Skoro zaczynasz czytać ten artykuł, to z pewnością dopiero przymierzasz się do wyjazdu na Wyspy Brytyjskie lub jesteś w UK od niedawna. Skąd to wiemy? Ponieważ trudno jest nam sobie wyobrazić, aby komukolwiek udało się komfortowo funkcjonować w Zjednoczonym Królestwie bez posiadania rachunku osobistego w banku. Dlaczego jest to konieczne? Jak założyć konto w angielskim banku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Praca w UK bez konta w banku? Zapomnij!

Sprawa jest prosta: jeśli zamierzasz pracować na Wyspach i zostać tam przez dłuższy czas, to musisz mieć konto w banku. Jest ono niezbędne chociażby z jednego powodu – Twój pracodawca będzie wymagać od Ciebie podania numeru rachunku, na który ma przelewać wynagrodzenie.

Możesz oczywiście kombinować z polskim kontem, ale w warunkach brytyjskich jest to bardzo uciążliwe i kosztowne, bo doszłyby do tego opłaty za przewalutowanie i prowizje w kantorach (jeśli chciałbyś wymieniać złotówki na funty). Bez sensu.

Pamiętaj!

Większość pracodawców w UK nie wypłaci Ci pensji w inny sposób niż przelewem na konto – dotyczy to także agencji pracy. Czasami zdarzają się jeszcze czeki, ale stopniowo się od tego odchodzi.

Zjednoczone Królestwo to państwo anglosaskie, a w tej kulturze – podobnie jak ma to miejsce chociażby w USA – Twoją wiarygodność określa posiadanie konta w banku oraz karty kredytowej. O ile w UK możesz sobie poradzić bez tej drugiej, o tyle brak rachunku bankowego będzie na co dzień naprawdę sporym problemem.

jak otworzyc konto w UK

Darmowy rachunek bankowy w UK

Od 1 stycznia 2016 roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo, dzięki któremu mieszkańcy UK mogą zakładać zupełnie darmowe, podstawowe rachunki bankowe. Banki nie pobierają żadnych opłat za prowadzenie takiego konta, jednak zakres usług jest mocno ograniczony. W praktyce taki rachunek wystarczy do odbierania pensji, wypłacania gotówki z bankomatu czy wykonywania przelewów. Czyli spełnia potrzeby większości pracujących.

Ciekawostka

Do momentu wprowadzenia darmowego rachunku bankowego miliony rdzennych Brytyjczyków nie posiadały konta.

Bezpłatny rachunek bankowy możesz uruchomić m.in. w bankach:

  • Barclays – rachunek ma nazwę „Barclays Basic Current Account”,
  • Santander – „Basic Current Account”,
  • NatWest – „Foundation Account”,
  • RBS England & Wales – „Basic Account”,
  • HSBC – „Basic Bank Account”.

Założenie konta w angielskim banku krok po kroku

Procedurę przedstawimy na angielskim przykładzie, ponieważ to w tym kraju Zjednoczonego Królestwa pracuje najwięcej Polaków.

W Anglii, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, konto w banku możesz założyć na dwa sposoby:

  • przez Internet
  • podczas osobistej wizyty w banku.

Zanim jednak ucieszysz się, że całą procedurę uda Ci się załatwić bez wychodzenia z domu, to musimy Cię zmartwić. Nawet jeśli wniosek o otwarcie rachunku złożysz przez Internet, to proces i tak musisz dokończyć w placówce wybranej instytucji – tak to przynajmniej wygląda w większości banków. Pod tym względem w Polsce jest jednak łatwiej i szybciej (bo wszystko można załatwić przez kuriera lub np. przelewem autoryzacyjnym).

konto bankowe

Jakich dokumentów wymaga angielski bank podczas zakładania konta?

Podstawowym wymogiem jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Zwykle jest to paszport, ale w niektórych bankach wystarczy pokazać np. kartę płatniczą ze zdjęciem wydaną w kraju Unii Europejskiej.

Tym, co może być zaskoczeniem dla Polaka wnioskującego o uruchomienie rachunku bankowego, jest wymóg potwierdzenia adresu zamieszkania. Na szczęście banki podchodzą do sprawy dość elastycznie i takim dowodem może być np. rachunek za media czy telefon stacjonarny, czyli tzw. utility bill.

Pamiętaj! Banki nie akceptują natomiast rachunków za telefon komórkowy, Internet czy telewizję satelitarną.

Innym dokumentem potwierdzającym adres zamieszkania może być dowód zapłaty lokalnego podatku, angielskie prawo jazdy ze zdjęciem, wyciąg z konta w innym banku, ubezpieczenie komunikacyjne oraz oczywiście umowa najmu mieszkania lub domu. Najważniejsze jest, aby na takim dokumencie znalazły się dane personalne osoby wnioskującej o otwarcie konta.

Nie mam oficjalnego adresu zamieszkania – jak założyć konto w angielskim banku?

W takiej sytuacji musisz poszukać banku, który zaakceptuje inny dokument poświadczający, że faktycznie mieszkasz na terytorium Anglii. Najczęściej jest to list od pracodawcy lub zaświadczenie z uczelni/szkoły

Jeśli tradycyjne banki odprawiają Cię z kwitkiem, możesz zapoznać się z ofertą banków internetowych czy popularnych w UK towarzystw budowlanych. Mocno rozwinięte są też usługi finansowe sieci handlowych i operatorów telefonii komórkowych.

hredyt na mieszkanie w polsce

Wniosek złożony – co teraz?

Po wypełnieniu aplikacji i jej potwierdzeniu przez pracownika banku musisz już tylko poczekać na list z dokumentami, wśród których znajdą się umowa o prowadzenie rachunku bankowego, numer konta oraz sort code– jest to unikalny kod danego oddziału banku. Sort składa się z 6 cyfr i wraz z numerem konta będzie widoczny na karcie bankomatowej.

Brytyjskie przepisy bezpieczeństwa wymagają, aby banki wysyłały do swoich klientów kilka listów zawierających różne dokumenty. Dlatego prawdopodobnie karta bankomatowa przyjdzie osobno, dane do bankowości elektronicznej osobno itd.

Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Czyli po około tygodniu od wizyty w banku będziesz już mieć oficjalnie własny rachunek rozliczeniowy.