Zanim wyruszysz w podróż na Maltę, musisz przygotować się na różnice dotyczące płatności. Sprawdź, jakie płatności są dostępne na Malcie, jak uniknąć ukrytych opłat za korzystanie z karty i jak najlepiej zarządzać finansami podczas pobytu na tej pięknej, śródziemnomorskiej wyspie. Nasz przewodnik po płatnościach na Malcie pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje system finansowy w tym kraju, a także kompleksowo przygotować się do wyprawy. 

Dawna waluta na Malcie. Kiedy wprowadzono euro do obiegu?

Malta przystąpiła do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. Euro jako walutę urzędową wprowadziła cztery lata później. Przed jego przyjęciem oficjalną walutą Malty była lira maltańska. Jej historia sięga roku 1825, kiedy została wprowadzona przez Brytyjczyków, wówczas panujących nad wyspą. 

Lira maltańska została zastąpiona funtem maltańskim w 1825 roku. Jako jednostkę monetarną przywrócono ją w 1964 roku, kiedy Malta uzyskała niepodległość. Następnie była używana przez ponad 40 lat, zanim wyspa przystąpiła do strefy euro. Jej historia obejmuje okres zmian politycznych, kulturowych i gospodarczych w kraju. Dziś pozostaje jedynie częścią dziedzictwa finansowego Malty.

Jaka waluta obowiązuje na Malcie?

Na Malcie oficjalną walutą obowiązującą od 1 stycznia 2008 roku jest euro. Jest to powszechnie waluta w sklepach, restauracjach, hotelach, aptekach i innych miejscach na wyspie. Jeśli masz euro, nie musisz wymieniać go w kantorze na inną walutę Malty, ponieważ jest to środek płatniczy używany przez jej mieszkańców od dawna. 

Możesz spokojnie korzystać z bankomatów lub wymieniać walutę na miejscu, jeśli zajdzie taka konieczność. Należy przy tym pamiętać o możliwych prowizjach pobieranych przez banki lub operatorów bankomatów. Warto monitorować kursy wymiany, aby uzyskać jak dla siebie jak najlepszy. Jeśli natomiast chcesz wykonać przelew na Maltę, możesz skorzystać z prostych i szybkich płatności EasySend. Pierwszą transakcję wykonasz bezpłatnie.

 

Jak wygląda euro na Malcie?

Euro na Malcie ma specyficzne cechy, które odzwierciedlają kulturę i historię wyspy. Monety euro emitowane przez rząd maltański zawierają na awersie trzy charakterystyczne elementy: ołtarz, krzyż maltański i godło państwowe. 

Ponadto Malta emituje złote i srebrne monety okolicznościowe. Kontynuuje się tę tradycję nawet po wprowadzeniu euro. Jednak monety okolicznościowe o nominałach od 10 do 50 euro nie są prawnym środkiem płatniczym w strefie euro. Oznacza to, że nie można ich używać w codziennych transakcjach. Są one raczej kolekcjonerskimi pamiątkami, które są cenione przez numizmatyków i miłośników historii Malty. Dzięki temu obecna waluta Malty nie tylko spełnia funkcje pieniądza, ale również jest nośnikiem kultury i dziedzictwa wyspy.

Gdzie wymienić pieniądze na Malcie?

Nie zdążyłeś wymienić złotówek na euro przed wyjazdem na Maltę? Niestety, w tym kraju kantory wymiany walut nie są tak powszechne, jak np. w Polsce. Większość turystów przybywa tam z krajów ze strefy euro. Jednak istnieje kilka alternatywnych możliwości, z których możesz skorzystać, aby uzyskać potrzebną walutę. 

Jedną z nich jest wypłata pieniędzy w euro z bankomatu. Są obsługiwane przez dwóch głównych operatorów – HSBC i Bank of Valletta. Wypłacanie gotówki z bankomatów jest wygodne, często odbywa się  bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat (zależy to m.in. od waluty, w której masz środki na koncie oraz od warunków obowiązujących w Twoim banku). Jeśli zatem masz pieniądze na swoim koncie, jednak z jakichś powodów potrzebujesz ich w gotówce, możesz ją wypłacić w jednym z dostępnych na Malcie punktów. Poza tym większość sklepów, restauracji lub hoteli akceptuje płatności kartą, co ułatwia wielu turystom pobyt. 

Bezgotówkowe płatności na Malcie – czy warto?

Wielu podróżujących, którzy nie zdążyli wymienić złotówek na euro przed wyjazdem, zastanawia się, czy na Malcie można płacić kartą. Oczywiście, większość punktów handlowo-usługowych akceptuje płatności bezgotówkowe. Jednak czy jest to opłacalne? 

Podobnie jak przy wykonywaniu szybkich przelewów międzynarodowych, banki mogą pobierać prowizję także od transakcji wykonywanych kartą kredytową lub debetową. Dlatego warto przed wyjazdem założyć konto wielowalutowe, aby zaoszczędzić na kursie wymiany walut. To idealny wybór dla osób, które nie mają euro w gotówce. 

 

Przelewy na Maltę 

Zabrakło Ci pieniędzy na Malcie? Boisz się, że bank pobierze zbyt dużą prowizję za transakcję międzynarodową? Jeśli chcesz otrzymać jak najbardziej zbliżoną kwotę do tej, jaką chcą wysłać Ci bliscy z Polski, możesz poprosić ich o wykonanie przelewu za pośrednictwem EasySend. Dlaczego warto? Oto kilka powodów:

  • nasz kurs walut jest aktualizowany na bieżąco,
  • za rejestrację i prowadzenie konta nie płacisz,
  • pierwszy przelew wykonasz za darmo,
  • opłaty za przelewy zagraniczne zaczynają się u nas już od 0,99 GBP,
  • pieniądze dotrą na konto nawet w 10 minut.

Gdy ktoś bliski wyśle Ci pieniądze na Maltę, otrzymasz je tak, jak lubisz – na kartę Visa lub MasterCard, na konto bankowe lub w gotówce w banku. 

Czym chętniej płacą Maltańczycy – kartą czy gotówką?

Maltańczycy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych. Wynika to z postępującej digitalizacji i wygody związanej z używaniem kart płatniczych i telefonów. Wiele sklepów, restauracji i punktów usługowych akceptuje płatności kartą. W rezultacie to wygodne dla wielu osób.

Gotówka nadal pozostaje powszechnym środkiem płatniczym. Używa się jej przede wszystkim podczas wykonywania mniejszych transakcji, a także: 

  • na lokalnych rynkach,
  • targach,
  • w małych sklepach. 

Ostatecznie preferencje płatnicze Maltańczyków oraz przyjeżdżających do kraju turystów mogą się różnić zależnie od potrzeb i sytuacji. Jednak obserwuje się tendencję do wzrostu popularności płatności kartą. Jeśli wybierasz się w podróż na tę wyspę, warto mieć przy sobie zarówno kartę wielowalutową, debetową lub kredytową, jak i gotówkę.