Chcesz zrobić przelew na kwotę 100 000 zł, lecz nagle okazuje się, że to niemożliwe, bo Twój bank ustalił dzienny limit transferu na połowę tej sumy? Tak, takie sytuacje zdarzają się często, a samych limitów może być kilka: dzienny, miesięczny, internetowy itd. Dowiedz się, jakie ograniczenia przelewów obowiązują w Twoim banku i sprawdź, jak możesz je zmienić.

Zapytaj o limity przelewów bankowych

Każdy bank działa trochę inaczej, jeśli chodzi o zasady przelewów bankowych. Jeżeli zakładasz konto z myślą o częstym wykonywaniu przelewów, zwłaszcza na wysokie kwoty, podczas otwierania rachunku możesz zadać swojemu bankowi kilka ważnych pytań:

 1. Czy istnieje limit przelewów przychodzących i wychodzących, które mogę wykonać w każdym miesiącu?
 2. Czy są jakieś ograniczenia dotyczące ilości pieniędzy, które mogę wysłać w ciągu dnia, miesiąca itd.? Jeśli tak, czy istnieją sposoby na zwiększenie limitu?
 3. Kiedy mogę uzyskać dostęp do przelewów na moje konto?
 4. Jakie są różnice między przelewami krajowymi a międzynarodowymi?
 5. Czy pobierane są jakieś opłaty za przetwarzanie związane z czasem realizacji przelewów?

Jeśli zadasz te pytania w kilku różnych bankach, szybko zdasz sobie sprawę, że nie w każdej instytucji działa to tak samo. Odkryjesz, że limity zewnętrznych przelewów bankowych (gdy przelewasz pieniądze ze swojego konta w jednej instytucji bankowej na konto w innej instytucji bankowej), są dość częste.

Jakie limity może ustalić bank?

Zanim dowiesz się, z jakimi limitami przelewu bankowego możesz mieć do czynienia, zapoznaj się kilkoma sytuacjami.

Sytuacja 1. Pan Janek sprzedał małe mieszkanie po babci za 200 000 zł. Otrzymaną sumę dostał przelewem na swoje konto bankowe. Łącznie z wcześniej odłożonymi na nim oszczędnościami uzbierał kwotę 350 000 zł, która pozwoliła mu na zakup większego mieszkania w lepszej dzielnicy. Po podpisaniu umowy ze sprzedawcą i aktu notarialnego zadowolony z tego, że stał się posiadaczem wymarzonego M4, postanowił zalogować się do systemu bankowości internetowej i jeszcze w kancelarii przelać całą sumę za kupno mieszkania. Niestety, okazało się, że taka transakcja nie może zostać zrealizowana, ponieważ przekracza limit operacji dziennych.

Sytuacja 2. Pani Katarzyna jest w trakcie wykańczania nowego mieszkania. Postanowiła jednego dnia zakupić cały sprzęt RTV i AGD. W jednym sklepie zapłaciła kartą 6000 zł. Resztę zakupów postanowiła zrobić przez Internet. Gdy za kupiony sprzęt chciała zapłacić przelewem na kolejną kwotę 6000 zł, spotkała się z odmową realizacji transakcji, mimo że miała żądaną sumę na koncie. Okazało się, że suma 6000 zł + 6000 zł przekracza limit operacji dziennych wspólny dla wszystkich kanałów płatności.

Sytuacja 3. Pan Marek postanowił zmienić auto. Wybrał nowszy model Audi, kosztujący 55 000 zł. Całą kwotę miał przelać w dniu zakupu przelewem bankowym. Niestety spotkało go rozczarowanie: transakcja na tę sumę nie mogła zostać wykonana, ponieważ przekraczała limit operacji jednorazowej.

Sytuacja 4. Pani Aneta trafiła na okazję podczas przeglądania aukcji internetowych i postanowiła kupić komplet złotej biżuterii za 2000 zł. Chciała zrobić przelew natychmiastowy za pomocą aplikacji mobilnej. Okazało się, że płatność jest niemożliwa do zrealizowania w ten sposób, ponieważ kwota przekracza jednocześnie limit operacji jednorazowej i dziennej dla przelewów natychmiastowych.

Rodzaje limitów przelewów bankowych

Analizując powyższe sytuacje, można szybko zauważyć, że banki ustalają najczęściej kilka różnych limitów, które ograniczają możliwość wykonywania przelewów bankowych, w tym:

 • limit operacji jednorazowych – maksymalna kwota jednego przelewu;
 • limit operacji dziennych – maksymalna kwota przelewów, które robisz jednego dnia dla różnych kanałów płatności;
 • limit operacji miesięcznych – maksymalna suma, która może zostać przelana w ciągu miesiąca;
 • limit ilościowy – określona liczba przelewów, które można wykonać jednego dnia lub w danym miesiącu itd.;
 • limit dla przelewów natychmiastowych.

Jaki jest cel nakładania przez bank podobnych ograniczeń? Instytucje te tłumaczą, że ustalanie limitów jest formą zabezpieczenia. Celem takich limitów jest zminimalizowanie strat i zapobieganie popełnieniu przestępstw takich jak przejęcie konta przez niepowołane osoby.

Jak zwiększyć limit przelewu?

Większość banków w Polsce umożliwia podwyższenie maksymalnego limitu przelewów bankowych. Zmian można dokonać na kilka sposobów:

 • przez kontakt z infolinią banku;
 • podczas osobistej wizyty w oddziale danego banku;
 • z poziomu bankowości internetowej.

Najpopularniejsza jest ostatnia opcja, chociaż czasami osobista wizyta w placówce lub rozmowa telefoniczna z pracownikiem banku pozwala na ustalenie wyższych limitów transakcji niż system bankowości internetowej. Mimo to warto sprawdzić, do jakich kwot można samodzielnie zwiększyć limity po zalogowaniu się na swoje konto.

BANK MAKSYMALNY LIMIT, JAKI MOŻESZ SAMODZIELNIE USTAWIĆ 
Alior Bank
 • 1 mln zł – limit dzienny/kwotowy
 • 100 przelewów dziennie
Bank Millennium
 • 50 000 zł – limit dzienny (autoryzacja hasłem SMS)
 • 200 000 zł (autoryzacja mobilna)
Bank Pekao SA automatyczne limity to 1000 zł  (limit dzienny) oraz 5000 zł (limit miesięczny)
Bank Pocztowy brak – limit ustalany tylko na wniosek posiadacza
BNP Paribas
 • 800 000 zł – limit dzienny/kwotowy
 • 1 mln zł – limit miesięczny
Credit Agricole
 • 1000 zł – limit kwotowy
 • 2000 zł – limit dzienny
Getin Bank 200 000 zł – limit dzienny/kwotowy
ING Bank Śląski 400 000 zł – limit dzienny/kwotowy
mBank brak
Nest Bank
 • 50 000 zł – limit kwotowy
 • 100 000 zł – limit dzienny
 • 250 000 zł – limit miesięczny
PKO BP 300 000 zł – limit kwotowy
Plus Bank 200 000 zł – limit dzienny/kwotowy
Santander Bank Polska
 • 65 000 zł – limit dzienny/kwotowy (dla przelewów z autoryzacją)
 • 10 000 zł – limit dzienny/kwotowy (dla przelewów bez autoryzacji)

Jak wynika z powyższej tabeli, Alior Bank wyróżnia się najlepszymi dla klienta opcjami ustawiania limitów dziennych przelewów. Oczywiście niektóre banki umożliwiają zwiększenie podanych wyżej limitów, ale do tego często konieczne jest złożenie w banku odpowiedniego wniosku. Na przykład limit przelewów Santander Bank Polska może zostać zwiększony do 125 000 zł, ale jedynie dzięki osobistej wizycie w placówce lub wideorozmowie z doradcą.

Limity przelewów w bankach - przeliczanie pieniędzy przez mężczyzne

Jak zmienić limit w Pekao S.A.?

W Pekao24 limity ustalone są automatycznie i domyślnie wynoszą one:

 • 1000 zł – limit dzienny;
 • 5000 zł – limit miesięczny.

Jeśli nie zmienisz ich samodzielnie, takie właśnie zostaną. Wysokość limitów możesz regulować telefonicznie u konsultanta, w oddziale banku lub w serwisie internetowym Pekao24. Bank nie narzuca ani maksymalnej kwoty, jaką można przelać jednego dnia na niezdefiniowane wcześniej rachunki, ani limitu wszystkich zleceń w miesiącu. Ich wysokość ustalasz samodzielnie.

Jak zmienić limit w PKO?

W serwisie iPKO można nie tylko zmienić limit dzienny, ale także sprawdzić jego wysokość oraz zobaczyć, jaka część kwoty pozostała do wykorzystania.

Jak sprawdzić swój limit dzienny i kwotę pozostałą do wykorzystania w PKO?

 1. Zaloguj się do serwisu internetowego iPKO.
 2. Wybierz rachunek, który Cię interesuje (Moje produkty > Konta > Wybierz konto).
 3. Kliknij „Szczegóły” i zapoznaj się z interesującymi Cię danymi.

Możesz także skorzystać z serwisu telefonicznego iPKO i połączyć się z konsultantem.

Jeśli chcesz dokonać zmian w ustawieniach maksymalnego limitu dziennego, w „Szczegółach” znajdziesz opcję „Zmień limit dzienny”. Tam ustawisz dogodną dla siebie kwotę.

W jaki sposób zmodyfikować limity przelewów w Alior Banku?

Maksymalny limit dzienny przelewów w Alior Banku to aż 1 mln zł. Jeśli masz ustalony taki limit, ale stwierdzisz, że jest on dla Ciebie zbyt wysoki, bo na przykład boisz się, że zgromadzone na koncie środki mogłyby dostać się w niepowołane ręce, możesz zmodyfikować tę kwotę. Limit można zarówno zwiększać, jak i zmniejszać. Klienci Alior Banku najczęściej decydują się na zmianę limitów w trosce o bezpieczeństwo realizowanych transakcji płatniczych.

Jak zmienić limit przelewów w Alior Banku? Możesz zalogować się do bankowości internetowej i samodzielnie dokonać zmiany. W tym celu wejdź w zakładkę Ustawienia > Autoryzacja i bezpieczeństwo > Rozwiń > Limity > Zmień. Teraz możesz wpisać kwotę limitu, która Ci odpowiada. Po wprowadzeniu odpowiednich limitów kliknij „Zapisz” i poczekaj na kod autoryzacyjny. Otrzymasz go albo SMS-em, albo powiadomieniem PUSH w aplikacji mobilnej, czyli w sposób, jaki wybrałeś dla zatwierdzenia swoich transakcji.

Co jeszcze warto wiedzieć o limitach przelewów bankowych?

Sprawdzając limity przelewów bankowych, musisz mieć na uwadze, że banki ustalają osobne ograniczenia dla przelewów natychmiastowych, transakcji realizowanych kartą, przelewów realizowanych w trybie ekspresowym, w aplikacji mobilnej oraz BLIK. Na przykład w Banku Pekao S.A. dzienny limit transakcji realizowanej z poziomu aplikacji mobilnej lub BLIK-a wynosi 10 000 zł. W PKO BP limity dzienne to 10 000 zł (aplikacja mobilna) i 20 000 zł (BLIK) przy maksymalnie 100 operacjach lub 3000 zł (limit dzienny/kwotowy przelewów na telefon BLIK).

Zawsze warto sprawdzić w swoim banku, jakie ograniczenia obowiązują dla różnych kanałów płatności. Banki najczęściej ustalają limity dla bezpieczeństwa środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Gdy ktoś włamie się na Twoje konto, na którym znajduje się na przykład 50 000 zł i będzie chciał przelać całą kwotę na inny rachunek, przy dziennym limicie transakcji ustalonym na 10 000 zł nie będzie w stanie ukraść całej sumy.

Dodatkowo, jeśli chcesz wykonywać transakcje w obcych walutach, musisz mieć na uwadze, że i tu obowiązują limity. Często są one na tyle niskie, że nie można zrealizować zagranicznej płatności online na potrzebną kwotę. Dlatego w przypadku przelewów zagranicznych warto skorzystać z usług zewnętrznych instytucji płatniczych, takich jak EasySend, w których zrealizujesz transakcję szybko i bezproblemowo – zawsze po korzystnym kursie wymiany walut.