Niemcy to kraj, w którym mieszka ogromna liczba Polaków. To również bliski kierunek na weekendowy wypad. Kraj ten leży tuż za naszą zachodnią granicą, a do jego stolicy można dostać się nawet polskim pociągiem. Jaka waluta obowiązuje w Niemczech, z jakimi cenami trzeba się liczyć, jadąc do tego kraju i jak wyglądają tam płatności kartą?

Jaka waluta obowiązuje w Niemczech?

W Niemczech już od 1999 roku obowiązuje euro. Wcześniej korzystało się tam z marek niemieckich. Za emisję pieniędzy w Niemczech jest odpowiedzialny Niemiecki Bank Federalny.

Najważniejsze informacje o niemieckiej walucie:

 • w obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro,
 • jeśli chodzi o monety, ich nominały to 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

Niemieckie euro wygląda tak samo jak to obowiązujące w innych krajach, które zdecydowały się na przyjęcie tej waluty. Na banknotach znajdują się łuki triumfalne, renesansowe okna, neoklasyczne bramy oraz barokowe mosty.

Nieco inne są natomiast monety. Z jednej strony wyglądają one dokładnie tak samo jak w pozostałych krajach członkowskich. Z drugiej mają natomiast motywy unikatowe dla państwa, w którym zostały wyprodukowane. W przypadku Niemiec jest to orzeł, liść dębu oraz Brama Brandenburska.

Czym płacić w Niemczech?

W Niemczech obowiązuje euro, a więc właśnie tą walutę należy zabrać na zagraniczną wycieczkę. Można ją wymienić w każdym polskim kantorze. W kraju tym bez problemu można płacić również kartą – w różnych walutach. Dochodzi wówczas do wymiany pieniędzy na euro.

Złotówki na euro można wymienić:

 • w kantorze – stacjonarnym lub internetowym. Każdy punkt ma własną cenę sprzedaży, a do kursu NBP dolicza własną marżę. Trzeba więc liczyć się z tym, że podczas wymiany pieniędzy ponosi się stratę względem oficjalnego kursu na dany moment,
 • podczas płatności kartą – niezależnie od tego, czy korzystasz z karty wydanej przez polski bank, czy z międzynarodowej. Kurs wymiany różni się w zależności od operatora i wybranej taryfy. Konto może być zasilone złotówkami – automatycznie są one przeliczane na euro,
 • wypłacając pieniądze z bankomatu – niemieckie bankomaty obsługują większość polskich kart płatniczych. Wypłacając w nich pieniądze, otrzymasz euro. Pamiętaj jednak, że taka usługa zwykle jest płatna, a jej dokładny koszt zależy od oferty Twojego banku,
 • w placówce pocztowej w Niemczech – korzystając z rozwiązania, jakim są szybkie przelewy międzynarodowe, można odebrać gotówkę bezpośrednio w placówce pocztowej. W takim przypadku kurs jest bardzo atrakcyjny, a Ty możesz otrzymać dodatkowe środki już w trakcie pobytu w Niemczech.

Czy w Niemczech można płacić kartą?

Zastanawiasz się, czy w Niemczech można płacić kartą? Owszem, jest to możliwe, jednak taka forma płatności cieszy się tam mniejszą popularnością niż w Polsce. Niemcy preferują gotówkę, dlatego na podróż do tego kraju warto zabrać ze sobą banknoty.

Problem może pojawić się w niektórych restauracjach i sklepach. Zdarza się bowiem, że takie punkty czasami akceptują wyłącznie karty płatnicze wydane przez niemieckie banki. Z tego powodu lepiej zaopatrzyć się w niewielką ilość gotówki, by w razie odmowy płatności kartą nie pozostać bez pieniędzy.

Jak najlepiej płacić w Niemczech?

W Niemczech najlepiej płacić gotówką – np. wymienioną w Polsce, wypłaconą z bankomatu czy odebraną z placówki pocztowej. W niektórych miejscach można też skorzystać z karty – polskiej lub międzynarodowej. Natomiast jeśli opłacasz usługi na terenie Niemiec przelewem, możesz skorzystać z opcji przekazów międzynarodowych po niskim kursie.

Jeśli w trakcie pobytu w tym kraju zabraknie Ci gotówki, możesz odebrać przelew międzynarodowy na poczcie lub skorzystać z bankomatu. W niemieckich kantorach da się również wymienić złotówki na euro, jednak zwykle kurs takiej operacji jest mało opłacalny.

Bankomaty w Niemczech

W Niemczech istnieje rozbudowana sieć bankomatów różnych firm. Pozwalają one na wypłacanie pieniędzy w euro. Maksymalna suma jednej transakcji to zwykle około 1000 EUR. Minimalny nominał to natomiast 10 EUR.

Niemieckie bankomaty działają dokładnie tak jak te polskie. Większość urządzeń oferuje zmianę wersji językowej np. na angielski, dzięki czemu nie trzeba znać niemieckiego, by wypłacić pieniądze.

Ceny w Niemczech

W Niemczech wiele produktów jest nieco droższych niż w Polsce. Wynika to ze zdecydowanie wyższych zarobków Niemców oraz faktu, że w kraju tym korzysta się z euro. Najwięcej kosztuje mięso, warzywa i owoce oraz wędliny i niektóre sery. Tańsze natomiast okazują się produkty sprowadzane ze Wschodu – m.in. z Polski. Dokładne ceny zależą od aktualnego kursu euro i złotówki, a także ogólnej sytuacji rynkowej.

Przykładowe ceny produktów w Niemczech:

 • kajzerka – 0,20 €,
 • chleb – 1,29 €,
 • Coca-Cola – 1,99 €,
 • mleko – 0,99 €,
 • cukier biały – 1,89 €,
 • papryka 1 kg – 3,99 €,
 • jajka – 1,99 €
 • kawa mielona 1 kg – 9 €,
 • ziemniaki 1 kg – 2,20 €,
 • mięso wieprzowe mielone 500 g – 2,10 €,
 • piwo – 1 €,
 • masło – 2,20 €,
 • woda mineralna 1,5 l – 0,70 €,
 • marchew 1 kg – 1 €,
 • bilet za transport publiczny – około 3 €.

Uwaga! W Niemczech do każdej puszki i butelki z napojem jest doliczana kaucja, której maksymalna wartość wynosi 0,25 €. Po spożyciu produktu pieniądze te można odzyskać. Wystarczy wrzucić puszkę lub butelkę do specjalnych automatów, które znajdują się w supermarketów.

Przelewy międzynarodowe do Niemiec

Jeśli jesteś w Niemczech lub chcesz opłacić realizowane tam usługi, ale dysponujesz jedynie polskim kontem bankowym, możesz skorzystać z usługi międzynarodowego przelewu. Oferują ją m.in. takie firmy, jak EasySend. Dzięki nim możliwe jest przesłanie środków w dowolnej walucie. Przelewy pieniężne do Niemiec mogą trafić bezpośrednio na konto, ale istnieje też opcja ich odebrania w placówce poczty – w gotówce. To sposób na błyskawiczne przekazanie pieniędzy osobie, która przebywa za granicą, jednocześnie nie martwiąc się wysokim kosztem przewalutowania.