Waluta to jeden z podstawowych elementów każdej gospodarki. To właśnie ona określa, ile warte są poszczególne towary oraz usługi, oraz daje możliwości ich zbywania i nabywania. Wyróżnia się szereg walut, które są oficjalnym środkiem płatniczym. Są także takie, które respektowane wyłącznie w konkretnych przypadkach. W obiegu pojawiły się również kryptowaluty. Sprawdź, czym jest waluta i dlaczego jest tak istotna.

Czym jest waluta?

Waluta jest to pieniądz będący środkiem płatniczym w danym kraju lub w wybranym regionie. Waluta obowiązująca na terenie konkretnego kraju to popularne i w pełni zrozumiałe zjawisko. Jeżeli chodzi o strefę, można w tym przypadku wymienić chociażby strefę euro, w której obowiązuje jedna, wspólna waluta dla kilku krajów.

Wszystkie waluty świata spełniają najważniejsze, a zarazem podstawowe ekonomiczne funkcje. Warto zauważyć, że:

 • waluta jest powszechnie akceptowanym środkiem wymiany na danym terenie, przy pomocy którego można dokonać nabycia usług oraz dóbr – waluta jest zatem środkiem pozwalającym na wymianę;
 • przy pomocy waluty możliwe jest określenie wartości dóbr i usług, czyli ustalenie ich ceny; siła nabywcza danej waluty przekłada się na określenie ilości dóbr oraz usług, jakie można nabyć, posługując się określoną sumą pieniędzy;
 • waluta służy jako środek do przechowywania wartości, przy jej pomocy możliwe jest oszczędzanie, a następnie wymiana na określone dobra oraz usługi w przyszłości; przechowywanie waluty pozwala na utrzymanie płynności finansowej, w razie konieczności można zawsze wymienić ją na potrzebne dobra czy usługi.

Waluta w Europie, jak i innych częściach świata spełnia swoją rolę wyłącznie wtedy, kiedy cieszy się zaufaniem społeczeństwa oraz podmiotów, które wykorzystują ją na co dzień. W praktyce oznacza to silne poczucie pewności, że wartość waluty w  przyszłości nie ulegnie diametralnemu pogorszeniu, co oznaczałoby bardzo mocne obniżenie jej siły nabywczej. 

Zarówno najdroższa waluta świata, jak i ta najtańsza emitowane są przez banki centralne, które jednocześnie pełnią funkcję emisyjną. Wyłącznie główna jednostka w kraju odpowiedzialna jest za emisję waluty, w przeciwnym razie mogłoby dochodzić do jej niekontrolowanego pojawiania się na rynku. Waluta nie miałaby pokrycia, a tym samym jej siła nabywcza mocno by spadała.

Ile jest walut na świecie?

Zastanawiasz się, jak prezentuje się ranking walut na świecie? ONZ, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych, przyjmuje, że na świecie można wyróżnić około 180 różnych walut. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku niektórych z nich nie można mówić o niezależnym kursie, faktyczna liczba walut jest mniejsza. Ile jest walut na świecie, które liczą się na światowym rynku? Odejmując te zależne od rządów, wyróżnia się aż 130 różnych walut.

ONZ podaje wspomnianą wcześniej liczbę walut, biorąc pod uwagę kraje, które są legalnie uznawane przez organizację. Pomijając ten aspekt, można przyjąć, że wszystkich walut na całym świecie jest zdecydowanie więcej. Przykładem walut, które nie są uznawane przez ONZ, są między innymi Scudo maltańskie, które emitowane jest przez Suwerenny Zakon Maltański. Czy jest to najtańsza waluta na świecie? Z pewnością jedna z najtańszych – jej wartość ma stały poziom, gdzie 1 scudo wynosi około 0,24 euro. Tanie waluty są wszechobecne, a należy do nich między innymi dram karabachski, który emitowany jest przez Republikę Górskiego Karabachu. Najmniej warta waluta to również rubel naddniestrzański, który praktycznie nie ma żadnej wartości światowej, a uznawany jest wyłącznie w Naddniestrzu. 

Czym są waluty lokalne?

Waluta lokalna jest środkiem całkowicie niezależnym od rządu, nie ma więc jego wsparcia. W wielu przypadkach uznawana jest określonym i mocno ograniczonym regionie. Bardzo często określa się ją jako narzędzie niebędące prawnie uznawane za środek płatniczy. Na świecie wyróżnia się nawet około 5 tysięcy różnych lokalnych systemów walutowych, a najmocniejsza waluta tego systemu to LETS. Została ona zapoczątkowana w Kanadzie i stopniowo znalazła swoje odpowiedniki w innych krajach – m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.

W Polsce można wyróżnić jedną lokalną walutę – jest nią Zielony. Zapoczątkowana została w 2015 roku w wybranych województwach:

 • świętokrzyskim,
 • małopolskim,
 • mazowieckim.

Na czym polega fenomen tego typu waluty? Przedsiębiorcy nie rezygnując z obowiązującej waluty krajowej, godzą się na transakcje zawierane w walucie lokalnej. Zyskuje ona na znaczeniu jednak wyłącznie wtedy, kiedy korzysta z niej wiele osób w danym regionie.

Wszystkie waluty świata - pieniądze

Jak wygląda rynek kryptowalut i walut alternatywnych?

Kryptowaluty to połączenie kryptografii oraz waluty. W praktyce oznacza to waluty bardzo specyficzne, które istnieją wyłącznie w postaci cyfrowej i nie mają fizycznego odpowiednika. Najdroższa waluta świata z kategorii kryptowalut to obecnie BitCoin. Ma ona określoną wartość. W praktyce oznacza to, że jeżeli dany przedsiębiorca akceptuje rozliczenia w kryptowalucie, możliwe jest płacenie nią za wybrane towary oraz usługi dokładnie w ten sam sposób, co przy użyciu tradycyjnego środka płatniczego.

Kryptowaluta pozwala również na wygodne przesyłanie środków pomiędzy dwiema osobami, które korzystają z tego rozwiązania. Wystarczy znać jedynie adres portfela danej osoby, aby szybko i wygodnie doładować jej środki – z pominięciem banku.

Która waluta jest najstarsza na świecie?

Ranking walut najstarszych otwiera bezapelacyjnie funt szterling, czyli funt brytyjski. Waluta ta zadebiutowała dość dawno, ponieważ w 775 roku i jest obecna na rynku aż do dziś. Dawniej korzystano wyłącznie z monet. Ich pierwsze drukowane odpowiedniki pojawiły się dopiero w 1853 roku. Przed wydaniem pierwszych oficjalnych banknotów funkcjonowały jedynie tak zwane noty bankowe. 

Jaka jest najtańsza waluta świata?

Najmniej warta waluta świata to obecnie boliwar wenezuelski. Tak niska jej wartość spowodowana jest przede wszystkim bardzo wysokim poziomem inflacji panującym w kraju oraz pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Jeszcze w 2021 roku 1 polski złoty był odpowiednikiem 64205,21 boliwarów wenezuelskich.

Jaka jest najdroższa waluta świata?

Wiele osób uważa, że do miana najdroższej waluty kandyduje funt brytyjski, dolar amerykański lub euro. Najdroższa waluta świata to jednak żadna z wymienionych. Tytuł ten należy bezapelacyjnie do dinara kuwejckiego, wprowadzonego do obiegu w 1961 roku. W czerwcu 2022 roku jeden dinar kuwejcki miał równowartość aż 14,06 polskich złotych.

Która waluta w Europie jest najcenniejsza? Ranking TOP 5

Zastanawiasz się, która waluta w Europie jest jedną z najpopularniejszych? Pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty UE, waluta tego kraju w dalszym ciągu utrzymuje się na silnym poziomie. W pierwszej piątce znajduje się także Szwajcaria, która dysponuje frankiem szwajcarskim. Oprócz tych dwóch walut dużą wartość mają także:

 • korona szwedzka,
 • korona duńska
 • waluta wspólnoty EU – euro.

Ranking walut na innych kontynentach – TOP 9

Najdroższa waluta świata nie zawsze bywa najlepsza, jeżeli chodzi o inwestowanie pieniędzy. Lokowanie swoich oszczędności w obcych nominałach to popularne, jednak ryzykowne rozwiązanie. Warto więc skupić się głównie na tych walutach, które są jednymi z popularniejszych. W jakie waluty warto inwestować? Zdecydowanie najpopularniejsze to:

 • dolar amerykański,
 • jen japoński,
 • dolar australijski,
 • dolar kanadyjski,
 • dolar nowozelandzki,
 • dolar hongkoński,
 • dinar jordański,
 • dinar omański,
 • dolar kajmański.

Czy polska waluta jest popularna?

Polska waluta w maju 2022 osiągnęła jeden z najniższych kursów w ostatnich latach. Polski złoty nie jest więc popularną walutą. Zdecydowanie częściej na rynkach międzynarodowych zastępowany jest euro lub dolarem amerykańskim – w zależności od rynku transakcji. Pogłębiająca się inflacja dodatkowo nie sprzyja polepszeniu się sytuacji złotego.

Niezależnie od waluty, jaką się posługujesz, ważny jest szybki i wygodny sposób obracania nią. Szybkie przelewy międzynarodowe dostępne w EasySend to możliwość wygodnego przesyłania środków w złotówkach, euro czy funtach brytyjskich z Polski lub Wielkiej Brytanii do dowolnego kraju.