Wykonywane przez Ciebie przelewy międzynarodowe generują duże koszty? Zdarzyło Ci się opłacić wysoką prowizję podczas wysyłania pieniędzy na zagraniczne konto? Niestety, koszty przelewu międzynarodowego mogą być dużym i niezbyt miłym zaskoczeniem – zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy zlecają taką transakcję. Czy i jak można ich uniknąć? Wyjaśniamy!

Przelewy międzynarodowe – jakie masz możliwości?

Czasy, kiedy rodzina otrzymywała pieniądze od krewnych z zagranicy pomysłowo ukryte w paczce pełnej innych przedmiotów, dawno już minęły. Jednak niektórym ta możliwość nadal wydaje się kusząca, kiedy zaczynają dowiadywać się, ile będą musieli zapłacić za zrealizowanie przelewu międzynarodowego. 

Na koszt realizacji takiego przelewu zwykle składa się kilka stałych elementów. Pierwszą z nich jest prowizja. W niektórych firmach obsługujących płatności zagraniczne i bankach jest stała,  w innych zależna od kwoty przelewu. Jednak zwykle jest znaczną częścią kwoty, którą łącznie należy zapłacić, wysyłając pieniądze za granicę. Dochodzi do niej jeszcze kurs wymiany walut. Są instytucje, w których jest wyjątkowo niekorzystny. Do tego należy doliczyć opłaty związane np. ze zrealizowaniem przelewu w szybkim terminie.

Aby nie płacić ogromnych kwot za przesyłanie pieniędzy m.in. do Wielkiej Brytanii, należy wiedzieć, jakich propozycji/środków/instytucji unikać. Niektóre instytucje zarabiają na takich transakcjach krocie, co wiąże się ze sporymi wydatkami dla nadawców, a czasami i odbiorców przelewów. Oto, z jakiego sposobu realizowania przekazu pieniężnego warto zrezygnować, aby nie ponosić wysokich opłat dodatkowych.

Koszty przelewu międzynarodowego w banku

Mieszkasz w UK, ale ciągłe płacisz swoje zobowiązania w Polsce? Musisz zrobić większy przelew na konto prowadzone przez bank w Wielkiej Brytanii? W takim razie Twoim pierwszym pomysłem było prawdopodobnie udanie się do banku. Cennik przelewów zagranicznych w tej instytucji może Ci się nie spodobać.

Bank chce jak najwięcej zarabiać na oferowanych przez siebie usługach, dlatego nie licz na tani przelew międzynarodowy. NIezależnie od tego, czy będziesz chciał zrealizować transakcję za pomocą bankowości internetowej, aplikacji mobilnej czy bezpośrednio w placówce, czekają na Ciebie spore koszty.

Po pierwsze nie spodziewaj się korzystnego przewalutowania. Bank kupuje waluty, oferując bardzo niskie stawki, natomiast sprzedaje je bardzo drogo. Po drugie możesz mieć też pewność wysokiej prowizji – to, ile ona wynosi, zawsze zależy bezpośrednio od cennika danego banku. Po trzecie, mając zamiar skorzystać z usług dodatkowych (np. z możliwości szybkiego przelewu), wydasz pokaźną kwotę. Dlatego, nawet jeżeli masz w zwyczaju realizować wszystkie krajowe transakcje finansowe za pośrednictwem banku, gdy wysyłasz pieniądze za granicę – na terenie UE czy do UK – zrezygnuj z jego usług.

Ile płaci się za przelewy międzynarodowe przez portfel elektroniczny?

Portfele elektroniczne podbiły rynek przelewów online. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ za ich pośrednictwem można zrealizować przekaz pieniężny wygodnie, szybko i tanio… ale nie w przypadku transakcji zagranicznych.

Popularne portfele elektroniczne, tak samo jak banki, również naliczają wysokie prowizje za przelewy międzynarodowe. Również w tym przypadku zapomnij o korzystnym kursie funta czy euro. Ponadto, by móc skorzystać z tej możliwości wykonania przelewu, odbiorca również musi mieć ten sam portfel elektroniczny. Dlatego często takie operacje nie wchodzą w grę, zwłaszcza gdy np. z konta brytyjskiego chcesz opłacić rachunki czy inne zobowiązania w Polsce.

Tanie przelewy zagraniczne – nie szukaj ich u agenta

Ci, którym zależy, aby pieniądze szybko znalazły się za granicą, decydują się niekiedy na skorzystanie z usług agenta. Oznacza to, że pieniądze wysyłane np. z UK czekają na odbiór w konkretnej placówce w Polsce. Rzeczywiście jest też tak, że można odebrać je tego samego dnia, a nierzadko po kilkunastu minutach od ich nadania.

Jak można się domyślić, kryją się za tym wysokie koszty. Taka usługa jest droga, a ponadto kolejki do agentów bywają długie. Dlatego, wybierając tę opcję, możesz stracić podwójnie – wydać dużo pieniędzy i zmarnować sporo czasu.

Jak najtaniej zrobić przelew zagraniczny?

Poznałeś mrożący krew w żyłach cennik banku i wiesz już, ile kosztuje opłata za przelew na portfel elektroniczny, a agent zaproponował ci wysoką stawkę za wysłanie pieniędzy do UK lub do Polski? Nawet w takiej sytuacji masz wybór. Możesz wysłać pieniądze, korzystając z usług pośrednika – takiego jak EasySend.

To propozycja dla tych, którzy chcą, aby kwota przelewu szybko dotarła na rachunek odbiorcy i którzy jednocześnie nie zamierzają więcej wydawać na opłaty dodatkowe. Tego typu usługa jest korzystna finansowo dzięki:

  • brakowi dodatkowych i ukrytych opłat za transfery,
  • atrakcyjnym warunkom przewalutowania i korzystnemu kursowi funta,
  • niskiej opłacie za przelew.

Mimo tak korzystnych warunków finansowych przekazy pieniężne są realizowane na najwyższym poziomie. Pieniądze wpływają na konto lub czekają na odbiór w placówce pocztowej. Ponadto odbiorca ma je do dyspozycji już po 24 h od złożenia dyspozycji przelewu przez nadawcę.

Procedury bankowe związane z wysyłką pieniędzy za granicę – z konta brytyjskiego na polskie lub odwrotnie – bywają uciążliwe i skomplikowane. Dochodzi do tego cena, która wielu zmusza do szukania alternatywnych rozwiązań zrealizowania takiej transakcji. Nie wszyscy mogą skorzystać możliwości wysłania pieniędzy na portfel internetowy. To wygodna, ale zarazem kosztowna alternatywa. Także agent może zaproponować wysoką opłatę za usługę przekazania pieniędzy odbiorcy. 

Wybierz najtańszy przelew zagraniczny z EasySend – o wiele przyjaźniejszy dla portfela niż ten realizowany w banku, z agentem czy za pomocą e-portfela.