Przelew międzynarodowy to wysyłanie lub odbieranie pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Znalezienie najlepszego sposobu na taką transakcję jest współcześnie bardzo ważne dla każdego, kto często wykonuje przelewy lub na duże kwoty. Coraz częściej do tego typu transakcji wybiera się transfery internetowe. Gdzie wykonać przelew zagraniczny? Jakich danych potrzebujesz? Ile idą pieniądze? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czy mogę zrobić przelew za granicę?

Jeśli inwestujesz, mieszkasz, robisz zakupy lub masz bliskich w innym kraju i potrzebujesz wysłać pieniądze za granicę, masz do tego pełne prawo. Niezależnie od sytuacji, w której przepływ pieniędzy staje się koniecznością, stale pojawiają się pytania, jak bezpiecznie i przede wszystkim tanio przekazywać pieniądze za granicę.

Przelew zagraniczny możesz wykonać zarówno online, jak i za pośrednictwem różnych instytucji finansowych, w tym platform specjalizujących się w przekazach międzynarodowych, banków czy kantorów. Możliwe jest również zlecenie przelewu międzynarodowego fizycznie, udając się do kantoru, agencji bankowych, a nawet placówek pocztowych. Niektóre banki umożliwiają również taką transakcję z poziomu aplikacji mobilnej, jeśli jesteś już ich klientem.

Jak wybrać rodzaj przelewu zagranicznego?

W przelewach międzynarodowych udostępnia się głównie dwa rodzaje przekazów za granicę: przelew SEPA i SWIFT. Opcje te różnią się nie tylko sposobem wykonywania akcji, ale także pewnymi specyficznymi cechami. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej każdej z nich.

Przelewy SEPA

SEPA to angielski akronim oznaczający Jednolitą Strefę Płatności w Euro, czyli „Single Euro Payments Area” i obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Wielką Brytanię (mimo Brexitu), Islandię, Andorę, Liechtenstein, Monako, Norwegię, Stany Zjednoczone, Watykan oraz San Marino i Szwajcarię. Ten rodzaj przelewu został wprowadzony w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej, która dążyła do ułatwienia i ujednolicenia wykonywania transakcji międzynarodowych między krajami członkowskimi.

Przelew SEPA umożliwia użytkownikom systemu bankowego: konsumentom, przedsiębiorstwom, organom administracji publicznej i innym podmiotom gospodarczym inicjowanie i otrzymywanie płatności w euro z pomocą jednego rachunku bankowego. Wszystko odbywa się według tych samych zasad, o ile kwota wynosi mniej niż 50 000 euro. W ten sposób eliminowane są różnice między płatnościami krajowymi i transgranicznymi między krajami na obszarze, które posługują się tą samą walutą (euro).

Główne zalety przelewu SEPA to:

 • możliwość wysłania przelewu i polecenia zapłaty w euro,
 • dość szybki transfer (chociaż to, ile idzie przelew międzynarodowy, zależy od różnych czynników),
 • możliwość otrzymywania wynagrodzenia na konto w dowolnym kraju na obszarze SEPA bez żadnych dodatkowych wymogów,
 • opłaty za przelew dostosowane do stawek krajowych.

Przelewy SWIFT

SWIFT (skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Światowa Międzybankowa Telekomunikacja Finansowa to system, którego główną funkcją jest umożliwienie wymiany informacji bankowych i transferów finansowych między instytucjami finansowymi. Został stworzony przez banki amerykańskie i europejskie. Ich celem było stworzenie systemu kontrolowanego przez kilka instytucji, a nie takiego, który byłby monopolistyczny. Dlatego przelew SWIFT jest jedną z częściej wybieranych usług do przelewów między instytucjami w dwóch lub więcej różnych krajach, lub nawet dla tych, którzy inwestują za granicą.

Rolą przelewu SWIFT jest ułatwianie globalnych transakcji finansowych. Innymi słowy, SWIFT umożliwia wymianę informacji między bankami, sprawiając, że przepływ pieniędzy jest płynny, a operacja bezpieczna. Ten rodzaj transakcji wykorzystuje się głównie do przelewów międzynarodowych w różnych walutach lub poza strefę SEPA.

Ile idzie przelew zagraniczny?

Czas to pieniądz, a ten potrzebny na dotarcie środków na konto odbiorcy, jest szczególnie ważny. Kiedy dojdzie Twój przekaz, zależy nie tylko od rodzaju wybranej usługi, ale też od zasad konkretnej instytucji finansowej. 

Poniższa tabela prezentuje ogólny czas przelewu międzynarodowego, który jest przeznaczony na dotarcie pieniędzy do adresata.

Rodzaj przelewu Ogólny czas Uwagi
Przelewy SWIFT Od trzech do kilkunastu dni roboczych. Zwykle pieniądze docierają wcześniej, ale w niektórych przypadkach transakcja może potrwać dłużej niż tydzień.
Przelewy SEPA Od jednego do dwóch dni roboczych. Średni czas oczekiwania to dwa dni robocze.
Przelewy z zewnętrznych systemów, np. platformy EasySend Dzień roboczy. Przy wyborze opcji SuperFAST pieniądze mogą dotrzeć do odbiorcy w 10 minut.

Warto również zapoznać się ze szczegółami procedury przekazu w konkretnej instytucji, zanim zlecisz wykonanie transakcji. Często znaczenie ma także godzina, w której wysyłasz przelew (zazwyczaj dla godzin popołudniowych operacja jest wykonywana następnego dnia roboczego).

Pieniądze - banknoty

Jak najlepiej zrobić przelew zagraniczny?

Na rynku istnieje kilka sposobów na wykonywanie transakcji międzynarodowych – od najpraktyczniejszych i w atrakcyjnych cenach, po takie, które są czasochłonne i kosztowne. Wysyłanie pieniędzy za granicę (przelew międzynarodowy) może odbywać się w tradycyjnych bankach (online lub osobiście), na poczcie, w kantorach lub na określonych platformach cyfrowych.

Od razu możesz pomyśleć, tak jak większość osób, że idealnym rozwiązaniem jest udanie się do banku, w którym masz założone konto, ale zazwyczaj nie jest to najlepsze rozwiązanie. Na pierwszy rzut oka może to być praktyczniejsze, ale wiele instytucji finansowych ma zwykle wolniejsze i bardziej czasochłonne procesy biurowe. Ponadto system bankowy nakłada wysokie opłaty na operacje przelewu międzynarodowego, czerpiąc również korzyści z kursu wymiany walut naliczanego za każdą transakcję. Czasami trzeba też uwzględnić koszty pośrednictwa banków w transakcji.

Dlatego podczas przelewów walutowych, także wtedy, gdy chcesz zlecić przelew zagraniczny w euro, warto rozważyć skorzystanie z platform internetowych takich jak EasySend. Dzięki niej wysyłanie pieniędzy za granicę stało się jeszcze łatwiejsze, szybsze i tańsze.

Jak wykonać przelew pieniężny za granicę?

Wiesz już, jakie są rodzaje przelewów, więc teraz pozostaje pytanie, jak zrobić przelew zagraniczny? Poniżej krok po kroku opisaliśmy, co musisz zrobić, aby zrobić przelew międzynarodowy.

 1. Porównaj stawki i czas wysyłki z różnych instytucji i wybierz tę, która oferuje najkrótszy czas realizacji transakcji i najniższą cenę.
 2. Ustal sposób wysłania przelewu międzynarodowego: osobiście, przez internet lub telefonicznie.
 3. Wybierz walutę i/lub kraj, do którego chcesz wysłać pieniądze i wprowadź swoje dane osobowe oraz dane bankowe odbiorcy, kod SWIFT, numer IBAN oraz tytuł przelewu.
 4. Wpisz kwotę, którą chcesz wysłać.
 5. Sprawdź poprawność wszystkich danych i wykonaj przelew.
 6. Poczekaj, aż pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy.

Co jest potrzebne do przelewu z zagranicy?

Informacje i dokumenty powszechnie wymagane do realizacji międzynarodowych przelewów bankowych to:

 • imię i nazwisko odbiorcy przelewu,
 • adres odbiorcy przelewu,
 • międzynarodowy numer rachunku odbiorcy przelewu, czyli kod IBAN (International Bank Account Number),
 • indywidualny kod SWIFT banku (przy poprawnym numerze IBAN często jest on automatycznie uzupełniany),
 • waluta przelewu,
 • kwota przelewu,
 • tytuł przelewu (powód wysłania pieniędzy)

Za każdym razem  dokładnie sprawdź poprawność wszystkich danych. Błędny numer konta lub pomyłka w innych danych może skutkować odrzuceniem transakcji lub zwróceniem przekazu i poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z tą procedurą.

.Przelew zagraniczny, czyli najlepsze rozwiązanie

Zlecając przelew pieniężny za granicę, musisz wziąć pod uwagę nie tylko j czas jego realizacji, ale także wszystkie związane z nim koszty oraz wysiłek włożony w jego zlecenie. Czy istnieje alternatywa dla przelewu międzynarodowego? Tak. Wysyłanie pieniędzy za granicę za pośrednictwem platform internetowych jest lepsze niż korzystanie z usług konwencjonalnych banków. Dlaczego? Otóż te pierwsze oferują użytkownikom znacznie więcej korzyści takich jak niższe opłaty, wymiana handlowa (brak marży zysku), większa wygoda w przekazywaniu pieniędzy bez wychodzenia z domu i błyskawiczne dotarcie środków do odbiorcy.

Wśród takich rozwiązań wyróżnia się zewnętrzna instytucja płatnicza EasySend, która od 2006 roku oferuje przelewy międzynarodowe do ponad 40. krajów na świecie. Platforma oferuje szybką usługę internetową wysyłania pieniędzy za granicę. Kwota zostanie przelana na konto odbiorcy nawet w 

10 minut!