Masz konto w banku PKO BP i zastanawiasz się, kiedy otrzymasz przelew na swój rachunek? Sprawdź, w jakich godzinach odbywają się sesje przychodzące oraz wychodzące. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy możesz spodziewać się otrzymania pieniędzy. 

Czym są sesje przychodzące i wychodzące?

Rozróżnia się sesje przychodzące oraz wychodzące. Są to godziny, w których realizowane są przelewy. Sesje przychodzące PKO BP to godziny, w których pieniądze przesłane z innego banku wpływają na konto. Natomiast sesje wychodzące PKO BP to godziny, gdy pieniądze są pobierane z konta i przesyłane na rachunek w innym banku. 

Bank PKO BP – godziny przelewów

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy dojdzie przelew PKO BP, to powinieneś poznać godziny, w jakich odbywają się sesje Elixir. Jest to Elektroniczny System Rozliczeń Międzybankowych stosowany przez większość banków w Polsce. Służy on do realizacji zarówno przelewów, jak i poleceń zapłaty, a także czeków. Został opracowany w 1994 roku przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Także bank PKO BP jest aktywnym członkiem tego systemu, dlatego wszystkie przelewy są realizowane zgodnie z sesjami Elixir. 

Aby transakcja mogła być zrealizowana w systemie Elixir, musi ona spełniać poniższe warunki:

 • dotyczyć przelewów w polskiej walucie,
 • przelew nie może być wyższy niż 1 000 000 zł,
 • bank odbiorcy oraz nadawcy muszą należeć do systemu Elixir.

Przelewy wychodzące w banku PKO BP realizowane są zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • I sesja – godzina 11:30
 • II sesja – godzina 15:10
 • III sesja – godzina 17:30

Księgowanie PKO BP odbywa się wyłącznie w dni robocze. Z kolei sesje wychodzące odbywają się w następujących godzinach:

 • I sesja – godzina 8:00
 • II sesja – godzina 11:45
 • III sesja – godzina 14:30

Pamiętaj, że jeśli zlecisz przelew na rachunek w innym banku po godzinie 14:30 bez wskazania przyszłej daty realizacji, to Twoje konto zostanie obciążone zgodnie z datą zlecenia. Transakcja jednak zostanie zrealizowana dopiero w następnym dniu roboczym. 

Jak wykonać przelew w PKO BP?

Przelew z konta w PKO BP możesz zlecić zarówno za pomocą bankowości internetowej, aplikacji, jak i zrobić to w oddziale lub przez infolinię. Dane do przelewu możesz wpisać ręcznie lub zeskanować dane z faktury poprzez zrobienie im zdjęcia telefonem z zainstalowana aplikacją IKO. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza przed pomyłką. Aby potwierdzić przelew, musisz użyć do tego swojego narzędzia autoryzacyjnego. 

Do tego, aby wykonać przelewy PKO BP, potrzebujesz następujących danych:

 • nazwę odbiorcy – może to być imię i nazwisko lub pełna nazwa firmy,
 • numer konta – na ten numer przelane zostaną środki,
 • kwotę przelewu – jest to suma, jaka ma zostać przesłana na konto odbiorcy,
 • tytuł przelewu – w tej rubryce możesz wpisać praktycznie wszystko.

Od czego zależą godziny księgowania przelewów w PKO BP?

To, w jakich godzinach zaksięgowane zostaną środki na koncie, a także przelewy wychodzące zależy od sesji Elixir. Sesje te odbywają się nie tylko w banku nadawcy i odbiorcy, ale i w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Każdy przelew musi więc przejść przez 3 takie sesje. Pierwsza z nich odbywa się w banku nadawcy. Następnie przelew trafia na najbliższą sesję Krajowej Izby Rozliczeniowej, a dopiero na samym końcu na sesję banku odbiorcy. 

Godziny księgowania PKO BP zależą więc od tego, na które sesje rozliczeniowe trafi przelew. Banki samodzielnie ustalają te godziny, ale muszą być one zgodne z tymi ustalonymi przez KIR. Nie można więc przyspieszyć tego procesu. Sposobem na to, aby pieniądze szybciej dotarły do odbiorcy, jest skorzystanie z przelewów Express Elixir.

Przelewy ekspresowe w PKO BP

Jeśli zależy Ci na tym, aby pieniądze dotarły szybko do odbiorcy, to wykorzystaj do tego przelewy ekspresowe. Express Elixir umożliwia przesłanie pieniędzy na konto niezwłocznie po wykonaniu przelewu. W tym przypadku sesje przychodzące PKO BP są realizowane bez względu na harmonogram sesji Elixir. Realizowane są przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

Korzystanie z przelewów ekspresowych to świetne rozwiązanie, gdy chcesz wysłać pieniądze na konto w innym banku i potrzebujesz na to potwierdzenia. Taka transakcja sprawdzi się również wtedy, gdy musisz opłacić szybko fakturę lub wpłacić zaliczkę. Możesz także w ten sposób zrealizować płatności z konta firmowego np. na rzecz Urzędu Skarbowego czy ZUS.

Ekspresowe sesje Elixir PKO BP dostępne są zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm oraz przedsiębiorstw, a także klientów korporacyjnych. Można z nich skorzystać:

 • w serwisie internetowym iPKO,
 • w aplikacji mobilnej IKO,
 • w serwisie i aplikacji mobilnej iPKO Biznes,
 • w oddziale lub agencji PKO,
 • przez infolinię.

Pamiętaj o tym, że możesz skorzystać z przelewów Express Elixir tylko wtedy, gdy bank odbiorcy również udostępnia możliwość skorzystania z nich. Przelewy te są dodatkowo płatne. Wszystko zależy od rodzaju klienta, a także kanału, za pomocą którego jest on realizowany.

Limity przelewów natychmiastowych w PKO BP

Przelewy natychmiastowe w PKO BP podlegają pewnym limitom. Prezentują się one w następujący sposób:

  • pojedynczy przelew natychmiastowy – do 3 000 zł,
 • dzienny limit przelewów natychmiastowych – do 6 000 zł,
 • przelew do Urzędu Skarbowego – do 50 000 zł,
 • dzienny limit przelewów natychmiastowych do Urzędu Skarbowego – 250 000 zł.

Przelewy zagraniczne i walutowe w PKO BP

Klienci banku PKO BP mogą przekazać środki ze swojego konta na rachunek w banku krajowym, a także zagranicznym. Jeśli chcesz zlecić przelew zagraniczny lub walutowy, to nie musisz być właścicielem konta walutowego. Tego rodzaju przelewy realizowane są jako przelewy SEPA.

SEPA to przelew krajowy lub zagraniczny, który realizowany jest w walucie euro. Jest on realizowany w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego. Za przelew ten pobierana jest opłata, która nie zależy w żadnym stopniu od przesyłanej kwoty. 

Koszty takiego przelewu są dzielone, co oznacza, że nadawca ponosi koszty po stronie swojego banku, a odbiorca koszty banków pośredniczących oraz tego, w którym ma konto. Przelew SEPA Tomnext może dotrzeć do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym, a w przypadku SEPA Overnight tego samego dnia, jeśli zlecony zostanie w określonym czasie. 

Jak zlecić przelew SEPA w PKO BP?

Wykonanie takiego przelewu nie jest skomplikowane. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją:

 • podaj numer konta odbiorcy, który musi być poprzedzony kodem kraju (IBAN).
 • wybierz walutę euro,
 • wskaż, że koszty pokryte mają zostać w opcji SHA, czyli współdzielonej,
 • podaj dokładne dane odbiorcy oraz tytuł płatności,
 • zatwierdź wykonanie transakcji. 

Odbiorca otrzyma pieniądze w następnym dniu roboczym, jeśli został on zlecony do 23:59 poprzedniego dnia lub w dniu przyjęcia zlecenia, gdy zostanie wysłany przed 14:15. Przelewy zagraniczne poddawane są także przewalutowaniu. Banki zazwyczaj stosują zaniżone kursy, co jest niekorzystne dla nadawcy oraz odbiorcy. 

Jeśli szukasz tańszego sposobu na wysłanie pieniędzy za granicę, to możesz skorzystać z usług licencjonowanej firmy, takiej jak EasySend. Dzięki niej wyślesz pieniądze szybko oraz wygodnie. Dodatkowo nie poniesiesz za to dużych kosztów. 

Bank PKO BP w liczbach

Bank PKO BP jest niekwestionowanym liderem na rynku. Ma on 970 oddziałów w całej Polsce, w tym 937 placówek detalicznych, 33 korporacyjne oraz 400 agencji. W całym kraju klienci mogą skorzystać z prawie 3 000 bankomatów. Do 2022 roku bank PKO BP wydał blisko 10 000 000 kart debetowych oraz 955 000 kart kredytowych. 

Bank PKO BP obsługuje 11 300 000 klientów w całym kraju. Jest to podstawowy dostawca usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów. Dzięki rozwojowi technologii oraz nieustannym doskonaleniu oferowanych usług jest uznawany za najbardziej mobilny bank w Polsce. Jest to możliwe dzięki aplikacji mobilnej IKO, z której korzysta 6 400 000 klientów. Bank ten działa również za granicą za pośrednictwem swoich oddziałów korporacyjnych w Niemczech, Czechach oraz na Słowacji. Jest to jeden z banków, które cieszą się największym zaufaniem wśród klientów.