Czy w ostatnim czasie zauważyłaś/eś próbę wysłania przelewu z Twojego konta na podejrzane konto lub do kraju, z którym nie masz nic wspólnego? Możliwe, że Twoje dane zostały wykradzione poprzez popularne ostatnio oszustwo przez OLX. Sprawdź jak działa przekręt przez OLX i co możesz zrobić, aby się przed tym uchronić.

Czym jest oszustwo przez OLX?

W ostatnich miesiącach to prawdziwa plaga dotykająca sprzedających na tym popularnym serwisie. Przestępcy w bardzo sprytny i skuteczny sposób wyłudzają dane osobowe i dane karty płatniczej, aby później móc “wyczyścić” konto ofiary i zniknąć w cyberprzestrzeni. Wykradzione dane służą oszustom do wykonania z karty transakcji internetowych lub dodania jej do elektronicznego portfela, co pozwala na wykonanie kolejnych przelewów z konta powiązanego z kartą, również w sklepach stacjonarnych. Oszuści próbują również przesyłać wykradzione środki za granicę przez serwisy umożliwiające przelewy międzynarodowe.

Jeśli na swoim wyciągu bankowym zauważysz podejrzanie wyglądające transakcje, których nie potrafisz zidentyfikować, to może to być sygnał do natychmiastowego sprawdzenia zabezpieczeń swojej karty w banku lub do jej zablokowania. 

Przeczytaj więcej o bezpiecznych przelewach międzynarodowych:

Jak działają oszuści na OLX?

Jeśli kupujesz towar, przestępcy podszywają się pod platformę OLX i zachęcają do skorzystania z opcji usługi zakupu z przesyłką paczki przez ten portal lub dopłaty do przesyłki. Używają do tego procederu również zewnętrznego komunikatora np. Whatsapp lub Messenger. Wiadomość od oszustów zawiera link, który przekierowuje do fałszywej strony internetowej, która automatycznie odczytuje i przekazuje oszustom wprowadzane dane karty płatniczej. Taka strona wygląda prawie identycznie jak ta prawdziwa, różnicę zauważyć można jedynie w jej adresie www – będzie on pewnie zbliżony do prawidłowego, może się różnić kilkoma literami (np. cyfra 0 zamiast litery “O” lub myślnik zamiast przecinka). Taki adres często ma też inną końcówkę, która ze względu na swoją długość nie jest już wyświetlana np. na telefonach komórkowych. 

linki whatsapp olx

Jeśli sprzedajesz towar przez OLX, procedura oszustwa może wyglądać w taki sposób:

 1. Zamieszczasz ogłoszenie z towarem, który chcesz sprzedać.
 2. Zgłasza się do Ciebie potencjalny kupujący i nawiązuje z Tobą rozmowę najczęściej z użyciem zewnętrznego komunikatora (np. Whatsapp), a nie bezpośrednio przez stronę z ogłoszeniem.
 3. Kupujący przekonuje, że dokona płatności za towar i przesyłkę za pomocą przelewu na Twoją kartę płatniczą i w tym celu wysyła link do płatności. Innym popularnym scenariuszem jest informacja od kupującego, że za towar już zapłacił, ale Ty musisz potwierdzić dane rachunku bankowego aby móc odebrać należność.
 4. Link kieruje do strony, na której musisz podać dane karty płatniczej (pełny numer karty, data ważności, kod autoryzacyjny) oraz potwierdzić chęć otrzymania zapłaty poprzez podanie hasła z SMS­a.

Jak się bronić przed oszustwami na OLX?

Zachowaj czujność i zwróć szczególną uwagę na:

 • korespondencję poza portalem sprzedażowym – ­ oszuści kontaktują się przede wszystkim przez zewnętrzne komunikatory. Jedynie korespondencja wewnątrz portalu OLX zapewnia prawidłowy przepływ informacji i ewentualną możliwość późniejszego dochodzenia zwrotu od nieuczciwego kupującego.
 • linki kierujące do ogłoszenia, zamówienia przesyłki lub płatności – ­ sprawdź dokładnie adres strony, na jaką przeniósł Cię link, zwróć uwagę, czy adres strony zaczyna się od: marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ – inne warianty adresów www są prawdopodobnie próbą przechwycenia danych z Twojej karty. Portal OLX udostępnił również możliwość sprawdzenia linku do płatności zanim w niego klikniesz, “sprawdzacz linków” jest dostępny w zakładce “Pomoc” na stronie https://pomoc.olx.pl/hc/pl
 • smsy z prośbą o “dopłatę” lub z linkiem od “odbioru płatności” za sprzedany towar. Od 9 lutego 2020 roku OLX nie wysyła żadnych SMSów związanych z procesem Przesyłek OLX.
 • błędy językowe, literówki czy inne nieścisłości na stronie – ­ większość zidentyfikowanych już grup przestępców działających w ten sposób zlokalizowano w Rosji lub na Ukrainie. To właśnie dlatego często skradzione pieniądze są wysyłane za granicę. Jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, w żadnym wypadku nie podawaj danych osobowych i danych karty płatniczej.

oszusci olx jak dzialaja

Już niedługo zapraszamy na drugą część naszego poradnika, w którym szczegółowo opiszemy jak można zabezpieczyć się przed takim oszustwem i na co zwrócić uwagę podczas zakupów w Internecie, nie tylko na portalu OLX. Dowiesz się z niego:

 • jakich trików używają oszuści, aby przekonać Cię do kliknięcia w linki do przechwytywania danych
 • jak faktycznie działają Płatności OLX i jakich danych wymaga portal do bezpiecznego przeprowadzenia transakcji kupna i sprzedaży
 • co zrobić, kiedy podejrzewasz, że dane Twojej karty zostały wykradzione