Kiedy w grę wchodzi przelewanie pieniędzy z konta w jednym kraju na konto w innym państwie i trzeba przewalutować daną kwotę, wówczas realizowane są przelewy zagraniczne. Dziś ich wykonanie odbywa się szybko, a samo zlecenie transakcji jest prostsze niż kiedyś. Należy jednak pamiętać, że taka operacja wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Jakich? Sprawdź.

Kiedy wykonuje się przelew w innej walucie?

Jeśli jesteś osobą, która często podróżuje, mieszkasz, studiujesz lub pracujesz za granicą, albo ktoś bliski przebywa poza granicami kraju, możesz potrzebować możliwości realizowania przelewów walutowych. Jednymi z najpopularniejszych powodów, z których ludzie korzystają z przekazów zagranicznych, są:

  • praca i życie za granicą;
  • regularne płatności za usługi w innym kraju (np. opłacanie rachunków);
  • przeprowadzka za granicę;
  • kupowanie nieruchomości za granicą;
  • wydatki medyczne za granicą;
  • pożyczki dla bliskich lub wspieranie dzieci na studiach w innym kraju.

W każdej sytuacji, która wymaga przelania gotówki z konta w jednym kraju na konto w innym państwie, a tym samym przewalutowania transakcji, należy dokonać przelewu walutowego. Jest to rozwiązanie uważane za najbardziej ekonomiczne i najszybsze, jeśli chodzi o metodę przekazywania środków pieniężnych między osobami lub podmiotami w różnych krajach.

Jakie są rodzaje przelewów zagranicznych?

Obecnie istnieją dwa główne rodzaje przelewów zagranicznych: SWIFT i SEPA. Czym się różnią?

Otóż pierwszy z nich zwany SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to znormalizowany system komunikacji między bankami. Pozwala on na wymienianie się informacjami o zleconej operacji pomiędzy instytucjami finansowymi na całym świecie. Dzięki temu możesz wykonać przelew międzynarodowy w różnych walutach, także tych, które obowiązują poza strefą euro. Kod SWIFT jest niezbędny do identyfikacji konkretnego banku podczas transakcji zagranicznej. Pozwala ustalić, do jakiego banku, miasta oraz kraju trafią wysłane pieniądze. Standardowo realizacja przelewu SWIFT trwa od 2 do 5 dni roboczych.

Przelewy SEPA (Jednolita Strefa Płatności w Euro) to inicjatywa Unii Europejskiej, która normalizuje przepływ środków między różnymi krajami członkowskimi. Jeżeli kwota transakcji wynosi mniej niż 50 000 euro, przelew traktowany jest tak, jakby był wykonywany na terenie danego kraju. Taki system przekazów międzynarodowych jest lepszy nić przelewy SWIFT, bo zazwyczaj pieniądze szybciej docierają na konto odbiorcy, ale może być wykonany tylko w obrębie państw, które należą do Unii Europejskiej. Przelewy SEPA realizowane są w ciągu 1-2 dni roboczych.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Koszty przelewów walutowych mogą być inne dla nadawcy i inne odbiorcy. Czasami w całości pokrywa je osoba, która wysyła przelew, a niekiedy tylko ich adresat. Zasadniczo istnieją trzy sposoby pokrycia płatności za transakcję międzynarodową:

  1. SHA – koszty związane z realizacją przelewu, dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę przelewu. Jeśli zlecasz przelew w swoim banku, pokrywasz koszt, jaki ta instytucja życzy sobie za zlecenie transakcji. Natomiast adresat pokrywa wydatki swojego banku oraz banków pośredniczących w całej drodze przekazu środków.
  2. OUR – w tym przypadku wydatki związane z przelewem w całości pokrywa jego zleceniodawca. Musi on zapłacić za koszty i prowizje przelewu swojego banku, banków pośredniczących i banku odbiorcy.
  3. BEN – wszystkie koszty związane z realizacją przelewu pokrywa jego adresat.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest to, które uwzględnia pokrycie wszystkich kosztów przez zleceniodawcę przelewu. Niestety, tutaj trzeba liczyć się z naprawdę dużymi wydatkami. Oprócz tego, że banki pobierają opłatę za wykonanie całej transakcji, często jeszcze naliczają sobie prowizję w wysokości 0,25% kwoty przelewu oraz dodatkowe opłaty za przewalutowanie środków. W ten sposób możesz zapłacić nawet 300 zł (Bank BPS) za realizację przelewu zagranicznego.

Jaki jest najlepszy sposób na wysłanie pieniędzy za granicę?

Wysyłając pieniądze za granicę, musisz zwrócić uwagę na koszty przelewów walutowych. Porównaj kurs wymiany walut i wszystkie pozostałe koszty, aby przeliczyć, ile w danej chwili będzie Cię kosztować wysłanie pieniędzy za granicę. Kursy wymiany zmieniają się w ciągu dnia, a różne banki mają różne opłaty dodatkowe i prowizje za przelew pieniędzy do innego kraju. Warto również sprawdzić, czy kraj, do którego chcesz wysłać pieniądze, jest dostępny na liście odbiorców transakcji z Twojego banku.

Jak więc przesyłać pieniądze za granicę przy jak najmniejszej liczbie opłat? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznych licencjonowanych instytucji płatniczych takich jak EasySend. To najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz zaoszczędzić część pieniędzy. Zewnętrzny dostawca przelewów walutowych jest najlepszą usługą zastępującą bank podczas transferów zagranicznych. Zawsze możesz liczyć na świetny kurs wymiany walut oraz niskie opłaty, bez ukrytych kosztów za usługę.

Przed zleceniem przelewu międzynarodowego zawsze upewnij się, że otrzymujesz rozwiązanie szyte na miarę, dopasowane do Twojego budżetu i jeśli to możliwe, nie bój się obniżać kosztów.