Gruzja to ciekawy kierunek wakacyjnych podróży, który wciąż jednak cieszy się mniejszą popularnością niż np. Zachodnia Europa. Wybierając się na wycieczkę do tego kraju, warto dobrze się przygotować. Jaka waluta obowiązuje w Gruzji? Czy można tam płacić kartą i jak zdobyć gruzińską gotówkę?

Gruzja – waluta

Waluta w Gruzji to lari gruziński – w skrócie oznaczany jako GEL.

Najważniejsze informacje o lari gruzińskim:

 • waluta ta została wprowadzona w 1995 roku,
 • jeden lari dzieli się na 100 tetri,
 • wcześniej w Gruzji korzystało się z rosyjskich rubli i kuponi,
 • gruzińskie lari są produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych,
 • banknoty lari gruzińskich występują w nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 GEL,
 • w obiegu są monety gruzińskie o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 tetri oraz 1 i 2 lari,
 • w starogruzińskim słowo „lari” oznacza skarb.

Gruziński lari bywa niestabilny, dlatego jego kurs może wahać się na przestrzeni tygodni. Przed wyjazdem do Gruzji warto go obserwować.

Jak wygląda waluta w Gruzji?

Waluta obowiązująca w Gruzji wygląda inaczej w zależności od nominału. Na banknotach znajdują się postaci ważne dla tego kraju, a także narodowe symbole i architektura.

Gruzińskie monety są natomiast srebrne, a niektóre z nich mają też złote elementy. Znajdują się na nich motywy zwierzęce i godło Gruzji.

Jaką walutę zabrać do Gruzji?

Gruzińska waluta nie jest tak popularna jak euro czy dolar, dlatego nie znajdziesz jej w ofercie każdego kantoru. Aby wymienić pieniądze jeszcze w Polsce, konieczne jest skierowanie się do punktów, które zapewniają bardzo szeroki wybór walut z całego świata. Takie pieniądze są też dostępne w kantorach internetowych – z wysyłką banknotów kurierem.

Jeśli jednak nie masz czasu na zamawianie gruzińskich banknotów, możesz zabrać ze sobą euro lub dolary. Pieniądze te następnie należy wymienić już w Gruzji. Takie rozwiązanie wiąże się z podwójnym przewalutowaniem, ale często jest korzystniejsze niż wymiana niewielkich sum na lari w Polsce.

Istnieje też trzecie rozwiązanie. Niektóre gruzińskie kantory wymieniają złotówki na lari. Można więc zabrać ze sobą rodzimą walutę i poszukać punktu, który ją przyjmie. Taki krok bywa jednak ryzykowny, dlatego lepszym rozwiązaniem okazuje się przygotowanie choć drobnej sumy dolarów czy euro na pierwsze dni pobytu.

Jeśli decydujesz się na wymianę gotówki w Gruzji:

 • unikaj kantorów na lotniskach, ponieważ oferują one mało korzystne kursy,
 • decyduj się na podwójne przewalutowanie tylko w sytuacji, gdy masz pewność, że będzie ono opłacalne,
 • uważaj na dolary wydane przed 1996 rokiem – takie banknoty nie są przyjmowane w gruzińskich kantorach,
 • uważaj na popisane czy naderwane banknoty – niezależnie od waluty, mogą one zostać nie przyjęte w kantorach lub nawet punktach usługowych.

Czy w Gruzji można płacić euro?

Czym płacić w Gruzji? Najlepiej gruzińskim lari, które jest przyjmowane wszędzie, także poza ośrodkami turystycznymi. Euro można łatwo wymienić w kantorze, ale wiele restauracji, sklepów czy hoteli nie przyjmuje tej waluty. Płatność w euro jest możliwa jedynie przy ważniejszych atrakcjach, w turystycznych miejscowościach. W przypadku takich płatności reszta zawsze jest wydawana w gruzińskich lari.

Czy można płacić kartą w Gruzji?

Jeśli nie masz gruzińskiej gotówki, dobrym rozwiązaniem może być płatność kartą. W Gruzji taka praktyka staje się coraz powszechniejsza, a terminale można już spotkać w wielu hotelach i sklepach. Płatności kartą w Gruzji mogą być jednak niedostępne w małych miejscowościach, zwłaszcza tych położonych w górach. W takich miejscach trudno jest znaleźć nie tylko terminale, lecz także bankomaty.

Płatność kartą w Gruzji w złotówkach wiąże się z wysokimi kosztami przewalutowania. Lepiej korzystać z międzynarodowych instrumentów płatniczych lub takich, które są podłączone do konta z obcą walutą. Innym rozwiązaniem jest wykonanie przekazu do Gruzji bezpośrednio na kartę, za pomocą pośrednika. Szybkie przelewy międzynarodowe pozwalają bowiem na zasilenie karty już w ciągu kilku minut. Co więcej, pieniądze można odebrać też bezpośrednio w gotówce, w zagranicznym urzędzie pocztowym.

Bankomaty w Gruzji

Bankomaty w Gruzji są bardzo powszechne. W większych miastach znajdują się one zwykle w centrum, ale ma je również każda placówka banku. Niektóre z nich pozwalają na wypłacanie gotówki w dolarach – nie tylko w gruzińskich lari. Znalezienie bankomatu może być natomiast trudne w niewielkich, górskich miejscowościach.

Trzeba pamiętać, że polskie banki pobierają dużą prowizję za transakcje w gruzińskich bankomatach. Dokładna wartość różni się w zależności od rodzaju konta czy wypłaconej kwoty. Z tego powodu lepiej przygotować gotówkę przed wyjazdem lub uzyskać ją poprzez przelew pieniężny do Gruzji – odbierając na poczcie.

Ceny w Gruzji

Waluta gruzińska jest niestabilna, dlatego przeliczanie cen na złotówki bywa problematyczne. W lari prezentują się one następująco:

 • chleb biały – 1,5 GEL,
 • lawasz – 1,55 GEL,
 • banany 1 kg – 4,89 GEL,
 • cytryny 1 kg – 2,95 GEL,
 • ziemniaki 1kg – 1,95 GEL,
 • pomidory 1 kg – 6,99 GEL,
 • mleko – 9,45 GEL,
 • woda mineralna – 1,85 GEL,
 • ketchup – 3,19 GEL,
 • olej słonecznikowy – 18,75 GEL,
 • jajka – 6,35 GEL,
 • makaron – 6,35 GEL,
 • piwo – 3,45 GEL.

Ceny w Gruzji są zbliżone do polskich, choć niektóre produkty bywają tańsze lub droższe. Mniej płaci się za papierosy, benzynę czy noclegi w hotelach, ale z wyższymi kosztami trzeba liczyć się, kupując importowane produkty spożywcze.

Przelewy międzynarodowe do Gruzji

Jeśli chcesz opłacić usługi, z których korzystasz w Gruzji, lub zasilić konto bliskiego podróżującego do tego kraju, możesz zdecydować się na przekaz międzynarodowy. Wykonanie go za pośrednictwem takich firm, jak np. EasySend, pozwala na uzyskanie bardzo atrakcyjnego kursu – lepszego niż ten, który oferują banki. Co więcej, pieniądze mogą trafić na konto odbiorcy, kartę lub do placówki pocztowej, gdzie można je odebrać w gotówce. Są przesyłane od razu w walucie wybranej podczas zlecania przelewu.