Osoby, które zdecydowały się na przeniesienie się do Anglii, powinny pamiętać o konieczności założenia swojego konta, na które będzie wpływało wynagrodzenie. Czy angielskie banki umożliwiają założenia konta obcokrajowcom? Jakie są najlepsze banki dla Polaków w UK gwarantujące dobre warunki? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź w poniższym tekście.

Czy bank w Anglii umożliwia założenie konta Polakom?

Banki w UK są otwarte na klientów niebędących rdzennymi mieszkańcami Wielkiej Brytanii. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że zdecydowana większość z nich ma bardzo szczegółowy regulamin, który dla osoby przyjeżdżającej do tego kraju może być zawiły i niezrozumiały. Bank w Anglii, niezależnie od wybranego oddziału, wymagać będzie przede wszystkim dokumentu, który potwierdza zamieszkanie w Wielkiej Brytanii.

Jednak to niejedyny element, na jaki warto zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego banku dla siebie. Kluczowe jest dokładne zweryfikowanie kilku istotnych informacji. Przede wszystkim warto się dowiedzieć, co dokładnie znajduje się na liście opłat w przypadku konkretnej placówki. Najczęściej widnieje tam pozycja dotycząca wypłat w bankomatach. Oprócz niej można spodziewać się również dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem samego konta, korzystania z karty czy prowizji za przelewy międzynarodowe. Szczególnie ten ostatni zapis bywa istotny. Dotyczy on osób, które planują część zarobionych pieniędzy wysyłać swoim bliskim w Polsce.

Angielskie bankilista banków w UK, które są najpopularniejsze

Banki działające na terenie Wielkiej Brytanii cieszą się bardzo dobrą opinią oraz pozycją na rynku. Na Wyspach działa wiele różnorodnych jednostek, a wśród najpopularniejszych wymienić można między innymi takie banki jak:

 • Barclays,
 • Santander,
 • Co-operative Bank,
 • Halifax,
 • HSBC,
 • Lloyds Bank,
 • Nationwide,
 • NatWest,
 • Royal Bank of Scotland,
 • TSB,
 • First Direct,
 • Virgin Money,
 • Metro Bank.

Najlepsze banki dla Polaków w UK

Osoby, które nie przebywają na terenie Wielkiej Brytanii, mogą mieć problem z założeniem swojego konta. W większości przypadków wymaganym dokumentem jest właśnie ten zaświadczający o zamieszkaniu na terenie danego kraju. Wymóg ten jest szczególnie trudny dla osób, które dopiero przeprowadziły się do Anglii. Wówczas, gdy nie ma możliwości przedstawienia opłacanych w kraju rachunków, dokumentem potwierdzającym zamieszkanie na terytorium kraju jest umowa wynajmu pokoju, mieszkania lub domu. Można także złożyć wniosek o uzyskanie statusu osoby osiedlonej, który znacznie ułatwia wszelkie kwestie prawne.

Jednym z banków, szczególnie popularnym wśród Polaków, jest Wise. Umożliwia on swoim klientom założenie konta bez konieczności odwiedzania placówki, wszystkie formalności można wykonać drogą elektroniczną. Dodatkowo nie wymaga od wnioskodawcy przedstawienia dokumentu, który potwierdzałby zamieszkanie na terenie Anglii. Prowadzenie wszelkich operacji bankowych możliwe jest z wykorzystaniem prostej w obsłudze aplikacji. Dodatkowo większość formalności została ograniczona do minimum.

Innymi popularnymi placówkami wybieranymi przez Polaków są:

 • Barclays Bank,
 • Santander,
 • HSBC Bank,
 • Lloyds Bank,
 • TSB Bank.

 

Barclays Bank jest częstym wyborem wśród Polaków głównie ze względu na fakt, że swoim klientom oferuje prowadzenie konta zupełnie za darmo. Wymaganiem, jakie należy spełnić, otwierając konto w banku, jest potwierdzenie zamieszkania na terenie Anglii. Ponadto można liczyć na dostęp do karty debetowej lub gotówkowej. Dużą zaletą jest możliwość korzystania z bankomatów z pewnymi udogodnieniami – można pobierać z nich do 300 funtów dziennie bez żadnych opłat i prowizji. 

Santander to także częsty wybór wśród Polaków w Anglii. Jest to placówka doskonale znana, gdyż ma swoje oddziały praktycznie w każdym kraju europejskim. Założenie konta jest bardzo proste i szybkie – wymagane jest jednak zaświadczenie o zamieszkaniu na terenie wielkiej Brytanii. Osoby decydujące się na korzystanie z banku mogą liczyć między innymi na darmowe prowadzenie swojego rachunku oraz dostęp do dwóch bezpłatnych kart – zarówno gotówkowej, jak i debetowej. Karta debetowa pozwala na dokonywanie płatności w funtach, bez obaw o naliczenie dodatkowych opłat. Wykorzystując ją jednak do płacenia w innej walucie, należy liczyć się z prowizją w wysokości 2,95% od kwoty transakcji.

HSBC Bank to kolejna popularna placówka, która daje możliwość prowadzenia bezpłatnego konta. Podobnie jak inne banki tak również i ten wymaga od swoich klientów przedstawienia dokumentu o zamieszkaniu na terenie kraju. HSBC Bank oferuje możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów – z limitem do 300 funtów dziennie. Dużym udogodnieniem jest dostęp do operacji, jakimi są przelewy międzynarodowe bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Lloyds Bank również wymaga zaświadczenia o zamieszkaniu. Podobnie jak w przypadku pozostałych, oferuje on możliwość skorzystania z darmowego konta osobistego. Zasadnicza różnica dotyczy natomiast korzystania z bankomatów. Lloyds Bank umożliwia wypłacanie aż do 500 funtów dziennie bez naliczania dodatkowych opłat z tytułu operacji. To czynnik, który wpływa na jego popularność wśród Polaków.

Częstym wyborem wśród osób przyjeżdżających do Anglii jest także TSB Bank. Oferuje on darmowe konto, do którego dodana jest także bezpłatna karta. Wymogiem założenia konta jest ukończone 18 lat i przedłożenie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Anglii.

Polskie banki w UK – ciekawa oferta dla rodaków

Wśród popularnych banków wybieranych przez Polaków bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Santander. Wynika to z faktu, że jego placówki rozmieszczone są w wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce. Jest on więc znany rodakom. Decydując się na założenie konta w Santanderze, należy pamiętać o zasadach, jakie stawia swoim klientom. Przede wszystkim konieczne jest ukończenie 16 roku życia. Oprócz tego podstawowego minimum, konieczne jest również zaświadczenie o zamieszkaniu na terenie Wielkiej Brytanii i brak konta w banku Santander w innym kraju.

Niezależnie od wybranego banku w Wielkiej Brytanii warto postawić na szybkie przelewy międzynarodowe, które są dostępne dla każdego. EasySend oferuje klientom możliwość wygodnego przesyłania swoich środków z Anglii do Polski i nie tylko.