Rozważasz podróż do Szwecji w celach turystycznych lub zarobkowych? Przyzwyczajanie się do życia w innym kraju wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim, warto dowiedzieć się, jak wyglądają płatności w Szwecji. Jaka waluta obowiązuje w tym kraju? Czy Szwedzi chętniej płacą kartą, czy gotówką? Nasz praktyczny poradnik pomoże Ci przygotować się do wyjazdu.

Jak wyglądają płatności w Szwecji?

Płatności bezgotówkowe w Szwecji są już powszechne. W większych miastach zapłacisz w ten sposób praktycznie wszędzie, np.:

 • w sklepach,
 • w hotelach,
 • w restauracjach,
 • na stacjach benzynowych,
 • w aptekach,
 • w obiektach rekreacji.

Zarówno mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne często korzystają z kart debetowych i kredytowych. Dokonują płatności także za pośrednictwem aplikacji mobilnych, takich jak Swish, która umożliwia bezpośrednie transfery pieniężne. W Szwecji popularne są także portfele cyfrowe. Wiele miejsc akceptuje płatności zbliżeniowe. Gotówka nadal jest akceptowanym środkiem płatniczym w tym kraju, ale coraz rzadziej używanym. Bywa, że w danym miejscu nie da się nią zapłacić.

Waluta Szwecji – jakie pieniądze zabrać w podróż?

Jeśli wyjeżdżasz do Skandynawii, warto poznać specyfikę płatności w Szwecji. Czym się płaci w tym kraju? Jak już wspomniano, częściej kartą niż gotówką. Jaka waluta obowiązuje w Szwecji? Czy jest to euro?

Chociaż to państwo skandynawskie jest członkiem Unii Europejskiej, dotąd nie wprowadziło euro jako powszechnie obowiązującego środka płatniczego. W Szwecji płaci się zatem koroną szwedzką (SEK). Wiele razy utrzymała już ona swoją wartość nawet w trudnych czasach, takich jak pandemia czy konflikty zbrojne na świecie. Obecnie kurs wymiany wynosi około 11,48 SEK za 1 euro. Na naszej stronie stawki są stale aktualizowane. Jeśli planujesz wykonać szybki przelew międzynarodowy, sprawdź kurs na EasySend.

Co warto wiedzieć o koronie szwedzkiej?

Waluta Szwecji występuje zarówno w monetach, jak i banknotach. Monety mają nominały 1, 2, 5 i 10 koron, a banknoty – 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Nowo wydrukowane banknoty szwedzkie mają zaawansowane zabezpieczenia, takie jak:

 • znaki wodne,
 • nitki pionowe,
 • recto verso.

Dzięki temu ryzyko ich podrobienia jest znacznie mniejsze.

Jeśli chcesz uniknąć problemu z wymianą waluty ze złotówek na korony szwedzkie na miejscu, warto zabrać ze sobą gotówkę w tej walucie z Polski. Oczywiście kantory i banki są łatwo dostępne, ale umożliwiają zazwyczaj tylko wymianę euro czy dolarów amerykańskich na SEK. Trudniej może być natomiast z przewalutowaniem złotówek na koronę.

Czy w Szwecji można płacić euro?

Jeśli chcesz wyjechać do Szwecji, naturalne jest zadawanie pytań o akceptowane w tym kraju płatności. Wiele osób zakłada, że euro jest jednym z popularnych środków płatniczych w tym kraju. Niekoniecznie. Chociaż Szwecja należy do Unii Europejskiej, oficjalnie w tym kraju używa się jego narodowej waluty. Jeśli chcesz płacić w euro, możesz to zrobić w niektórych większych sklepach, jednak najlepiej jest mieć ze sobą korony.

W przypadku podróżnych, którzy przybyli do Szwecji z gotówką w euro, istnieje możliwość wymiany waluty na miejscu. Kantory i banki są łatwo dostępne, ale warto wiedzieć, jakie są możliwe opłaty i koszty jego wymiany środków. Dzięki takiej wiedzy unikniesz niekorzystnych transakcji.

Bankomaty w Szwecji

Bankomaty, w których możesz wypłacać pieniądze, są w Szwecji powszechne. Znajdziesz je w każdym większym i mniejszym mieście, a także na:

 • lotniskach,
 • dworcach kolejowych,
 • w sklepach spożywczych,
 • na stacjach benzynowych.

Bankomaty umożliwiają wypłacenie koron szwedzkich przy użyciu kart debetowych lub kredytowych. Niektóre z nich oferują również opcję wyboru języka, co ułatwia obsługę. Warto jednak mieć na uwadze ryzyko pobrania opłaty za korzystanie z obcego bankomatu za granicą. Przed podróżą sprawdź w swoim banku, jakie są tego koszty. Dobrze jest też znać opłaty konkretnych operatorów.

Czy w Szwecji można płacić kartą?

Płatności kartą są w Szwecji powszechne i bardzo popularne. Coraz częściej mieszkańcy i przyjezdni rezygnują z gotówki na rzecz karty. Można nią płacić praktycznie wszędzie, od sklepów spożywczych i restauracji po usługi transportowe, aż po niewielkie stragany przydrożne. Zarówno karty debetowe, jak i kredytowe oraz inne formy bezgotówkowej płatności są uznawane za najwygodniejsze.

Przelewy do Szwecji

Przelewy międzynarodowe są nieodłączną częścią dzisiejszego świata. Te usługi  umożliwiają szybkie i bezpieczne przesyłanie pieniędzy do różnych krajów. Jeśli chcesz zrobić przelew do Szwecji, weź pod uwagę opłaty związane z taką transakcją. Korzystając ze strony internetowej EasySend, pierwszy przelew wykonasz bezpłatnie. Opłaty nie wymagają także rejestracja i prowadzenie konta, niezależnie od tego, jak długo będziesz z niego korzystać. Wystarczy, że wybierzesz kraj, z którego robisz przelew, kraj docelowy, walutę i typ transakcji. Po przeliczeniu kursu otrzymasz dostęp do informacji o koszcie, co pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję.

Jak zaoszczędzić na płatnościach w innej walucie?

Niezależnie od tego, w jakim celu wyjeżdżasz do Szwecji, warto wiedzieć, jak zaoszczędzić na płatnościach w obcym kraju. Np. używanie karty walutowej pozwala na dokonywanie transakcji bez dodatkowych opłat za wymianę. Warto także na bieżąco śledzić kursy i wybrać taki punkt, który oferuje w danym momencie najkorzystniejsze warunki.

Należy także unikać płatności kartą w złotówkach, ponieważ możesz zapłacić wysokie koszty przewalutowania. Jeśli natomiast planujesz dłuższy pobyt w Szwecji, korzystne może okazać się otwarcie konta w lokalnym banku. To rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć dodatkowych opłat za transakcje zagraniczne.