Jeśli masz konto w banku Santander, to powinieneś wiedzieć, w jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące oraz przychodzące. Znajomość harmonogramu sesji Elixir jest niezwykle przydatna. Jeśli czekasz na ważny przelew lub chcesz przesłać pieniądze z banku Santander na rachunek w innym banku, to koniecznie sprawdź, w jakich godzinach zostanie on zrealizowany.

Santander sesje przychodzące i wychodzące – czym są?

W przypadku każdego banku, w tym także Santander, sesje przychodzące to czas, w którym pieniądze wpływają na konto. Jeśli przelew jest realizowany z innego konta w tym samym banku, to jest księgowany natychmiast. W pozostałych przypadkach stosowany jest z góry ustalony harmonogram. Z kolei Santander sesje wychodzące to czas, gdy pieniądze są pobierane z konta i wysyłane do odbiorcy. 

Godziny przelewów Santander

Chcesz poznać godziny przelewów Santander? Pieniądze księgowane są na koncie trzy razy dziennie. Harmonogram sesji przedstawia się w następujący sposób:

 • I sesja – po godzinie 10:30
 • II sesja – po godzinie 14:30
 • III sesja – po godzinie 17:00

Jeśli czekasz na przelew z konta w innym banku, to właśnie w tych godzinach możesz spodziewać się, że trafią one na Twój rachunek bankowy. Pamiętaj, że księgowanie odbywa się wyłącznie w dni robocze. 

W banku Santander przelewy wychodzące realizowane są natomiast zgodnie z harmonogramem:

 • I sesja – godzina 8:15
 • II sesja – godzina 12:15
 • III sesja – godzina 14:45

Możesz skorzystać także z możliwości przelewów Express Elixir. Pobierana jest za nie opłata, ale pieniądze trafiają na konto odbiorcy niezwłocznie po wysłaniu przelewu. Przelewy w systemie Express Elixir wykonuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Mogą być zrealizowane wyłącznie wtedy, gdy bank nadawcy oraz odbiorcy należy do tego systemu.

Od czego zależą godziny księgowania Santander?

Godziny księgowania Santander zależą od dwóch czynników, które wpływają na to, kiedy pieniądze pojawią się na koncie lub zostaną z niego pobrane. Pierwszym z nich jest przede wszystkim godzina wysłania przelewu. Drugi czynnik to godziny aż trzech sesji Elixir. Przelew realizowany z lub na konto w innym banku musi pokonać drogę aż przez trzy różne sesje. To wpływa na czas jego realizacji.

Pierwsza sesja Elixir to ta w banku nadawcy. Przelew trafia na pierwszą taką sesję. Godziny przelewów Santander są ustalone z góry i każdy może je sprawdzić. Następnie przelew trafia na sesję Krajowej Izby Rozliczeniowej. Dzieje się to w sposób automatyczny. 

Ostatnim etapem jest sesja w banku odbiorcy. Jest to zawsze pierwsza sesja, która następuje po sesji w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Cały proces jest automatyczny, dlatego nie można go w żaden sposób przyspieszyć. Jeśli zależy Ci na tym, aby pieniądze trafiły niezwłocznie na konto odbiorcy w innym banku, to skorzystaj z przelewów Express Elixir.

Jak wysłać przelew w banku Santander?

Aby wykonać przelew z banku Santander, potrzebujesz następujących danych:

 • nazwa odbiorcy – może to być zarówno imię i nazwisko, jak i nazwa firmy,
 • numer konta bankowego – należy podać pełny numer konta,
 • kwota przelewu – musisz wpisać pełną kwotę, jaka ma zostać pobrana z konta,
 • tytuł przelewu – może być dowolny.

Księgowanie Santander – w jakie dni się odbywa?

Jeśli masz konto w tym banku, musisz wiedzieć, że księgowanie Santander odbywa się wyłącznie w dni robocze. Oznacza to, że tradycyjny przelew dotrze na rachunek bankowy od poniedziałku do piątku. Nie ma możliwości otrzymania pieniędzy wysyłanych przelewem Elixir w weekendy oraz w dni świąteczne. Jeśli chcesz, aby trafiły na konto odbiorcy poza dniami roboczymi, to musisz skorzystać z przelewu ekspresowego lub wysłać pieniądze z konta w tym samym banku. 

Pamiętaj, że 24 oraz 31 grudnia stosowane są najczęściej inne zasady księgowania. Może więc okazać się, że w te dni wykonywane są wyłącznie dwie pierwsze sesje Elixir, bez ostatniej wieczornej.

Czym jest przelew Express Elixir?

Jest to rodzaj przelewu natychmiastowego. Oznacza, że jest on realizowany poza wyznaczonymi godzinami sesji Elixir. Jest to więc świetne rozwiązanie, jeśli chcesz wysłać pieniądze, które szybko dotrą na konto odbiorcy. Pamiętaj, że taki rodzaj przelewu dotyczy wyłącznie transakcji wykonywanych w obrębie banków krajowych. 

Przelew Express Elixir jest płatny. Dokładne koszty jego realizacji poznasz, zapoznając się z aktualną Taryfą Prowizji i Opłat. Cena ekspresowego przelewu może być inna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Czym jest system SORBNET?

SORBNET to system, który został wprowadzony przez NBP i stosowany jest również w banku Santander. Jest to rodzaj przelewu ekspresowego. Dzięki niemu możesz przelać pieniądze na konto w innym banku, a przelew dotrze w ciągu godziny. W przypadku tego rodzaju przelewu sesje Elixir Santander nie mają zastosowania. 

SORBNET jest systemem wykorzystywanym przede wszystkim do przelewania dużych kwot. W przypadku zwykłej sesji Elixir możliwe jest przelanie kwoty do 1 000 000 zł. SORBNET obsługuje także transakcje na zdecydowanie wyższe kwoty. Należy pamiętać, że każdy przelew powyżej tej kwoty musi być realizowany właśnie za pomocą tego systemu.

Przelewy SORBNET są realizowane wyłącznie w dni robocze najczęściej do godziny 16:00. Jeśli więc pieniądze zostaną wysłane poza wyznaczoną godziną, to dotrą na konto odbiorcy dopiero w kolejnym dniu roboczym.

Przelew BlueCash – co to jest?

Przelew BlueCash to kolejny z rodzajów przelewów ekspresowych. Dzięki niemu możesz przesłać pieniądze w zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Co ważne, w przypadku banku Santander księgowanie przelewów natychmiastowych BlueCash odbywa się także w weekendy oraz dni wolne od pracy.  

Przelewy BlueCash rozlicza firma Blue Media. Po zleceniu przelewu pieniądze trafiają na specjalne konto operacyjne w banku nadawcy. Bank przekazuje operatorowi dane odbiorcy przelewu. Następnie operator przelewa wskazaną kwotę z własnego konta operacyjnego w banku odbiorcy. Dzięki temu proces ten nie trwa dłużej niż około 15 minut.  Zanim wyślesz taki przelew, to zorientuj się, czy bank odbiorcy obsługuje taki rodzaj transakcji.

Co musisz wiedzieć o przelewach natychmiastowych w banku Santander?

Przelewy natychmiastowe są z pewnością wygodną formą przesyłania pieniędzy. Dzięki nim trafiają one na konto odbiorcy zdecydowanie szybciej niż w przypadku zwykłych przelewów. Musi jednak wiedzieć, że mają one swoje ograniczenia. Poznaj najważniejsze z nich:

 • system Express Elixir obsługuje tylko przelewy w polskich złotych, a kwota nie może przekraczać 100 000 zł,
  • przelew Express Elixir można wysłać wyłącznie wtedy, gdy Twój bank oraz odbiorcy udostępnia tę usługę,
  • w przypadku przelewu BlueCash maksymalna kwota transakcji to 20 000 zł,
 • przelewy SORBNET są księgowane w czasie rzeczywistym, ale wyłącznie w godzinach pracy systemu, czyli w dni robocze do 16:00.

To kiedy dojdzie przelew Santander, również ten ekspresowy zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego przelewu. 

Przelewy zagraniczne w Santander 

Przelewy walutowe, czyli z zagranicznego konta na polskie są realizowane za pomocą dwóch najpopularniejszych systemów SEPA i SWIFT. 

Przelewy SEPA są dość szybkie, a także stosunkowo nie drogie, ale można wykonać je jedynie w euro. Oznacza to, że można zlecić jego wykonanie z konta prowadzonego w złotówkach, ale zanim dotrze na rachunek odbiorcy, zostanie poddany przewalutowaniu. Najczęściej stosowany jest niekorzystny kurs. Dokładną kwotę po przewalutowaniu możesz jednak sprawdzić już podczas zlecania przelewu przez internet. 

Natomiast przelewy SWIFT mogą być realizowane w dowolnej walucie. W ich przypadku musisz jednak liczyć się z długim czasem oczekiwania na pieniądze, który może wynosić nawet do 3 dni roboczych.

Możesz także przelać pieniądze za pośrednictwem licencjonowanej firmy, takiej jak EasySend. Pieniądze trafią na konto odbiorcy w ciągu 10 minut lub 24 godzin, w zależności od rodzaju przelewu. Jest to wygodna, a przede wszystkim tańsza alternatywa dla tradycyjnych przelewów. Wybierając ją, możesz liczyć zarówno na niskie opłaty, jak i na korzystny kurs.