Masz konto w ING Banku Śląskim i zastanawiasz się, kiedy dotrze do Ciebie przelew? A może wysyłasz pieniądze i chcesz sprawdzić, o której „wyjdą” z Twojego konta? Te dwie kwestie zależą od godzin sesji przychodzących i wychodzących ustalonych w banku ING. Sprawdź, kiedy i w jakich godzinach są realizowane.

Przelewy i sesje Elixir w ING Banku Śląskim

Wszelkie rozliczenia międzybankowe są realizowane zgodnie z systemem Elixir (System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej), nad którym nadzór prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jego zadaniem jest wymiana informacji o zleconych przelewach. Obsługuje płatności osób fizycznych, instytucji, działalności prywatnych oraz banków. W ramach systemu Elixir ustalono, że każdy bank musi zapewnić swoim klientom trzy sesje rozliczeniowe w ciągu doby:

 • poranną w godzinach 10:30 – 11:00,
 • popołudniową w godzinach 14:30 – 15:00,
 • wieczorną w godzinach 17:00 – 17:30.

Jednak banki ustalają indywidualnie konkretne godziny, w których księgują przelewy wychodzące i przychodzące. Nie inaczej jest w przypadku ING Banku Śląskiego. Tutaj też transakcje są realizowane w trzech sesjach o określonych godzinach.

Przelewy przychodzące w ING

Sesje przychodzące w ING dotyczą przelewów krajowych, które wpływają na konto z innych banków w Polsce. Poniżej znajdziesz godziny księgowania w ING Banku Śląskim dla transakcji zewnętrznych:

 • I sesja przychodząca Elixir: po godzinie 11:00
 • II sesja przychodząca Elixir: po godzinie 15:00
 • III sesja przychodząca Elixir: po godzinie 17:30.

Oczywiście, to kiedy wpłyną pieniądze, zależy od momentu wysłania przelewu w drugim banku. Na przykład wysłane przed 11:00, powinny zostać zaksięgowane w pierwszej sesji ING.

Sesje wychodzące w ING

W ramach sesji Elixir w ING Banku Śląskim realizowane są także przelewy wychodzące. Chodzi o transfery w złotych na konta w innych bankach w Polsce. Wychodzące sesje ING są trzy, a to, kiedy przelew wyjdzie z banku, zależy od tego, kiedy zostanie przez Ciebie zlecony:

 • do 8:10 w bieżącym dniu roboczym – zostanie zrealizowany w I sesji wychodzącej Elixir w bieżącym dniu roboczym
 • od 8:11 do 11:30 w bieżącym dniu roboczym – obejmie go II sesja wychodząca Elixir w bieżącym dniu roboczym
 • od 11:31 do 14:30 w bieżącym dniu roboczym – III sesja wychodząca Elixir w bieżącym dniu roboczym
 • po 14:30 w bieżącym dniu roboczym – zostanie zaksięgowany dopiero w I sesji wychodzącej Elixir w następnym dniu roboczym.

Kiedy realizowane są przelewy ING w sesjach Elixir?

Sesje Elixir w banku ING realizowane są trzy razy dziennie, od poniedziałku do piątku, czyli w dni robocze z wyłączeniem tych ustawowo wolnych od pracy. Jeżeli więc zależy Ci na dostarczeniu pieniędzy w weekend, w zwykłej sesji Elixir tego nie zrobisz. W sobotę lub niedzielę nie otrzymasz także środków na swoje konto, jeśli zostaną wysłane w ramach zwykłego przelewu.

Warto również pamiętać o tym, że nie wszystkie sesje Elixir realizowane są 24 i 31 grudnia. W te dwa dni w roku banki wykonują tylko dwie pierwsze sesje (bez wieczornej).

Transakcje z jednego konta w ING Banku Śląskim przesyłane na inny rachunek w tym samym banku zostają zrealizowane natychmiastowo. Są to przelewy wewnętrzne, które omijają system Elixir.

Jakie transakcje obejmują sesje Elixir w ING?

Musisz mieć na uwadze, że sesje Elixir mogą zostać zrealizowane tylko wtedy, gdy spełnione są poniższe warunki:

 • bank odbiorcy i nadawcy transakcji należy do systemu Elixir,
 • kwota przelewu nie przekracza 1 000 000 złotych,
 • transakcja odbywa się w PLN.

Jeśli więc chcesz wysłać pieniądze za granicę, nie wykonasz przelewu w ramach sesji Elixir. Transakcje międzynarodowe wykonywane są w ramach przelewów walutowych SEPA lub SWIFT i docierają do odbiorcy najczęściej w ciągu 1-2 dni roboczych. Wiążą się również z poniesieniem dodatkowych i często wysokich opłat oraz prowizji za przelew. Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z usług platform internetowych takich jak EasySend, które oferują usługi przelewów zagranicznych, ale realizowanych znacznie szybciej (nawet w 10 minut) i taniej.

Błyskawiczne przelewy krajowe w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oprócz standardowych przelewów krajowych realizowanych w ramach systemu Elixir, umożliwia także przelewy ekspresowe. Środki wysyłane są poprzez system Express Elixir lub BlueCash i w ciągu 5 minut trafiają na konto odbiorcy. Zlecenie i odbieranie przelewów natychmiastowych odbywa się przez całą dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok.

Przelew należy zlecić w systemie bankowości internetowej Moje ING lub aplikacji Moje ING mobile. Trzeba jednak pamiętać, że ekspresowe transakcje nie obejmują zleceń na rachunki Urzędów Skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jakie dane są potrzebne do przelewu?

Do każdego przelewu realizowanego w ramach usług banku ING potrzebujesz następujących dany:

 • imię i nazwisko lub nazwa odbiorcy,
 • numer konta bankowego (w przypadku przelewu zagranicznego zapisany w systemie IBAN),
 • kwota przelewu,
 • tytuł przelewu (warto zamiast „wpłata” lub „przelew” wpisywać konkretnie, za co przelewana jest kwota np. nazwę przedmiotu zakupu, usługi, numer faktury itd.).

ING Bank Śląski w liczbach

Znasz już tajniki księgowania ING? Czas na poznanie kilku faktów na temat samego banku. ING Bank Śląski to (stan na II kwartał 2021 r.):

 • 272 oddziały w kraju,
 • 4202 bankomaty,
 • 4,3 mln klientów detalicznych,
 • 504 tys. klientów korporacyjnych,
 • po raz szósty z rzędu przyznana zwycięska nagroda w rankingu „Gwiazdy Bankowości 2021” (Dziennik Gazeta Prawna i PwC), który ocenia całokształt działalności banku,
 • dwie pierwsze nagrody w XXVI edycji Rankingu Banków Miesięcznika Finansowego Bank 2021 w kategorii: „Lider efektywności sektora bankowego w Polsce” oraz „Lider popularności wśród klientów banków”.

Dobra rada: banki czasami wprowadzają zmiany w godzinach księgowania przelewów z powodu ewentualnych awarii systemów płatności lub informatycznych. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać harmonogram realizowania transakcji na stronie internetowej ING.