Jesteś klientem BNP Paribas i liczysz na sprawną, szybką obsługę transakcji? Nic dziwnego! W końcu każdemu zależy na szybkim przelewie do odbiorcy lub na sprawnym zaksięgowaniu środków, na które sam oczekuje. Ile to potrwa? Wszystko zależy od sesji systemu Elixir. Jak wpływają one na operacje w BNP Paribas? Zobacz, czy istnieją sposoby, aby przyspieszyć transakcję.

Czym są sesje Elixir?

Elixir to stosowany w Polsce system rozliczeń między poszczególnymi instytucjami bankowymi. Jego twórcy (eksperci z Krajowej Izby Rozliczeniowej) chcieli za pomocą tego narzędzia ułatwić realizację płatności bankowych, czyniąc je jednocześnie w pełni bezpiecznymi. Chodzi oczywiście o te banki, które biorą udział w systemie Elixir – muszą one wyrazić taką chęć.

Co ważne, Elixir spełnia wszelkie normy rozliczeniowe między bankami zdefiniowane przez Unię Europejską. W ramach systemu funkcjonuje także specjalny podpis elektroniczny „Szafir.” Stanowi on gwarancję tego, że wszelkie transakcje i ich dane są bezpieczne.

Jak działają sesje systemu Elixir?

Największą zaletą systemu Elixir jest jego dostępność przez całą dobę. Wymiana danych za jego pośrednictwem odbywa się niezależnie od pory dnia – w praktyce przelew możesz zlecić w bankowości elektronicznej o dogodnej dla Ciebie porze. Jest to jeszcze prostsze za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Musisz jednak pamiętać, że samo rozliczenie nie nastąpi natychmiast. Zostanie zrealizowane w jednej z sesji rozliczeniowych Elixir. 

Ich harmonogram jest ogólnie dostępny i prezentuje się następująco:

Etap Sesja nr 1 Sesja nr 2 Sesja nr 3
Otwarcie wejścia 16.00 (dzień poprzedni) 9.30 (dzień rozliczeniowy) 13.00 (dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia 9.30 13.30 16.00
Przetwarzanie, rozliczenie 9.30–10.30 13.30–14.30 16.00–17.00
Rozrachunek 10.30–11.00 14.30–15.00 17.00–17.30

BNP Paribas – sesje przychodzące i wychodzące

W systemie Elixir funkcjonują dwa rodzaje sesji:

  • przychodzące, 
  • wychodzące.

Wszystkie mogą być realizowane w dni robocze, ale poza tymi, które ze względu na ustawę są wolne od pracy. Tylko w Wigilię oraz ostatni dzień roboczy roku Elixir obejmuje dwie sesje (bez trzeciej).

W każdym banku w systemie Elixir godziny sesji mogą być inne, choć nie są to bardzo odczuwalne różnice. Zastanawiasz się, jak szybko dostaniesz pieniądze na swoje konto w BNP Paribas? Będzie to zależało właśnie od harmonogramu sesji oraz godzin księgowania przelewów.

Sesje BNP Paribas – w jakich godzinach?

Klienci BNP Paribas przy obrocie środkami mogą sugerować się poniższymi godzinami sesji banku.

Sesje przychodzące w BNP Paribas

  • I sesja przychodząca: od 11.00 do 12.00,
  • II sesja przychodząca:  od 14.30 do 15.00,
  • III sesja przychodząca: 17.00.

Sesje wychodzące w BNP Paribas

  • I sesja wychodząca: 8.00,
  • II sesja wychodząca: 11.45,
  • III sesja wychodząca: 14.15.

Zobacz, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Jeżeli zlecisz przelew wychodzący o godzinie 8.30, transakcja zostanie przyjęta do realizacji dopiero wraz z rozpoczęciem sesji wychodzącej o 11.45. Przetworzenie środków w systemie Elixir nastąpi między 13.30 a 14.30. Dopiero o tej godzinie pieniądze zostaną przesłane do banku docelowego. To kiedy zostaną zaksięgowane, zależy od jego wewnętrznego harmonogramu sesji przychodzących.

Co ważne, jeśli zlecenie przelewu wyjdzie po czasie ostatniej sesji o 14.15, ale zdążysz przed 20.00, bank przyjmie dyspozycję do realizacji, choć przekaże środki dalej dopiero w dniu kolejnym, w pierwszej sesji wychodzącej o 8.00.

Uwaga! Jeśli pieniądze przelewasz między dwoma kontami BNP Paribas, „omijasz” system Elixir. Z tego powodu transfer środków nastąpi w ciągu kilku minut.

Sesje Elixir BNP Paribas a przelew międzynarodowy

Klienci banku BNP Paribas mogą realizować przelewy zagraniczne na dwa sposoby:

  • przelewem SEPA,
  • przelewem SWIFT.

Czym się różnią?

Przelew SEPA w BNP Paribas

To transakcja realizowana w euro w tzw. systemie Euro Elixir. Bank potrzebuje jednego dnia roboczego na realizację takiego zlecenia.

Przelew SWIFT w BNP Paribas

Ten rodzaj przelewu zagranicznego jest stosowany znacznie częściej niż SEPA – główne dlatego, że daje szersze możliwości. Za pomocą systemu SWIFT możesz przelać środki na dowolny rachunek bankowy bez względu na walutę czy kraj. Takie rozwiązanie wiąże się też z wyższymi kosztami, ponieważ w całym procesie realizacji transakcji uczestniczy kilka instytucji pośredniczących.

Szybkie przelewy w BNP Paribas

W BNP Paribas funkcjonują także tzw. przelewy natychmiastowe. System Express Elixir, w ramach którego się odbywają, jest zresztą dostępny w wielu bankach. Jak to wygląda w praktyce?

Po wysłaniu zlecenia przelewu zostanie on zaksięgowany u odbiorcy nawet w ciągu kwadransa (zwykle trzeba poczekać maksymalnie do godziny). To oczywiście nie znaczy, że do takich standardów dostosuje się każdy bank, a przelew ekspresowy zrealizujesz także w inny dzień niż roboczy. Oto jakie zasady przyjął BNP Paribas pod tym względem.

Przelewy ekspresowe w obrębie kraju w BNP Paribas są realizowane w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 06.00 do godz. 20.00. Natomiast przelew przychodzący z innego banku na konto w BNP Paribas może zostać odebrany i zaksięgowany codziennie, niezależnie od pory dnia.

Koszt przelewów w banku BNP Paribas

Każdy bank ustala własną tabelę prowizji i opłat dla rachunków bankowych, karty oraz elektronicznych kanałów dostępu dla klientów detalicznych. W BNP Paribas klienci mogą liczyć na następujące warunki.

Rodzaj przelewu Koszt
Przelew na telefon BLIK 0 zł
Przelew natychmiastowy (może zostać zrealizowany wyłącznie w złotówkach, za pośrednictwem bankowości elektronicznej) 5 zł
Przelew w obrębie kraju w złotówkach; przelew w złotówkach na własny rachunek właściciela konta; przelew SEPA 0 zł
Przelew w obrębie kraju w polskich złotych w ramach systemu SORBNET2, którego wartość nie przekracza 1 000 000 zł 0 zł – Konto na Teraz, Bankowość Prywatna Diamond,

10 zł – Bankowość Prywatna,

25 zł – inni Klienci

Przelew walutowy, w którym to odbiorca transakcji pokrywa koszty związane z jego realizacją 0 zł – Bankowość Prywatna, Bankowość Prywatna Diamond,

0,55% kwoty zlecenia, min. 150 zł, max. 500 zł – inni Klienci

Przelew walutowy w ramach rozliczenia kosztów SHA za pośrednictwem bankowości elektronicznej; wyjątkiem jest sytuacja, w której chodzi o przelew na rachunek w Banku lub inny rachunek własny 0 zł – Bankowość Prywatna, Bankowość Prywatna Diamond,

35 zł – Konto Komfortowe,

0,20% kwoty zlecenia, min. 30 zł, max. 200 zł – inni Klienci

Przelew walutowy przy opcji rozliczenia kosztów w ramach OUR, z wyjątkiem sytuacji, w której chodzi o przelew  na rachunki w BNP Paribas i przelew na inne rachunki własne 0 zł – Bankowość Prywatna, Bankowość Prywatna Diamond,

35 zł – Konto Komfortowe,

0,20% kwoty zlecenia, min. 30 zł, max. 200 zł – inni Klienci

 

Co zamiast systemu Elixir?

System Elixir pozwala na przeprowadzanie szybkich i sprawnych transferów pieniędzy. Jednak nawet korzystanie z niego wiążę się z pewnymi ograniczeniami. Istnieje jednak sposób, aby je wyeliminować. Zrobisz to, np. zakładając konto w serwisie transferowym EasySend. To usługa, która pozwala na szybkie przelewy międzynarodowe w niemal 40 walutach. Odbiorca może otrzymać środki nawet w 10 minut od zlecenia transferu!

Wypróbuj tę alternatywę dla systemu Elixir i sprawdź, jak łatwo zarządzać środkami z dowolnego miejsca i o każdej porze.