Wielka Brytania jest jednym z ważniejszych krajów na arenie międzynarodowej. W pastwie tym posługuje się unikatową walutą – funtem brytyjskim. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź najważniejsze informacje o angielskich pieniądzach.

Waluta Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii obowiązuje funt szterling. Nieoficjalnie nazywa się go również funtem brytyjskim. Waluta ta została wprowadzona już w 1158 roku i obowiązuje do teraz. Państwo to nigdy nie zdecydowało się np. na wprowadzenie euro, mimo że przez długi czas należało do Unii Europejskiej.

Mimo że w Wielkiej Brytanii nigdy nie obowiązywało euro, to podobnie jak w Polsce, w niektórych punktach można płacić tą walutą. Jest tak najczęściej w okolicach atrakcji turystycznych czy miejscach, które kierują swoją ofertę właśnie do turystów.

Najważniejsze informacje o funcie brytyjskim:

  • funty brytyjskie są wyrażane różnymi symbolami – GBP, £ (funt); p (pensy),
  • jeden funt to 100 pensów,
  • w obiegu dostępne są monety o nominałach 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, 1£ oraz 2£,
  • banknoty angielskie są dostępne w nominałach 5£, 10£, 20£ oraz 50£.

Jak wyglądają funty brytyjskie?

Funty brytyjskie to zarówno banknoty, jak i monety. Metalowe pieniądze występują w trzech kolorach – miedzianym, srebrnym i złotym. Najwyższe nominały łączą w sobie złoto i srebro. Pieniądze te mają również wytłoczone motywy – twarz króla/królowej Wielkiej Brytanii oraz godło.

Banknoty brytyjskie również są dostępne w różnych kolorach, przypisanych do konkretnych nominałów. To modele turkusowe, fioletowe, pomarańczowe i wpadające w brąz lub czerwień. Znajduje się na nich podobizna władcy oraz ważne angielskie obiekty budowlane.

W obiegu wciąż jest ogromna liczba monet i banknotów z podobizną królowej Elżbiety II. Po jej śmierci rozpoczęto produkcję pieniędzy z podobizną jej następcy – Karola III. Ich wprowadzanie do obiegu rozpoczęło się w grudniu 2022 roku. Starsze banknoty nie straciły swojej wartości – dalej można nimi płacić.

Wymiana waluty Wielkiej Brytanii

W wielu miejscach w Wielkiej Brytanii można płacić kartą – nawet tą wydaną przez polski bank. W bankomacie jednak dochodzi do przeliczenia złotówek na funty, po kursie ustalonym na dany dzień. Pieniądze można wymienić również w kantorach – jeśli dysponujesz gotówką. Niektórzy turyści korzystają też ze specjalnych kart, które automatycznie przeliczają waluty po nieco niższy kursie niż ten bankowy.

A co z przekazami pieniężnymi do Wielkiej Brytanii? Istnieją specjalne firmy, które pozwalają na przesyłanie pieniędzy po atrakcyjnych kursach. Szybkie przelewy międzynarodowe pozwalają na przekazanie środków w wybranej przez siebie walucie. Istnieje opcja przesłania pieniędzy zarówno na konto, jak i kartę czy nawet w gotówce odbieranej w oddziale banku. Przelewy pieniężne do Wielkiej Brytanii to popularne rozwiązanie wśród osób, których bliska rodzina mieszka na Wyspach i regularnie potrzebuje środków – lub odwrotnie.

Bankomaty w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele banków, z których najważniejsze to Barclays, Clydesdale Bank, Halifax, HSBC, Lloyds Bank, Natwest, Royal Bank of Scotland (RBS) i Santander. Każdy z nich ma rozbudowaną sieć bankomatów, które znajdują się nie tylko w siedzibach banków, lecz także w centrach handlowych czy przy ulicach. Wypłaty są proste i przebiegają tak jak w Polsce. Zazwyczaj jednak wypłacanie pieniędzy z użyciem karty wydanej przez inny bank (również polski) wiąże się z prowizją.

Na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 70 tysięcy bankomatów. Co ciekawe, urządzenia połączone z urzędami pocztowymi zwykle nie doliczają prowizji do wypłaty gotówki. 

W Anglii działają również banki, które mają swoje siedziby też w Polsce – doskonałym przykładem jest Santander. Klienci tej firmy niekiedy mogą liczyć na atrakcyjne zniżki za wypłatę pieniędzy w obcej walucie.

Karty kredytowe i debetowe w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii korzysta się zarówno z kart debetowych, jak i kredytowych. Najpopularniejsze są te od Visa i MasterCard, ale na Wyspach popularnością cieszą się również karty American Express i Diners Club. Można korzystać z nich w niemal każdym punkcie gastronomicznym, sklepie czy hotelu. Płatności bezgotówkowe są tam rozwinięte i w większości przypadków nie trzeba dysponować gotówką.

Osoby, które planują regularnie korzystać w Wielkiej Brytanii z karty płatnej wydanej w Polsce, powinny poinformować o tym bank. W innym przypadku instytucja może ją zablokować. Wynika to z przepisów, które mają na celu ochronę przed kradzieżą danych kart płatniczych.

Czeki podróżne w Wielkiej Brytanii

Wśród form płatności można wyróżnić też czeki podróżne. Cieszą się one niewielką popularnością i nie są powszechnie akceptowane w Wielkiej Brytanii. Wiele banków odmawia ich realizacji – ta metoda wymiany walut jest stosunkowo niewygodna. Znacznie lepszym wyborem są wspomniane już przelewy międzynarodowe czy wypłata gotówki i jej wymiana w kantorze po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.

Czeków podróżnych warto unikać również ze względu na fakt, że wymiana z ich użyciem zwykle wiąże się ze stosunkowo niekorzystnym kursem.

Przelewy do Wielkiej Brytanii po atrakcyjnym kursie

Jeśli chcesz przelewać pieniądze angielskie, jednocześnie nie martwiąc się wysokimi kosztami przewalutowania i dodatkowymi prowizjami banków, możesz skorzystać z pomocy takich firm, jak np. EasySend. Zapewniają one atrakcyjne kursy wymiany i możliwość realizowania przelewów w różnych europejskich walutach. Przesłane pieniądze trafiają bezpośrednio na konto, ale istnieje możliwość ich odebrania również w gotówce. To wygodne i tanie rozwiązanie dla osób, których rodzina mieszka w Wielkiej Brytanii lub same potrzebują dodatkowych środków podczas wyjazdu do tego kraju. W ten sposób da się również opłacić zagraniczne rachunki, m.in. związane z usługami firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii.