płaca minimalna w uk 2017

Płaca minimalna w UK w 2019 roku

Wielu Polaków zastanawia się nad wyjazdem na Wyspy Brytyjskie. Powszechnie wiadomo, zarobki w UK są większe niż w Polsce, nawet na płacy minimalnej. Wydaje się również, że łatwiej tam znaleźć dobrze płatną pracę. Ile możemy więc zarobić w Wielkiej Brytanii? Dziś sprawdzamy aktualne stawki.

Aktualizacja: 14.01.2019r. Pierwsza publikacja: 28.05.2017r.

Płaca minimalna w UK w 2019 – ogólne informacje

Na początku warto przyswoić pewne fakty związane z pracą na Wyspach. Po pierwsze, rok podatkowy trwa tu od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Oznacza to, że corocznie w kwietniu wprowadzane są nowe regulacje dotyczące wysokości podatków. Rozliczanie następuje również w tym okresie, dlatego rok podatkowy w Wielkiej Brytanii oznacza się w dwuletnim przedziale – obowiązujący rok to 2017/2018, który zakończył się 5 kwietnia 2018 r. Dzień później rozpoczął się rok podatkowy 2018/2019.

Po drugie – płaca minimalna (The National Minimum Wage; NMW) to najniższa kwota, jaką powinien otrzymać pracownik na Wyspach za godzinę swojej pracy. Jej wysokość ustalana jest corocznie przez brytyjski rząd w porozumieniu z niezależnym Low Pay Commision. NMW zazwyczaj jest zmieniana 2 razy w roku – w kwietniu i październiku.

Płaca minimalna w UK w 2019– komu się należy?

Trzeba podkreślić, że brytyjskie przepisy jasno regulują, komu przysługuje płaca minimalna. Aby mieć prawo do National Minimum Wage, należy być w school-leaving age. Są to osoby, które zakończyły naukę w szkole, a które do końca następujących po roku szkolnym wakacji skończą 16 lat. Jeśli tak się stanie, mają one do wyboru jedną z 3 opcji:

 • kontynuacja nauki w pełnym wymiarze czasu, np. w college’u,
 • rozpoczęcie nauki zawodu (apprenticeship lub traineeship),
 • 20 godzin pracy lub wolontariatu tygodniowo, jednocześnie ucząc się w szkole lub będąc na stażu w niepełnym wymiarze czasu.

Od 16. do 24. roku życia obowiązują inne, dość zróżnicowane stawki minimalnego wynagrodzenia, o których piszemy w dalszej części. Po ukończeniu 25. roku życia mamy natomiast prawo do National Living Wage, która będzie obowiązywać aż do emerytury, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych zmian.

emerytura uk

Płaca minimalna należy się także dla osób, które m.in.:

 • są zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy,
 • są zatrudnione tymczasowo (nawet na 1 dzień),
 • mają pensję rozliczaną w zależności od ilości wykonanych produktów,
 • są stażystami (apprentice),
 • są pracownikami zatrudnionymi na okres próbny,
 • są pracownikami ze stopniem niepełnosprawności,
 • pracują w rolnictwie,
 • są zagranicznymi pracownikami.

Nie mają natomiast prawa do płacy minimalnej, jeśli m.in. mają status self-employed, dziają jako wolontariusze, mają mniej niż 16 lat, przyjechali do Wielkiej Brytanii w ramach programów Unii Europejskiej (w tym Erasmus i Comenius) czy są studentami wyższej uczelni na stażu trwającym maksymalnie rok.

Płaca minimalna w UK w 2019 – stawki

Wyjaśniliśmy już wszystkie potrzebne informacje, zatem pora na konkretne kwoty. Poniżej przedstawiamy dwie stawki – obowiązującą wcześniej (od kwietnia 2017 r.) oraz stawkę, która weszła w życie od nowego roku podatkowego w kwietniu 2018 roku.

W tym miejscu musimy wyjaśnić, kim jest apprentice. To osoba, która ukończyła 16 lat i rozpoczyna naukę zawodu w wybranej firmie, jednocześnie kontynuując naukę w niepełnym wymiarze czasu w obranym kierunku zawodowym. Staż zazwyczaj trwa od 1 roku do 4 lat. Wcześniej wspomnialiśmy także o traineeship – to propozycja dla osób, które mają minimalne doświadczenie w zawodzie lub nie mają go wcale. Jako trainee nie przysługuje nam płaca minimalna, ale pracodawca może pokryć koszty dojazdu czy posiłków. Taki staż może trwać maksymalnie 6 miesięcy i działać jako wprowadzenie do właściwego apprenticeship.

Dlaczego o tym wspominamy? Otóż wiek oraz czas trwania stażu mogą mieć wpływ na naszą płacę minimalną. Jako apprentice mamy prawo do:

 • płacy minimalnej zgodnie z progiem apprentice, jeśli
  • mamy 19 lat lub mniej,
  • mamy 19 lat lub więcej i jesteśmy w trakcie pierwszego roku stażu,
 • płacy minimalnej dostosowanej do wieku, jeśli mamy 19 lat lub więcej i zakończyliśmy pierwszy rok praktyki.

Postaramy się wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że mamy dwie osoby ze statusem apprentice: Johna i Alice. John ma 22 lata i jest w trakcie pierwszego roku apprenticeship. Zgodnie ze spełnianymi kryteriami, musi otrzymać co najmniej £3.50 za godzinę pracy. Jego koleżanka Alice również ma 22 lata, jednak rozpoczęła staż wcześniej i zakończyła już swój pierwszy rok. W związku z tym jej stawka godzinowa będzie liczona już według progu wiekowego i wyniesie minimum £7.05.

Płaca minimalna w UK – stawki godzinowe

Czas obowiązywania apprentice 16 – 17 lat 18 – 20 lat 21 – 24 lata 25 lat i więcej
obowiązywała wcześniej £3.50 £4.05 £5.60 £7.05 £7.50
aktualne stawki (od 1.04.2018) £3.70 £4.20 £5.90 £7.38 £7.83

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do rozliczania w trybie miesięcznym, dlatego przeliczyliśmy minimalne miesięczne zarobki przy zatrudnieniu na pełny etat, uwzględniając 48 godzin pracy w tygodniu (40 godzin w przypadku osób do 18. roku życia – zgodnie z brytyjskim prawem, nie mogą przepracować więcej) i przelicznik 1 miesiąc = 4,35 tygodnia:

Płaca minimalna w UK – stawki miesięczne

Czas obowiązywania apprentice 16 – 17 lat 18 – 20 lat 21 – 24 lata 25 lat i więcej
obowiązywała wcześniej £609* lub £730.8 £704.7* £1,169.28 £1,472.04 £1,566
aktualne stawki (od 1.04.2018) £643.8* £730.8* £1231.92 £1540.94 £1634.90

* zarobki dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia i mogą przepracować max. 40 h/tydzień, dane ze strony www.gov.uk.

zarobki w UK

Płaca minimalna w UK w 2019 roku – różnice z Polską

Jak wygląda porównanie między Wielką Brytanią a Polską? Przede wszystkim należy podkreślić różnice w rozliczaniu – na Wyspach pracownik ma stawkę godzinową, w Polsce jest to kwota za cały miesiąc pracy, dlatego konieczne było przeliczenie brytyjskiej płacy minimalnej. Po drugie, w Wielkiej Brytanii wysokość pensji minimalnej uzależniona jest od progów wiekowych, których nie ma nad Wisłą.

Od 1 stycznia 2019 r. najniższa krajowa w Polsce wynosi 2250 zł brutto. Jak wygląda to na Wyspach? Pełnoletnia, nie mająca statusu apprentice osoba, zgodnie z obowiązującymi od kwietnia 2017 r. stawkami, w Wielkiej Brytanii na pełnym etacie zarobi co najmniej 3-4 razy więcej. Pamiętajmy jednak, że nie można tego dokładnie porównywać, gdyż zarówno pensje, jak i koszty życia w obu krajach są inne.

Płaca minimalna w UK w 2018 – o czym pamiętać?

Decydując się na pracę na Wyspach, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jeśli spełniamy warunki określone w brytyjskim prawie, przysługuje nam płaca minimalna. Nie ma znaczenia, jak duża jest zatrudniająca nas firma – każdy pracodawca musi pokryć takie same koszty utrzymania pracownika. Jeśli nie otrzymamy pełnej kwoty wynagrodzenia, najpierw powinniśmy spróbować rozwiązać sprawę z pracodawcą i ubiegać się o całą należną kwotę, zgodnie z obowiązującymi w tym czasie progami płacy minimalnej. Mamy także prawo pisemnie ubiegać się o dostęp do dokumentów rozliczeniowych. Co więcej, możemy je skopiować, a część z nich zabrać ze sobą. Jeśli ten sposób nie przyniesie skutku, możemy skierować sprawę do brytyjskiego urzędu skarbowego, który przeprowadzi kontrolę w firmie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, HMRC nakazuje natychmiastowy zwrot należności pracownikom, a także nałoży na pracodawcę karę pieniężną. Firma może również widnieć jako zalegająca z płatnościami pracownikom na brytyjskich stronach rządowych.

O czym koniecznie należy pamiętać? Jeśli podpiszemy umowę z brytyjskim pracodawcą na kwotę niższą, niż należna w tym momencie płaca minimalna, umowa nie ma mocy prawnej! Prawo gwarantuje nam najmniejszą kwotę, którą musimy otrzymać za swoją pracę. O zwrot należności można się ubiegać nawet wtedy, gdy współpraca z firmą została już zakończona. Warto więc walczyć o swoje, a przede wszystkim – znać swoje prawa i nie dać się zaskoczyć.

You may also like...

39 komentarzy

 1. Hull City Tiger napisał(a):

  Jak się nie zarabia powyżej średniej krajowej , to nie zależnie od kraju będzie się w grupie osoo z ograniczeniami wyborów. W każdym kraju będzie inaczej. Wiemy
  że w Anglii dobre studia kosztują trochę grosza, jak się chce wykonywać zawód np lekarza, to mając rodziców w grupie nisko zarabiającej nie ma szans,ani na studia ani na korepetycje. Zęby w ściane.Chcesz mieć porządne protezy i wypełnienia – płać, chyba że rodzisz dużo dzieci:-), leczenie ciężkich chorob umieraj albo płać . Spytaj angielskiego emeryta na co go stąc jesli nie placił prywatnej emerytury, a nie pracuje do końca życia.

  Dom na kredyt może mieć do końca życia w każdym kraju, zanim spłacisz zacznie się sypać.
  Tylko jeśli jesteś genialnym dzieckiem możesz liczyć na stypendium od Elżbiety, więc jak nie pijesz i nie ćpasz nie masz dziecka z jakaś 12latka, to może dojdziesz do swojego eldorado w wieku 40 lat. A tak pozostaje jak większości wegetatywna egzystencja i konsumpcja. Jak wszędzie. Jade za tydzień do Australii tam w moim zawodzie zaplaca mi 4x wiecej niz teraz w UK, fakt w koło tylko Kangury , pustynia, dzieci maja do szkoły tylko 300km, jedzenie dowożą raz w tygodniu,ale za 5 lat będę bogaczem i wtedy kupie w Polsce wieś i będę chodował barany i strusie jaja.

 2. Marcin napisał(a):

  Czyli jeśli pracodawca z umówionych 160h w miesiącu zaplanuje mi 140 to i tak musi zaplacić za 160h?

 3. Expert napisał(a):

  Polakom brakuje wiele do normalnego zycia. Nie byles to nie wiesz, nie wypowiadaj sie bo jakbys byl to bys wiedzial, ze niektorzy Polacy tu zarabiaja po 800f a nawet wiecej tygodniowo po jakims czasie. Duzo osob wyjechało z wyzszym wyksztalceniem z zacofanego kraju by nie klepac biedy za 2 tys zl czy nawet 3 tys zl miesiecznie. Znam przynajmniej z kilka osob ktorzy dodatkowo chodzili do szkoly na miejscu. W Polsce moze w 2070 r bedzie tak jak tutaj. Moze choc w to watpie, do lekarza pewnie sie bedzie i tak czekac z pol roku. Kazdy jest Panem swojego losu. Nie zaryzykujesz to nie zobaczysz, ze gdzies mozna normalnie zyc, ze nie trzeba byc dyrektorem wielkiego sklepu zeby zarabiac 10 tys zl. Amen

 4. Expert napisał(a):

  No tak ale oprocz placy minimalnej jest jeszcze working tax credit i inne banefity. Poza tym praktycznie od minimalnej stawki nie placi sie albo jak juz to bardzo maly podatek i ubezp. a nie tak jak w PL ponad 30% od brutto na umowie. W Krk zarabialem ok 2.5-3 tys zl ale jest to i tak nie porownalne z warunkami w UK nawet przy niskich zarobkach. Polska jest i byla zawsze zrypanym krajem. Do tego wieczne kombinowanie, umowy na najnizsza i pod stolem reszta. W krk za 1600 zl to sobie mozna strzelic w leb a w londynie nawet za najnizsza wynajmiesz kawalerke na dwie osoby po 350-400f i zostanie z 750 f na zycie. 750*5zl=3750zl na zycie.

 5. zurek napisał(a):

  Pełny etat wynosi 40h/tyg, 168h/miesiac tyle co w polsce. 48h/tyg wynosi maksymalny czas pracy. Coś cienko policzyliscie to minimalne miesięczne zarobki przy zatrudnieniu na pełny etat tymbardziej, ze w większości firm jest rozliczenie miesięczne, a na każdej umowie o pracę pensja roczna. Pozdrawiam

 6. Olek napisał(a):

  Czy 16-latek z Polski może legalnie pracować miesiąc podczas wakacji w UK? Która stawka wówczas go obowiązuje? Mój syn chciałby wyjechać do swojego wujka i trochę dorobić.

 7. Daniel napisał(a):

  Warto tez wspomiec, ze TAX in inne oplaty moga sie roznic pomiedzy Szkocja a reszta Krolestwa. W szczegolnosci dla osob, ktore zarabiaja wiecej niz minimalna krajowa.

 8. Kornelia napisał(a):

  Jak liczyć wiek- rocznikowo czy po dokładny dzień w miesiąc? Powiedzmy: jestem rocznikiem 1993 i urodziny mam w maju, jednak rocznikowo mam 24 lata, podwyżka była w kwietniu. W tamtym czasie zarabiałam £7,5/h. Czy powinni podnieść mi płace?

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Po przekroczeniu danego wieku obowiązuje Cię nowa stawka, więc powinno się stawkę rozliczać w ujęciu miesięcznym, a nie rocznikowo.

 9. Kontroler napisał(a):

  Część
  Jeżeli chodzi o zarobki chciałbym tylko powiedzieć że każda osoba z Polski pracująca jako kontroler jakości umiejąca cokolwiek na CMM z znajomoscia chociaż trochę języka (komunikatywny) w Anglii może liczyć na stawki od 10F w górę nie mówię tu o Londynie tylko okolicach Leicester (tutaj mieszkam) Nottingham Derby tyle dostałem na początek 8 miesięcy temu. Teraz po zmianie firmy 13F. A to i tak mało w tym zawodzie. Także jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie i ma chęć dalszego rozwoju zawodowego lub nauki języka jak najbardziej polecam taki wyjazd. Ja z moją narzeczoną przyjechaliśmy dla języka oraz odłożyć troszkę pieniążków na dom.

 10. Dominik napisał(a):

  Witam. A jak wygląda ,,tabela” potrąceń z tej kwoty brutto?

 11. Marta napisał(a):

  Czy te płace to place netto?

 12. Kinga napisał(a):

  Pytanie. Czy za dwie płace minimalne można utrzymać czteroosobową rodzinę, wynajmując mieszkanie? Poza Londynem.

 13. Michał napisał(a):

  Powodzenia 2.200 na rękę w przecietnej pracy w Krakowie, mieszkanie na obrzezach 1600 zostaje 600 za mało na jedna osobe zeby normalnie żyć

 14. Mateusz napisał(a):

  Witam, jeżeli zacząłem pracę w połowie kwietnia, a 22 maja ukoncze 21 lat to jaka stawkę dostanę za ten okres? Będzie to liczone rocznikowo czy po stawce dla 20 latka? Pozdrawiam

 15. Mirek Socha napisał(a):

  Wzrost płacy około 4% względem inflacji i obecnego kursu funta to dosyć mała podwyżka w tym roku moim zdaniem.

 16. Grzegorz napisał(a):

  Fajny i konkretny artykuł, fajnie się czytało! Oby więcej takich.

 17. biosys.pl napisał(a):

  Czy taka stawka minimalna obowiązuje w całej UK ? Ciężko pewnie jest się utrzymać za tyle w Londynie.

  • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

   Tak, to jest stawka minimalna obowiązująca w całej UK. Jeśli chodzi o sam Londyn, to istnieje coś takiego jak London Living Wage – pracodawca z Londynu może (ale nie musi) płacić pracownikom na niższych szczeblach nieco więcej, jej stawka jest ustalana co roku przez burmistrza i aktualnie wynosi £10,20/godzinę, ale niestety nadal nie wszyscy pracodawcy ją proponują. Więcej info na ten temat znajdziesz na przykład tutaj: http://www.london.gov.uk/what-we-do/business-and-economy/london-living-wage

   • wtkwtk@interia.pl napisał(a):

    10 czy nawet 15 funtów na godzinę w Londynie to i tak mało , chyba że ktoś pracuje po 12h dziennie

    • Barbara Sójka / EasySend Barbara Sójka / EasySend napisał(a):

     Pamiętajmy, że to są stawki minimalne, może być tylko lepiej. Tak jak wszędzie – zarobki będą rosły wraz z doświadczeniem i poziomem umiejętności, w zasadzie w każdej branży

   • zurek napisał(a):

    Ten living wage jest w calym UK 8.75 tylko w Londynie jest wyższy 10.20 i nie jest ustalana przez zadnego burmistrza tylko przez prywatna fundacje o nazwie Living Wage i nie znaczy kompletnie nic lol Skąd pani wzięła tego burmistrza? 🙂 Pozdrawiam

 18. wtkwtk@interia.pl napisał(a):

  Za płacą minimalna nie da się wyżyć czy to w Polsce czy w UK . W poprzedniej pracy miałem ponad £13.50 na godzinę i ciężko było utrzymać rodzinę z jednym dzieckiem . Żadne benefity się nie należą bo niby za dużo się zarabia wg nich a z drugiej strony koszt mieszkania 2 bedroom pod Londynem £900 plus rachunki , wiec żyjąc skromnie i tak nie wystarczało od wypłaty do wypłaty ! A co dopiero z minimalnej ? Dla kogoś kto mieszka gdzieś na pokoju w taniej miejscowości to może się cieszyć ale co to za życie na pokoju ? W takich samych warunkach można żyć i pracować w Polsce

  • Tomdoe napisał(a):

   No tak bo ja sie mieszka w lub pod Londynem to sie ma takie ceny za mieszkanie, ja mieszkam w Szkocji i za mieszkanie od Councilu dwu pokojowe plis salon płace £300 miesięcznie i w tym mam opłacony garaż na auto, także £13.50 to jest stawka bardzo duża jak na nasz region

   • wtkwtk@interia.pl napisał(a):

    Panie ale Londyn to wielkie możliwości rozwoju . Pracowałem za wspomniane 13.50 po pracy zamiast odpoczywać to uczyłem się kilka godzin dziennie 7 dni w tygodniu przez dwa i pół roku . Teraz mam 5-6 tysięcy na miesiąc , mam gdzieś mieszkania socjalne czy benefity bo nikomu nie muszę się nic tłumaczyć , jestem swoim szefem , jutro biorę sobie wolne bo lubię bo jestem swoim szefem . Londyn to miasto wielkich możliwości, po co całe życie gnić na minimum i brać benefity z których trzeba się rozliczać?

 19. Adin napisał(a):

  Ja tam wolę zostać w Polsce. Pomimo wysokich zarobków w UK nie zamierzam zostawiać rodziny. Nie wyjadę gdyż nie zniosę rozłąki.

  • kobi napisał(a):

   No lepiej umierac z glodu w Polsce i czekac az sie bedzie zarabialo normalnie i ni bedzie wiecznie kombinowalo. Zje.any kraj na maxa ta Polska. Zacofany i zamknięty w sobie

   • Zażenowany napisał(a):

    Dobrze chłopie że wyjechałeś. Szkoda tylko, że tacy ludzie są naszą reklamą na wyspach. Dlatego nigdy nie polecę do Londynu, mimo że chętnie bym Londyn zobaczył. No ale cóż, dzięki Ci wielki Panie z UK.

   • Wolne słowo napisał(a):

    Polska nie jest zacofana Kraków Warszawa Poznań rozwijają się dzięki funduszom unii ale mamy świnie przy korycie które biorą tylko dla siebie i nie dbają o społeczeństwo bo jestem klasą robotnicza zmieńmy chlew to zmienimy Państwo i prawo w polsce

 20. ela napisał(a):

  mysle, ze warto rowniez podac minimalne stawki godzinowe, a takze wspomniec o tzw. london weighting allowance.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *