Kiedy w grę wchodzi czas i odbiorca nie może długo czekać na pieniądze, z pomocą przychodzi przelew natychmiastowy. Jest to bardzo szybki przelew, który pozwala przesłać środki na konto bankowe w kilka minut, bez skomplikowanego procesu realizacji lub innych czasochłonnych czynności. Wiąże się on jednak z poniesieniem pewnych kosztów. Jakich? Ile kosztuje taka forma płatności? Sprawdź.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelew ekspresowy (natychmiastowy) to transakcja bankowa, która pozwala na szybką realizację i przekaz środków pomiędzy rachunkami w dwóch różnych bankach. W konsekwencji pieniądze są księgowane w czasie rzeczywistym, czyli w kilka lub w kilkanaście minut trafiają na konto odbiorcy bez względu na porę dnia, lub dzień tygodnia.

Szybki przelew jest realizowany za pomocą dwóch systemów płatności natychmiastowych: Express Elixir lub BlueCash. Sposób jego realizacji zależy głównie od banku, w którym masz konto. Na przykład z systemu Express Elixir korzystają takie banki jak:

 • PKO BP;
 • Bank Millennium;
 • Inteligo;
 • Santander Bank Polska;
 • Getin Bank;
 • BGŻ BNP Paribas.

Z kolei z systemu BlueCash korzysta mniej instytucji bankowych i zalicza się do nich m.in.

 • Alior Bank;
 • mBank;
 • Nest Bank;
 • ING Bank Śląski;
 • Santander Bank Polska;
 • banki spółdzielcze.

Szybki przelew: Express Elixir czy BlueCash?

To, czy możesz skorzystać z przelewu natychmiastowego realizowanego w ramach jednego lub drugiego systemu, zależy od banku, w którym posiadasz konto. Czym różnią się te dwa popularne systemy ekspresowych przelewów bankowych?

Za poprawne funkcjonowanie Express Elixir odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Transakcje realizowane są jeszcze tego samego dnia, także w weekendy. Czas realizacji przelewu może wydłużyć się do 30 minut. Szybkie przelewy w ramach systemu Express Elixir wykonuje się z poziomu bankowości elektronicznej lub mobilnej. Należy zalogować się na konto i tam wybrać opcję zlecenia przelewu natychmiastowego.

Jeśli chodzi o System Płatności BlueCash (SPBC) to tutaj obsługą zajmuje się zewnętrzny system w serwisie Blue Media. Transakcje realizowane są przez 7 dni w tygodniu, a pieniądze docierają do odbiorcy zazwyczaj w ciągu kilku minut. Zlecenia ekspresowego przelewu można dokonać w bankowości elektronicznej lub założyć konto bezpośrednio w serwisie Blue Media. W praktyce wygląda to tak, że Ty zlecasz jeden przelew, a BlueCash automatycznie dzieli go na dwie transakcje wewnątrzbankowe, co pozwala na ekspresową realizację zlecenia.

Warto pamiętać, że przesyłanie przelewu natychmiastowego wiąże się z pewnymi jednorazowymi limitami, które zależą od banku. Czasami jest to granica kilkuset złotych, a niekiedy kilkudziesięciu tysięcy. Czasem banki ustalają wyższe limity, które dochodzą do 100 000 zł.

Przelew natychmiastowy – ile trwa?

Z zasady i samej nazwy przelew natychmiastowy realizowany jest natychmiast. W praktyce czas zaksięgowania środków na koncie odbiorcy może wynosić od kilku do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od banku, w którym nadawca i adresat przekazu mają konta.

Poniżej kilka informacji dotyczących czasu przelewów ekspresowych realizowanych w najpopularniejszych bankach w Polsce:

 • Przelew natychmiastowy Santander: realizowany jest w systemie BlueCash (maksymalna kwota 5000 zł) lub Express Elixir (maksymalna kwota 20 000 zł). Wykonywany jest przez
  24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Pieniądze docierają na konto odbiorcy w kilka minut.
 • Alior Bank przelew natychmiastowy: jest wykonywany w dwóch systemach: Express Elixir od godziny 00:05 do 23:55 (maksymalna kwota: 100 000 zł) oraz BlueCash do 23:55 (maksymalna kwota 20 000 zł). Środki przelewane są zazwyczaj w kilka minut.
 • Express Elixir Pekao S.A.: szybkie przelewy realizowane są codziennie z wyjątkiem przerwy między 3.00 a 3.30 w nocy. Transakcja realizowana jest od ręki. Dla klientów indywidualnych maksymalny limit pojedynczego przelewu Express Elixir wynosi 5000 zł, przy czym limit dzienny to 10 000 zł.
 • PKO BP szybki przelew: pieniądze przekazywane są w ciągu kilku sekund przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Bank nakłada jednak spore ograniczenia kwotowe:
  3000 zł dla płatności jednorazowej i 6000 zł limitu dziennego.
 • Przelew Express Elixir Getin Bank: jest dostępny 7 dni w tygodniu od godziny 00:00 do 23:00. Większość transakcji realizowana jest w kilka sekund. Maksymalna kwota jednorazowego przelewu wynosi 10 000 zł.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Nie każdy przelew natychmiastowy jest bezpłatny. W większości banki pobierają za taką usługę drobną opłatę. Koszt takiej transakcji w przypadku kont indywidualnych obrazuje poniższa tabela.

BANK SYSTEM PŁATNOŚCI KOSZT SZYBKIEGO PRZELEWU
Alior Bank Express Elixir i BlueCash 5 zł
Bank Millennium Express Elixir 5 zł
Bank Pekao S.A. Express Elixir 5 zł
Bank Pocztowy Express Elixir 5 zł
BNP Paribas Express Elixir 5 zł
BOŚ Bank Express Elixir 5 zł
Credit Agricole Express Elixir 5 zł
Getin Bank Express Elixir 5 zł
ING Bank Śląski Express Elixir i BlueCash 5 zł
Inteligo Express Elixir 5 zł 
mBank Blue Cash 5 zł (liczone od czwartego przelewu natychmiastowego w miesiącu)
Nest Bank BlueCash 4 zł
PKO BP Express Elixir 4,99 zł
Santander Bank Polska Express Elixir i BlueCash 0 zł

Jak widać, tylko Santander Bank gwarantuje bezpłatną realizację przelewów natychmiastowych. W przypadku mBanku darmowe są trzy pierwsze szybkie przelewy, a za kolejne trzeba już płacić. Należy również pamiętać, że odrębny cennik opłat za przelewy ekspresowe obowiązuje w przypadku kont firmowych. Zazwyczaj jest to kwota 10 zł, chociaż Bank Pocztowy pobiera aż 20 zł za szybki przelew z konta firmowego.

Zagraniczny przelew natychmiastowy – ile kosztuje?

Przelewy natychmiastowe realizowane pomiędzy kontami w Polsce wiążą się zwykle z opłatą liczoną w kilku złotych i pewnymi ograniczeniami kwotowymi. Inaczej jest w przypadku szybkich przelewów zagranicznych. Tutaj musisz czasami liczyć się nie z jedną, a z kilkoma opłatami, które nakładają banki. Są to przykładowo:

 • opłata za przelew przychodzący lub/i wychodzący;
 • opłaty operacyjne;
 • prowizje pobierane od wartości przelewu;
 • dopłata za kurs wymiany walut.

Sumując te wszystkie opłaty, niekiedy za taką ekspresową usługę trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Dodatkowo ustalane są limity jednorazowej lub dziennej transakcji np. 10 000 zł limitu dziennego. W konsekwencji, gdy chcesz szybko przelać za granicę wyższą kwotę, nie możesz tego zrobić z poziomu swojej bankowości.

Alternatywą dla bankowych usług są serwisy zewnętrznych systemów płatności online takie jak EasySend. Jeśli założysz konto w tej instytucji płatniczej, usługę szybkiego przelewu zagranicznego możesz wypróbować za darmo. Natomiast za natychmiastowy przelew zagraniczny, który dotrze do odbiorcy zaledwie w 10 minut, zapłacisz 15 zł. Najważniejsze jest jednak to, że w EasySend oszczędzisz nawet 75% kosztów przelewów! Szybkie przelewy międzynarodowe wykonywane są bez ukrytych opłat (niskie lub zerowe za przelew) i zawsze po świetnym kursie wymiany walut. Dzięki temu nie tracisz nawet przy dużych transakcjach.

Kiedy korzystać z przelewów natychmiastowych?

Szybki przelew przyda Ci się zawsze, gdy musisz błyskawicznie zapłacić zaległy rachunek lub wysłać komuś pieniądze. Najczęściej wykorzystywany jest w takich sytuacjach jak:

 • opłata faktury za telefon, rachunku za prąd lub inne usługi;
 • uregulowanie płatności za transakcję/usługę zrealizowaną w danym dniu np. opłacanie zaliczki, pokrycie kosztów notarialnych, urzędowych itd.;
 • szybka pożyczka dla znajomego;
 • przekazanie odpowiedniej kwoty bliskim, którzy mieszkają w innym mieście lub kraju.

Podsumowując, przelewy natychmiastowe to wygodna usługa, która pozwala na zrealizowanie większości transakcji w zaledwie kilka minut. Oczywiście szybkość zależy od banku, ale zazwyczaj nie trwa to dłużej niż pół godziny. Szybki przelew wiąże się z ograniczeniami kwotowymi i dodatkowymi kosztami, które znów zależą od danej instytucji bankowej. Największe koszty dotyczą ekspresowych przelewów zagranicznych, dlatego w tym przypadku korzystniejszą możliwością jest skorzystanie z zewnętrznych instytucji płatniczych.