Konto za granicą to możliwość, z której korzystają osoby pracujące i zarabiające w innym kraju oraz ci, którzy często realizują transakcje międzynarodowe. Każdy Europejczyk może założyć konto w banku w innym kraju. Jednak trzeba przestrzegać określonych zasad i wiedzieć, jak założyć konto w zagranicznym banku, aby bez przeszkód korzystać z możliwości, które oferuje. Okazuje się, że taki rachunek można uruchomić także w inny sposób. Zobacz!

Kiedy konto zagraniczne ma sens?

Konto w zagranicznym banku jest dobre dla osób, które np. pracują w innym kraju i otrzymują tam wynagrodzenie w lokalnej walucie. Taki rachunek przyda się także, jeżeli często robisz zakupy za zagranicznych platformach lub chcesz oszczędzać w euro, lub koronach norweskich. Nad kontem za granicą powinni zastanowić się również zapaleni podróżnicy, aby bez przeszkód i szybko realizować transakcje za granicą.

Jak założyć konto w zagranicznym banku, aby czerpać z tego korzyści i cieszyć się wygodą? Warto wiedzieć, na jakich warunkach możesz otworzyć rachunek, ile może Cię to kosztować i czy istnieją odgórne międzynarodowe regulacje w tej kwestii. Jeśli zamierzasz założyć konto za granicą, powinieneś wiedzieć, że możliwości jest więcej niż tylko uruchomienie standardowego rachunku w wybranym banku.

Konta zagraniczne dla Polaków: czy są dla każdego?

Sektor bankowości rozwija się błyskawicznie również w wymiarze międzynarodowym. Doskonale widać to po barierach, a właściwie ich braku, w odniesieniu do obsługi klientów spoza danego kraju. Współcześnie instytucje bankowe znajdujące się na terenie Unii Europejskiej nie wymagają już bezwzględnie dowodu zameldowania w danym państwie, aby umożliwić tam otwarcie konta.

Czy Polak może otworzyć konto w Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii albo Belgii? Bez przeszkód! Wszystko za sprawą stosownej dyrektywy UE. Na jej podstawie żaden bank na terenie Wspólnoty nie może odmówić obcokrajowcowi otwarcia rachunku tylko dlatego, że nie jest on zameldowany w danym państwie. 

Jednak warto pamiętać, że mowa tu o podstawowym rachunku bankowym. Regulacje te nie dotyczą takich produktów jak np. konta oszczędnościowe. Jeśli chcesz rozszerzyć zakres usług zagranicznego banku, z których korzystasz, trzeba będzie dopełnić odpowiednich formalności i wykazać stały adres zamieszkania w danym kraju.

Z założonego podstawowego konta możesz wykonywać proste operacje płatnicze, czyli:

 • zlecać przelewy,
 • odbierać przelewy,
 • wpłacać i wypłacać pieniądze.

Wraz z uruchomieniem konta bank powinien udostępnić Ci również kartę płatniczą i platformę online.

Jak wybrać konto w banku zagranicznym?

Banki zagraniczne, podobnie jak polskie prześcigają się w przygotowywaniu atrakcyjnych ofert, warunków prowadzenia konta i jakości obsługi klienta. Przy koncie za granicą dochodzi jeszcze kilka dodatkowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę.

 1. Koszt operacji bankowych: sprawdź, ile kosztuje wykonanie przelewu krajowego i międzynarodowego, czy trzeba będzie zapłacić prowizję za wypłaty środków albo za przewalutowanie.
 2. Koszt otwarcia i prowadzenia rachunku: niektóre instytucje bankowe mogą wymagać comiesięcznej opłaty w stałej wysokości; czasami zależy ona od liczby wykonanych miesięcznie transakcji.
 3. Dostępność różnych walut: sprawdź, czy dany bank nie pobiera opłat przy przewalutowaniu.
 4. Możliwość korzystania z karty płatniczej: niektóre banki mogą wymagać dodatkowej opłaty za wydanie karty płatniczej do rachunku.
 5. Możliwość korzystania z mobilnej aplikacji banku: pozwoli na wygodne zarządzanie pieniędzmi z każdego miejsca i o każdej porze.
 6. Jakość obsługi klienta i dostępność konsultantów: możliwość szybkiego i efektywnego kontaktu z przedstawicielem danej instytucji jest bezcenna w nieprzewidzianych sytuacjach. Jednak sprawdź, w jakim języku będziesz mógł porozumieć się z konsultantem.

Jak założyć konto w banku zagranicznym?

Przeanalizowałeś oferty zagranicznych banków i zdecydowałeś się na konkretny rachunek? Czas wybrać sposób, w jaki zostaniesz klientem instytucji. Możesz zrobić to stacjonarnie lub  założyć zagraniczne konto bankowe online.

Konta zagraniczne dla Polaków można założyć przez:

 • bankowość mobilną,
 • stronę internetową danego banku,
 • wizytę stacjonarną w wybranej placówce banku,
 • pośrednika (np. fintechy takie jak EasySend).

Najszybciej i najwygodniej założysz konto w banku zagranicznym zdalnie.

Jak założyć konto za granicą przez internet krok po kroku?

Wiele banków międzynarodowych nie wymaga osobistej wizyty klienta w oddziale. Zapewniają wygodne założenie konta zagranicznego online. Procedura uruchomienia rachunku wygląda w większości instytucji podobnie. Najczęściej proces ma kilka etapów.  

 1. Złóż wniosek o otwarcie konta online. W treści uwzględnij swoje dane osobowe i adresowe. To również moment, w którym należy dokładnie zapoznać się z regulaminem banku i go zaakceptować.
 2. Gdy prześlesz wniosek, bank przeanalizuje go i przekaże Ci konkretne instrukcje dalszego postępowania.
 3. Zweryfikuj swoją tożsamość – banki wykorzystują w tym celu różne metody, np. zrobienie sobie zdjęcia czy podanie konkretnej informacji o sobie.

Po pomyślnym przejściu weryfikacji i akceptacji wszystkich zgód wymaganych przez bank uzyskasz dostęp do swojego rachunku.

Gdzie założyć konto za granicą?

Wiesz już, że na terenie Unii Europejskiej masz dowolność wyboru kraju, w którym zechcesz otworzyć podstawowy rachunek bankowy. Jednak są państwa, w których można liczyć na atrakcyjne warunki. Dlatego wielu Polaków wybiera właśnie te kierunki. Mowa m.in. o Holandii czy Niemczech.

Konto zagraniczne w Niemczech

Na terenie Niemiec jest kilka banków, z których oferty warto skorzystać, zakładając konto zagraniczne. Są to np.:

 • Deutsche Bank,
 • PostBank,
 • ING Bank,
 • Commerzbank.

Warto bliżej przyjrzeć się temu, co oferują klientom z Polski.

Oferta konta zagranicznego w Deutsche Bank

W niemieckim Deutsche Bank można bezpłatnie prowadzić wyłącznie konto dla studentów (Das Junge Konto). Otwarcie każdego innego typu rachunku wymaga wnoszenia comiesięcznej opłaty w wysokości 6,90 euro. Dotyczy to także podstawowego konta (AktivKonto).

Co zyskujesz, zakładając zagraniczne konto w Niemczech w Deutsche Bank?

 1. Darmowe wypłaty środków w bankomatach w ponad 60 państwach.
 2. Bezpłatny dostęp do karty płatniczej (do realizowania transakcji w euro).
 3. Bezpłatny dostęp do aplikacji mobilnej banku. 
 4. Dostęp do karty debetowej banku.

Oferta konta zagranicznego w PostBank

Kolejną instytucją na liście jest PostBank. Prowadzenie tam rachunku kosztuje miesięcznie 4,90 euro i jest to opłata, która obowiązuje każdego – niezależnie od tego, jak dużo transakcji czy płatności się realizuje. 

Jeśli założysz konto zagraniczne w PostBank:

 1. bezpłatnie wypłacisz gotówkę we wszystkich bankomatach należących do Cash Group;
 2. uzyskasz dostęp do bankowości online;
 3. bezpłatnie otrzymasz kartę do bankomatu.

Oferta konta zagranicznego w ING Bank

Popularny w Polsce ING Bank działa także w Niemczech. Jeśli wolisz uruchomić konto za granicą w tym banku, możesz skorzystać z oferty darmowego konta dla młodych (Gehaltskonto) lub standardowego rachunku z opłatą 4,90 euro za miesiąc. 

Gehaltskonto jest dostępne wyłącznie dla klientów poniżej 28. roku życia lub tych, których miesięczne wpływy na konto wynoszą przynajmniej 700 euro (wówczas limit wiekowy nie ma znaczenia).

Jakie korzyści i udogodnienia oferuje ING Bank w przypadku konta zagranicznego?

 1. Dostęp do bezpłatnej karty debetowej VISA.
 2. Dostęp do płatnej karty Girocard (0,99 euro/mies.) na życzenie.
 3. Brak limitów płatności kartą na terenie Niemiec.
 4. Bezpłatne wypłaty w bankomatach VISA w Niemczech (z limitem 50 euro na wypłatę).
 5. Możliwość założenia konta zagranicznego online, jeżeli mieszkasz i pracujesz w Niemczech.

Warto wiedzieć, że przy wypłatach gotówki poza terenem Niemiec ING Bank pobiera prowizję w wysokości 1,99% wartości środków. 

Oferta konta zagranicznego w Commerzbank

Jednym z najpopularniejszych niemieckich banków jest Commerzbank. Również tam masz możliwość otwarcia zagranicznego rachunku. Na jakich warunkach?

 1. Bezpłatne prowadzenie Girokonto, jeśli co miesiąc na rachunek wpłynie przynajmniej 700 euro. 
 2. Możliwość rozszerzenia funkcjonalności rachunku przez otwarcie PremiumKonto za 12,90 euro miesięcznie.
 3. Bezpłatna wypłata gotówki w bankomatach Cash Group w Niemczech i u partnerów Commerzbank.
 4. Darmowy dostęp do podstawowej karty płatniczej (SparCard).
 5. Bezpłatne korzystanie z bankowości elektronicznej z aplikacją mobilną.

Jeśli chcesz otrzymać inną kartę niż SparCard, konieczne będzie wniesienie rocznej opłaty. Wynosi ona od 10 do nawet 99,90 euro.

Konto zagraniczne w Holandii

Drugim popularnym krajem, w którym Polacy zakładają konta zagraniczne, jest Holandia. Na terenie tego państwa możesz otworzyć rachunek np. w:

 • holenderskim oddziale ING Bank,
 • ABN AMRO,
 • ASN.

Zagraniczne konto w Holandii ING Bank

Również na terenie Holandii Bank ING jest popularny. Ciekawostką jest fakt, że jest to jednocześnie największa instytucja tego typu w kraju. Niestety, jeśli zechcesz założyć konto zagraniczne właśnie w tym banku, koniecznością jest stały adres zamieszkania w Holandii. Rachunek nie jest bezpłatny. Aby z niego korzystać, należy miesięcznie zapłacić od 2,70 do 3,15 euro. Na darmowe konto za granicą mogą liczyć osoby ze statusem studenta.

Co należy wiedzieć przed otwarciem rachunku w holenderskim ING Bank?

 1. Opłata za kartę debetową wynosi 1,10 euro, a za kartę kredytową 1,65 euro miesięcznie.
 2. Gotówkę możesz wypłacać bez opłat na terenie całej Holandii. Poza jej granicami każda wypłata z bankomatu wiąże się z prowizją w wysokości 0,80 euro.

Zagraniczne konto w Holandii – ABN AMRO

Innym popularnym w Holandii bankiem jest ABN AMRO. W tej instytucji osoby uczące się mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnej oferty prowadzenia konta. Pozostali klienci za założenie i prowadzenie rachunku płacą 2,95 euro miesięcznie.

W ramach opłaty uzyskasz:

 1. dostęp do karty debetowej;
 2. dostęp do bankowości internetowej.

Jeszcze wyższej opłaty wymaga założenie konta walutowego. Aby otworzyć taki rachunek, trzeba zapłacić 40 euro, a następnie 5 euro za każdy miesiąc. Z kolei cyfrowa karta debetowa w ABN AMRO kosztuje 1,40 euro za każdy miesiąc. W przypadku karty kredytowej jest to 1,70 euro.

Zagraniczne konto w Holandii – ASN

Na atrakcyjne warunki prowadzenia konta zagranicznego mogą liczyć klienci banku ASN. Pierwsze trzy miesiące korzystania z rachunku są bezpłatne, a późniejsza miesięczna opłata to 2,20 euro. Obejmuje ona m.in. korzystanie z karty debetowej. Każda dodatkowa karta do rachunku to koszt 1,80 euro za miesiąc. Pozostałe warunki prowadzenia konta w ASN to:

 1. bezpłatne wypłaty gotówki w euro i płatności kartą debetową w kraju i za granicą.
 2. 1,2 % prowizji i 3,50 euro od wypłaty w obcej walucie za granicą.

Konto zagraniczne poza UE? Z pomocą przychodzi EasySend!

Co, jeśli pracujesz np. w Wielkiej Brytanii lub po prostu chcesz otworzyć tam rachunek? Polacy nie mają możliwości uruchomienia konta zagranicznego bez stałego adresu zamieszkania w UK. 

To m.in. dla takich osób powstały wielowalutowe konta w EasySend. Taki rachunek można uruchomić online w kilku prostych krokach. Co więcej, na koncie możesz gromadzić środki w różnych walutach, a szybkie przelewy międzynarodowe wysyłać do 37 krajów w Europie.

Zakładając konto EasySend, nie tylko pozbędziesz się ograniczeń i zyskasz komfort zarządzania finansami z dowolnego miejsca na świecie. Wielowalutowy rachunek za pośrednictwem serwisu będziesz mógł prowadzić za darmo przez cały czas trwania umowy. Sprawdź warunki i zobacz, czy to, jest to, czego potrzebujesz.