Zdarzają się sytuacje, w których musisz wykonać przelew w weekend tak, aby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy tego samego dnia. Wiadomo jednak, że jeśli dokonasz zwykłego przelewu nawet w piątek wieczorem, nie zostanie on zrealizowany w weekend. Ale! Wpadanie w panikę to zły pomysł. Są bowiem rozwiązania tych sytuacji i wybierając odpowiednie, możesz liczyć na realizację płatności nawet w tzw. dni wolne. Oto kilka propozycji.

Czy w sobotę przychodzą przelewy?

Przelew zwykły realizowany na terenie UE trwa zwykle jeden dzień. Chodzi jednak o dzień pracy banku. Sobota, niedziela i święta państwowe nie są tzw. dniami bankowymi. Jeśli złożysz dyspozycję w sobotę, zostanie on zrealizowany dopiero w najbliższy poniedziałek. Wszystko dlatego, że zlecenia przelewów krajowych są realizowane jako sesje Elixir tylko w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku w trzech sesjach ustalonych przez NBP:

  • I sesja poranna: 10:30 – 11:00;
  • II sesja popołudniowa: 14:30 – 15:00;
  • III sesja wieczorna: 17:00 – 17:30.

Dlatego, jeśli złożysz zlecenie w piątek wieczorem, przelew również dotrze do odbiorcy dopiero po weekendzie.

Przelewy w weekendy – możliwe rozwiązania

Jeśli chcesz realizować przelewy w sobotę lub w niedzielę, możesz skorzystać z następujących możliwości:

  1. Przelew natychmiastowy w weekend, czyli realizowany za pomocą sesji Express Elixir lub BlueCash. Pieniądze zazwyczaj docierają do odbiorcy w kilka minut. Jego wadą są dodatkowe opłaty za transakcję oraz limity kwotowe.
  2. Przelew na telefon BLIK: taki przelew ekspresowy w weekend możesz zrealizować tylko wtedy, gdy odbiorca ma również numer telefonu zarejestrowany w BLIK. Jest to usługa szybka i bezpłatna, nie wymaga znajomości numeru konta odbiorcy.
  3. Usługa PayPal: zarówno odbiorca, jak i nadawca muszą być posiadaczami konta PayPal. Sam przelew jest bezpłatny i szybki.
  4. Przekaz bankomatowy: nie wymaga posiadania konta bankowego, ale zlecenie jest czasochłonne, trzeba udać się do bankomatu, i maksymalnie można przelać 2000 zł.

Jeśli chcesz zrealizować szybkie przekazy zagraniczne najlepiej skorzystać z zewnętrznej instytucji płatniczej EasySend. Pieniądze wyślesz bez opóźnień, bezpiecznie i bez ukrytych kosztów.