Czechy to kraj, który każdego roku odwiedzają setki tysięcy turystów z Polski. Wszystko ze względu na bliskie położenie tego państwa, a także jego charakterystyczną kuchnię, pyszne piwo i ciekawą kulturę. Co warto wiedzieć o pieniądzach w Czechach? Czy podczas wycieczki do tego kraju trzeba mieć przy sobie gotówkę, czy lepiej postawić na kartę?

Jaka waluta jest w Czechach?

W Czechach wciąż obowiązuje unikatowa waluta – korona czeska. Oznacza się ją skrótem CZK.

Najważniejsze informacje o koronie czeskiej:

  • w obiegu są monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 CZK,
  • banknoty mają nominały 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 CZK,
  • jedna korona czeska to 100 halerzy,
  • halerzami nie można płacić – obecnie ceny są zaokrąglane do pełnych koron.

Czy w Czechach można płacić euro? Kraj ten należy do Unii Europejskiej, ale (podobnie jak Polska) nie zdecydował się na przyjęcie waluty wspólnoty. Nie oznacza to jednak, że w Czechach nie da się zapłacić euro. Wręcz przeciwnie, w wielu ośrodkach turystycznych waluta ta jest bez problemu przyjmowana. Euro można zapłacić np. w hotelach, sklepach, restauracjach i przy wejściach do atrakcji. Reszta zwykle jest jednak wydawana w koronach czeskich.

A czy w Czechach można płacić złotówkami? Na ogół nie jest to możliwe, choć wyjątkiem są przygraniczne miejscowości. W przypadku płatności kartą bez problemu można natomiast korzystać z konta w polskim banku – wówczas dochodzi do przewalutowania zgodnie z kursem banku.

Jak wyglądają korony czeskie?

Kolory czeskich banknotów i monet różnią się w zależności od nominału. Znajdują się na nich motywy związane z historią i kulturą tego kraju – np. Most Karola, Korona Św. Wacława czy czeski lew (na monetach) i znane postacie (na banknotach). Obecne wzory czeskich pieniędzy obowiązują od 1993 roku, czyli od momentu rozpadu Czechosłowacji.

Euro czy korony czeskie – co lepiej zabrać ze sobą do Czech?

Mimo że w Czechach w wielu miejscach można płacić euro, lepszym wyborem będzie wymienienie złotówek bezpośrednio na korony czeskie. Zdarzają się bowiem miejsca, w których nie można zapłacić walutą Unii Europejskiej.  W niektórych sklepach czy restauracjach płatności w euro mogą być też mniej korzystne.

Jeśli obawiasz się, że wymienisz zbyt dużą kwotę na korony czeskie, a pod koniec wyjazdu zostanie Ci niewykorzystana gotówka, postaw na płatności kartą w Czechach.

Na co uważać podczas wymiany pieniędzy w Czechach?

W korony czeskie można zaopatrzyć się już przed wyjazdem do Czech. Jeśli jednak chcesz zdobyć je na miejscu, uważaj na ulicznych handlarzy. W kraju tym problemem jest nagabywanie turystów przez osoby, które oferują wymianę waluty po atrakcyjnym kursie na ulicy – nie w banku czy kantorze. Takie transakcje niosą za sobą duże ryzyko oszustwa. Mowa tu nie tylko o niekorzystnym przeliczniku, lecz także sfałszowanych banknotach.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sprawdzonego kantoru, płacenie kartą lub odbiór międzynarodowego przekazu pieniężnego w czeskiej placówce pocztowej.

Banki i bankomaty w Czechach

Na terenie Czech działa wiele banków – najpopularniejsze z nich to Československá Obchodní Banka, Česká Spořitelna, Komerční Banka, UniCredit Bank Czechy i Słowacja oraz Raiffeisenbank. W kraju tym działają również placówki Fio, Air i Equ.

W Czechach bankomaty są powszechnie dostępne w wielu miejscach. Można znaleźć je nie tylko w punktach banków, lecz także centrach handlowych, na dworcach i lotniskach czy w hotelach. Z czeskich bankomatów pieniądze można wypłacać z użyciem polskich i międzynarodowych kart płatniczych.

Płatności kartą w Czechach

W Czechach płatności kartą są bardzo rozpowszechnione. Można je zrealizować w zdecydowanej większości miejsc. Wiele punktów obsługuje również transakcje bezdotykowe i przy użyciu aplikacji Apple Pay oraz Google Pay. Dzięki temu w tym kraju można płacić także telefonem.

W Czechach działają zarówno polskie, jak i zagraniczne karty płatnicze. Trzeba jednak pamiętać, że płatności w innych walutach zwykle wiążą się z prowizją. Różni się ona w zależności od banku, który wydał kartę, a także rodzaju konta i wybranego pakietu.

Jak wymienić złotówki na korony czeskie?

Skoro wiesz już, czym płaci się w Czechach, warto zastanowić się, jak zdobyć obowiązującą tam walutę. Istnieją dwa najpopularniejsze rozwiązania:

  • wymiana pieniędzy w kantorze – w ten sposób otrzymujesz gotówkę w różnych nominałach. Kantor pobiera jednak prowizję za sprzedaż pieniędzy w innej walucie, dlatego kurs nigdy nie będzie dokładnie taki sam jak ten prezentowany przez NBP,
  • płacenie kartą w Czechach – jeśli korzystasz z polskiej karty płatniczej, również musisz liczyć się z kosztem przewalutowania. Niektóre osoby wybierają międzynarodowe karty, które pozwalają na przeliczanie złotówek na dowolne waluty po nieco atrakcyjniejszym kursie niż ten bankowy.

A co w sytuacji, gdy podczas pobytu w Czechach zabraknie Ci pieniędzy w lokalnej walucie? Obecnie istnieją rozwiązania, które pozwalają na niemal natychmiastowe przekazywanie środków w dowolnej walucie. Takie szybkie przelewy międzynarodowe to sposób na zyskanie dostępu do dodatkowych pieniędzy w ciągu zaledwie kilku minut. Środki można otrzymać bezpośrednio na konto lub odebrać w placówce pocztowej – np. w koronach czeskich.

Jak opłacić usługi realizowane na terenie Czech?

W podobny sposób można również opłacić usługi realizowane w Czechach. Przelew międzynarodowy ze zwykłego konta w polskim banku bywa kosztowny – dokładna cena zależy od wybranej taryfy, wielkości przekazu czy waluty. Firmy, które oferują przelewy pieniężne do Czech, przesyłają środki w odpowiedniej walucie, po atrakcyjnym kursie. Dzięki temu można bez problemu opłacić usługi bez gotówki, jednocześnie obniżając koszty związane z przewalutowaniem.

Tanie przelewy do Czech z pomocą specjalistów

Jeśli chcesz opłacić usługi realizowane na terenie Czech lub potrzebujesz dodatkowych środków od rodziny w trakcie wycieczki po tym kraju, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Firmy takie, jak np. EasySend, oferują przelewy międzynarodowe do różnych krajów – w tym również do Czech. Zapewniają one bardzo atrakcyjny kurs i błyskawiczną realizację przekazu. Co więcej, przesłane pieniądze można otrzymać na konto lub odebrać w placówce poczty w gotówce, w lokalnej walucie.

Obecnie istnieje wiele możliwości wymiany złotówek na korony czeskie, a nawet otrzymania dodatkowych pieniędzy w lokalnej walucie już podczas pobytu w Czechach. Płatności w tym kraju są bardzo wygodne i podobne do tych realizowanych w Polsce.