Zdarzają się sytuacje, w których potrzebujesz gotówki. Być może musisz zapłacić za zakupy w sklepie bez terminala płatniczego, oddać pożyczoną kwotę, wspomóc kogoś w potrzebie itd. Sytuacji, w których zamiast wirtualnych cyferek na koncie, potrzebujesz „namacalnych pieniędzy”, może być wiele. Jak wówczas wypłacić środki zgromadzone na rachunku bankowym? Poznaj wszystkie dostępne sposoby.

Jak wypłacić gotówkę z konta bankowego w bankomacie?

Najprostsze rozwiązanie, które od razu przychodzi do głowy posiadaczom karty płatniczej lub debetowej powiązanej z kontem bankowym, jest odwiedzenie najbliższego bankomatu. Tam możesz wypłacić gotówkę. Każdy bankomat jest nieco inny, ale zazwyczaj działa tak, że wkładasz kartę we wskazane miejsce (najczęściej jest podświetlone), podajesz PIN do karty, wybierasz z listy lub wpisujesz kwotę, a następnie czekasz, aż bankomat wypłaci gotówkę i wydrukuje potwierdzenie transakcji.

Ważne jest, aby pamiętać, że wiele bankomatów umożliwia wypłatę pieniędzy tylko w wielokrotności pewnych kwot. Mogą też istnieć ograniczenia dotyczące ilości gotówki, którą można wypłacić z bankomatu jednorazowo lub w ciągu jednego dnia. Ponadto wiele banków pozwala na darmowe wypłacanie środków z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach swoich placówek. W szczegółach umowy zawartej z bankiem możesz także sprawdzić, czy masz możliwość bezpłatnej wypłaty z innych bankomatów np. Planet Cash lub Euronet. Może się zdarzyć, że wypłata z bankomatu poza siecią Twojego banku (tzn. gdy należy on do innego banku lub instytucji finansowej), zakończy się obciążeniem Twojego rachunku bankowego prowizją za wykonaną transakcję.

Wypłata gotówki z bankomatu bez karty – czy to możliwe?

Potrzebujesz gotówki, a nie masz przy sobie karty? Nic straconego. Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty też jest możliwa. Do jej realizacji potrzebujesz kodu BLIK, który musisz wpisać w bankomacie. Możesz bez problemu uzyskać go w aplikacji mobilnej swojego banku. Potrzebny Ci będzie smartfon z dostępem do Internetu.

Jak wypłacić gotówkę z konta bankowego przy użyciu kodu BLIK?

  1. Udaj się do maszyny, która współpracuje z Polskim Systemem Płatności, Euronet lub Planet Cash.
  2. W wybranym bankomacie naciśnij opcję „wypłata BLIK”.
  3. Wybierz kwotę wypłaty.
  4. Uruchom aplikację banku na smartfonie.
  5. Wybierz zakładkę BLIK i wygeneruj kod.
  6. Uzyskany kod wpisz na klawiaturze bankomatu.
  7. Potwierdź transakcję w aplikacji.
  8. Zabierz wypłaconą gotówkę.

Taką usługę umożliwiają m.in. ING Bank Śląski, Bank Pekao SA, Getin Bank oraz Bank Millennium. Warto pamiętać, że banki traktują wypłatę BLIKIEM tak jak operację z użyciem karty, więc limity i narzucone prowizje mogą być takie same.

Wypłata gotówki - sprawdź sposoby

Cashback – jak wypłacić pieniądze w sklepie?

Inną opcją wypłaty gotówki z konta bankowego jest skorzystanie z opcji cashback. Jest to dodatkowa funkcjonalność karty, która umożliwia pobranie pieniędzy w trakcie zakupów. Można z niej korzystać wielokrotnie w ciągu dnia, ale tylko podczas płacenia w sklepie kartą. Wystarczy przy kasie poprosić sprzedawcę o wypłacenie potrzebnej Ci sumy. Nieważne, czy kupujesz butelkę wody za 2 zł, czy robisz duże zakupy – z tej opcji możesz skorzystać zawsze podczas robienia zakupów, za które płacisz kartą.

Jakie są ograniczenia w cashbacku? Przede wszystkim kwotowe. W zależności od rodzaju karty możesz jednorazowo wypłacić maksymalnie:

  • 300 zł przy karcie Visa,
  • 500 zł przy karcie MasterCard oraz Maestro.

Poza tym musisz mieć na uwadze, że sklep ma prawo odmówić zrealizowania takiej usługi, jeśli w kasie nie będzie wystarczającej kwoty do wypłaty.

Jak wypłacić pieniądze z banku?

Ostatnia opcja to wypłata pieniędzy w jednym z oddziałów Twojego banku, który posiada obsługę kasową. Udajesz się do placówki, gdzie weryfikują Twoją tożsamość, prosisz o wypłatę określonej kwoty i gotowe. Ale… są tu pewne haczyki. Większość banków świadczy taką usługę za darmo dla swoich klientów. Są jednak wyjątki, które pobierają za taką operację nawet 10 zł. Warto zapytać wcześniej, czy wypłata będzie obciążona prowizją. Jeśli zdecydujesz się na wypłatę w banku innym niż ten, w którym masz konto lub w agencjach, które współpracują z bankami, prowizja będzie nieunikniona. Zazwyczaj jest to 1-3 proc. wypłacanej kwoty.

Kolejny haczyk to limit wypłaty gotówkowej w siedzibie banku. Większą sumę wypłacisz tylko przy wcześniejszym zgłoszeniu takiego zamiaru w danym oddziale. Najczęściej bez uprzedniego zgłoszenia wypłaty gotówki, możesz wypłacić maksymalnie 20 tys. zł. Większe kwoty należy zgłosić przynajmniej dzień lub dwa dni wcześniej. Limity, często znacznie wyższe, dotyczą także wypłat w obcej walucie. W tym drugim przypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznych instytucji płatniczych (np. EasySend), które realizują przelewy walutowe szybko i tanio, nawet z odbiorem gotówki w dowolnym oddziale Poczty Polskiej.

Jak widzisz, wypłata gotówki jest możliwa na wiele sposobów. Dzięki rozwojowi bankowości internetowej nie musisz nawet mieć przy sobie karty, aby wypłacić pieniądze.