Zarobki magazyniera nie powalają – oscylują w granicach najniższej krajowej (od 2018 roku 7,83 funta brutto za godzinę). Jednak w przypadku osób, które mają uprawienia do obsługi wózka widłowego, stawki są już wyraźnie wyższe i pracując jako magazynier można liczyć na zarobki w granicach 1400-1500 funtów miesięcznie.
 3. Recepcjonista – szczególnie w hotelu. To praca wymagająca znajomości języka przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Zwykle Polak na początek dostaje najniższą krajową stawkę, jednak jeśli się stara i robi postępy, może liczyć na sukcesywne podwyższanie pensji. Przeciętnie jest to około 1100-1200 funtów miesięcznie.
 4. Pracownik budowlany – to zdecydowanie najczęściej wykonywany zawód przez Polaków mieszkających w UK. Co ciekawe polscy robotnicy nie wykonują tylko najprostszych prac, ale także wymagające fachowej wiedzy. Stąd duża rozpiętość zarobków – od stawki minimalnej do nawet 1700 funtów miesięcznie.
 5. Kierowca – wsiadając do autobusu w angielskim mieście, jest spora szansa, że natknie się na polskiego kierowcę. Wielu naszych rodaków wyjechało do UK, aby wykonywać ten zawód, bo w Wielkiej Brytanii wciąż brakuje zawodowych kierowców. Stawki nie są oszałamiające – średnio oscylują w granicach 1500 funtów.
 6. Kucharz – polscy kucharze są cenieni w Wielkiej Brytanii. W przypadku osób, które mają już jakieś CV i spore umiejętności, w grę wchodzą przeciętne zarobki na poziomie 1700 funtów miesięcznie.ile zarabia kucharz w uk
 7. Ogrodnik – Polacy często wykonują prace fizyczne w ogrodnictwie, ale też w rolnictwie. Jesteśmy cenieni za pracowitość, ale stawki w tej branży nadal nie zachwycają. Zwykle można liczyć na minimalną krajową lub lekko powyżej 8 funtów za godzinę.
 8. Sprzątaczka – Polki są bardzo chętnie zatrudniane na tym stanowisku przede wszystkim w hotelach i w restauracjach. Poziom zarobków jest niestety bardzo niski i rzadko się zdarza, aby pracodawca zaproponował coś więcej niż minimalną krajową.
 9. Pracownik fabryki – praca na tzw. „taśmie”, choć nudna i powtarzalna, pozwala całkiem nieźle zarobić. W niektórych fabrykach stawki oferowane Polakom oscylują w granicach 8-10 funtów za godzinę.
 10. Opiekunowie osób starszych – w tej branży nasi rodacy są bardzo cenieni, ponieważ najczęściej są to ludzie z choćby podstawową wiedzą medyczną (z reguły pielęgniarki). Zarobki są całkiem niezłe, ponieważ można liczyć na 1400-1500 funtów miesięcznie.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia Polaków w UK?

Oczywiście głównie od stanowiska, jednak to w dużej mierze zależy od kilku czynników. Najważniejsza jest znajomość języka – im lepsza, tym lepiej płatne stanowisko można uzyskać. W Wielkiej Brytanii pracuje sporo polskich informatyków i programistów, których zarobki mogą zawstydzić nawet managerów – stawki wynoszą przeciętnie od 20 do 40 funtów za godzinę.

Ważnym kryterium jest także okres pobytu w Wielkiej Brytanii. Statystycznie na najlepsze zarobki mogą liczyć osoby, które mieszkają i pracują w UK powyżej 3 lat. W ich przypadku w grę wchodzi doskonała znajomość języka, orientowanie się w realiach rynkowych oraz znajomości ułatwiające znalezienie dobrze płatnej pracy

najlepsze zawody uk

A na deser…

Za jednym z brytyjskich dzienników przytaczamy listę najlepiej płatnych zawodów w UK:

 1. Piloci i inżynierowie lotów – miesięcznie zarabiają 8100 funtów (tygodniowo: 1800 funtów)
 2. Wyspecjalizowani logistycy –  6750 funtów (tygodniowo 1500)
 3. Chief executives and senior officials – 6750 funtów (tygodniowo 1500)
 4. Kontrolerzy lotów – 6750 funtów (tygodniowo 1500)
 5. Adwokaci – 5850 funtów (tygodniowo 1300)
 6. Dyrektorzy marketingu – 5850 funtów (tygodniowo 1300)
 7. Dyrektorzy PR – 5400 funtów (tygodniowo 1200)
 8. Dyrektorzy IT – 5400 funtów (tygodniowo 1200)
 9. Lekarze – 5355 funtów (tygodniowo 1190)
 10. Dyrektorzy finansowi – 5220 funtów (tygodniowo 1160)

Ten sam ranking wymienia również najgorzej płatne zawody w UK. Tutaj króluje kelner (około 260 funtów tygodniówki), pracownik parków rozrywki i barman (270 funtów) oraz fryzjer (275 funtów).

placa minimalna w uk 2018

Wniosek jest prosty: chcesz zarabiać kokosy w UK? Idź pracować w branży lotniczej! A pisząc już zupełnie poważnie, to zarobki Polaków, choć nie mogą zachwycać, i tak są znacznie wyższe niż nad Wisłą. Nawet biorąc pod uwagę koszty życia w UK (statystyczny polski emigrant wydaje na utrzymanie połowę zarobków) pracowanie na Wyspach po prostu się opłaca.