Czy łatwo jest dostać mandat za picie w Polsce? Jak tego uniknąć? Obcokrajowcy przyjeżdżający nad Wisłę bywają zagubieni w przepisach obowiązujących w Polsce – nic dziwnego, bywają w nich zagubieni także Polacy. Najnowsze przepisy w tym zakresie weszły w życie zaledwie kilka miesięcy temu – warto przyjrzeć im się z bliska, żeby uniknąć przykrych niespodzianek podczas spaceru z piwem w ręku.

Aktualne przepisy dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Obowiązująca do tej pory ustawa zakazywała picia alkoholu w miejscach publicznych, wymieniając przykłady takie jak place, parki czy ulice. W nowelizacji wprowadzonej w życie w marcu 2018 roku mowa jest tylko ogólnie o miejscach publicznych – na świeżym powietrzu można spożywać alkohol jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Co zatem oznaczają w praktyce nowe przepisy?

alkohol w Polsce

Gdzie nie można pić piwa i innych alkoholi?

Całkowity zakaz spożywania alkoholu obejmuje miejsca takie jak dworce, przystanki, stołówki, szkoły, zakłady pracy, place zabaw czy środki komunikacji. Obcokrajowiec przebywający w Polsce powinien pamiętać także o objętych prohibicją parkach czy placach – i tu można dostać mandat za picie. Miejsca te mogą być dość zaskakujące dla osób z zagranicy, dlatego szczególnie turyści powinni uważać na to, by sugerując się przepisami innych krajów, nie spacerowali z piwem po mieście poza strefami wyraźnie do tego przeznaczonymi. Prawo obowiązujące w innych europejskich krajach niejednokrotnie okazuje się znacznie bardziej liberalne, dlatego obcokrajowcy powinni wziąć pod uwagę różnice występujące w tym zakresie.

Picie alkoholu nad Wisłą: w Warszawie tak, w Krakowie nie

Ponieważ obszary, w których można zostać ukaranym za spożywanie trunków wysokoprocentowych, nie zostały dokładnie zdefiniowane w nowej ustawie, już widać pewne rozbieżności w interpretacji przepisów. W związku z nadchodzącym sezonem letnim wśród mieszkańców polskich miast pojawiło się między innymi pytanie: czy spożywanie alkoholu nad Wisłą jest dozwolone? Otóż okazuje się, że w Warszawie można legalnie pić zarówno na bulwarach, jak i na plaży, ponieważ władze miasta wydały odpowiednią zgodę. Na picie alkoholu nad Wisłą nie pozwolono jednak choćby w Krakowie.

piwo w Polsce

Ile kosztuje mandat za picie alkoholu w Polsce?

Za spożywanie alkoholu w miejscu, w którym obowiązuje zakaz picia, można otrzymać pouczenie bądź mandat w wysokości do 100 zł, które należy zapłacić w terminie do 7 dni. Jak zapłacić taki mandat? W przypadku obcokrajowców najwygodniejsza będzie płatność gotówką, bezpośrednio na miejscu kontroli (źródło).

Legalne spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu

Co zrobić, żeby legalnie napić się piwa w piękne letnie dni? Rozwiązań jest kilka – najlepiej chyba udać się w miejsce, w którym spożycie alkoholu jest dozwolone: usiąść w ogródku piwnym, zrelaksować na leżaku z lampką wina w kinie pod chmurką, wybrać się na otwartą imprezę plenerową czy festiwal z przewidzianą częścią barową. Zawsze można też zdecydować się na piwo bezalkoholowe, z którym nie będzie żadnych problemów.