Mieszkasz na stałe za granicą, a w Polsce odwiedzasz tylko rodzinę. Twój znajomy z Wielkiej Brytanii przyleciał do Polski i spędza tu urlop. Pracujesz za granicą, ale właśnie masz dłuższą przerwę i przyjechałeś do Polski. Co łączy wszystkie te sytuacje? Jest to zagraniczne konto bankowe i konieczność wypłaty gotówki w polskim bankomacie. Czy taka operacja jest możliwa? Sprawdź!

Czy z bankomatu w Polsce można wypłacić obcą walutę?

Jeżeli posiłkujesz się kontem zarejestrowanym w innym kraju, masz prawo wypłacać pieniądze z zagranicznego rachunku w polskim bankomacie. Waluta rozliczeniowa, w jakiej będzie odbywać się transakcja, ustalana jest między bankiem a operatorem płatniczym. Jednak nie ma co ukrywać – w polskich bankomatach gotówkę można wypłacać w euro lub złotówkach.

Wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta nie jest trudniejsza niż realizacja tradycyjnej usługi. Najczęściej po wpisaniu kodu PIN do karty zostaniesz zapytany o walutę, w której chcesz pobrać pieniądze. Dalej należy postępować tak, jak przy wypłacie gotówki z polskiego konta. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z taką usługą.

Jakie opłaty obowiązują przy wypłacie z bankomatów w Polsce?

Posiadacze zagranicznego konta, podczas pobierania pieniędzy z bankomatu w Polsce, muszą mieć świadomość, że za taką usługę pobierane są dodatkowe opłaty.

Opłata manipulacyjna to kwota, którą bank pobiera za zrealizowanie transakcji i na niej zarabia. Może ona być stała – na przykład za każdą, jednorazową wypłatę z bankomatu. Jej wysokość zazwyczaj waha się w granicach kilku lub kilkunastu złotych. Może też być wyrażona procentowo (najczęściej od 1 do 3 proc. wartości wypłaty) lub łączyć obydwie opłaty.

Kurs wymiany walut to przelicznik, który obowiązuje przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Na przykład wypłata z holenderskiego konta w Polsce wiąże się z przeliczeniem euro na złotówki. Przy niekorzystnym kursie, zamiast wypłacać pieniądze w złotówkach, lepiej wypłacić euro i wymienić pieniądze w kantorze.

Koszt skorzystania z bankomatu to opłata zależna od firmy, która obsługuje dany bankomat. W niektórych przypadkach za wypłaty gotówki w walutach obcych operatorzy bankomatów mogą pobierać dość wysokie opłaty.

Dlatego podczas wypłacania pieniędzy z zagranicznego konta w polskim bankomacie tak naprawdę trzeba liczyć się z tym, że zniknie z niego nie tylko wypłacana suma, ale także prowizje za wykonaną usługę.

Gdzie wypłacić euro z zagranicznej karty?

Osoby, które interesuje wypłata euro z zagranicznego konta w Polsce, mają ułatwione zadanie. W Polsce dostępnych jest wiele bankomatów sieci Euronet, która w wybranych miejscach udostępnia wypłatę euro. Transakcja realizowana jest przez Euronet 360 Finance Limited (E360F) z siedzibą w Londynie. Co ważne, do wypłaty pieniędzy w obcej walucie nie jest potrzebne konto walutowe. Gotówkę w euro można pobrać z każdej zagranicznej karty, której waluta rozliczeniowa jest inna niż EUR. Euronet nie pobiera opłat za wypłatę obcej waluty, ale trzeba liczyć się z opłatą manipulacyjną, którą może narzucić bank.

Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie można wypłacić euro z bankomatu w Polsce, zajrzyj na stronę Euronetu i skorzystaj z udostępnionej wyszukiwarki z lokalizacjami miejsc, w których dostępna jest taka opcja. Bankomatów jest ponad 170 w całym kraju, więc dość łatwo znaleźć coś w swojej okolicy. Wszystkie urządzenia tej sieci, które obsługują wypłaty walutowe, są oznaczone specjalną naklejką lub nadstawką z symbolem waluty EUR.

Czy można wypłacić inną walutę w polskim bankomacie?

O pobranie innej waluty niż euro lub złotówki z zagranicznej karty jest o wiele trudniej. Tak naprawdę wypłata funtów w polskim bankomacie nie jest możliwa. Inne waluty możesz jednak wypłacić w kasie banku. Warto zapoznać się ze szczegółami takiej usługi. Często banki określają limity wypłat bez zgłoszenia. Może to być na przykład kwota 1000 dolarów lub równowartość określonej sumy w przeliczeniu na złotówki.

Wypłatę większych kwot najczęściej trzeba zgłosić do banku 1-2 dni wcześniej. W niektórych bankach awizacji wymaga każda wypłata w obcej walucie. Tak jest m.in. w Banku Millennium i Banku Ochrony Środowiska S.A. Część placówek ustala odrębne limity w poszczególnych oddziałach. Niemniej trzeba uważać, bo każda wypłata euro, dolarów, franków lub funtów z zagranicznego konta w kasie polskiego banku wiąże się z dodatkowymi opłatami – czasami bardzo wysokimi.

Czy opłaca się wypłacać pieniądze z zagranicznego konta w Polsce?

Wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta nie jest opłacalna. Zdecydowanie korzystniej jest zlecić przelew międzynarodowy z osobistym odbiorem gotówki lub dostarczeniem na konto lub na kartę VISA i Mastercard. Taką usługę oferuje EasySend – godna zaufania instytucja płatnicza, w której możesz liczyć na korzystny kurs wymiany, niskie opłaty i błyskawiczne przekazy pieniężne.

Zamiast więc tracić krocie na wypłatę gotówki z zagranicznego konta w polskich bankomatach, warto rozważyć przesłanie pieniędzy przelewem międzynarodowym na polskie konto kogoś bliskiego. Następnie wystarczy poprosić go o wypłatę w złotówkach.