Nawet jeśli wykonywanie krajowych przelewów masz w małym palcu, to już transakcja międzynarodowa może sprawić Ci nieco trudności. Wykonując zagraniczny przekaz pieniężny, spotkasz się z pewnymi ograniczeniami, z których niektóre niemile Cię zaskoczą. Oto, czego możesz spodziewać się, przelewając pieniądze za granicę.

Przelewy zagraniczne – ograniczenia

Niezależnie od tego, czy zamierzasz zlecić przelew międzynarodowy w oddziale banku, czy wykorzystasz do tego stronę internetową, czy aplikację mobilną, szybko odczujesz to, że takie transakcje są specyficzne. Sposób, w jaki przelewa się pieniądze na zagraniczne konta, znacznie różni się od wykonywania przelewów krajowych.

Długi czas realizacji przelew

Wykonując transakcję krajową, możesz liczyć na to, że środki pieniężne pojawią się na rachunku odbiorcy już następnego dnia roboczego. W niektórych sytuacjach pieniądze od razu trafiają do beneficjenta – np. gdy konta nadawcy i odbiorcy są prowadzone w tym samym banku.

Czas oczekiwania na zaksięgowanie środków wysyłanych na zagraniczny rachunek jest niestety znacznie dłuższy. Wynika to z faktu, że niekiedy w całym procesie biorą udział nie tylko banki nadawcy i odbiorcy przekazu, ale też podmioty pośredniczące. Dlatego wysyłane przelewem pieniądze docierają na konto docelowe zwykle po ok. 3 dniach roboczych. Czas ten może się wydłużyć – np. ze względu na większą liczbę instytucji uczestniczących w przekazaniu pieniędzy. Dlatego, decydując się na zrealizowanie transakcji międzynarodowej za pośrednictwem banku, należy uzbroić się w cierpliwość

Przelewy międzynarodowe – ograniczenia związane z wysokimi kosztami

Większość przelewów krajowych jest realizowana bezpłatnie. Jednak nawet jeśli naliczane są dodatkowe opłaty (np. za szybki przekaz), są one symboliczne i przyjazne dla portfela. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przelewania pieniędzy na rachunek zagraniczny.

Środki pieniężne możesz wysłać za granicę, korzystając z usług banku, portfela elektronicznego lub agenta. Wybierając tę pierwszą opcję, musisz liczyć się z wysokimi prowizjami. Zostaną one naliczone nie tylko przez Twój bank, ale też przez bank odbiorcy przekazu i podmioty pośredniczące w realizacji przelewu. Często ten, kto zleca transakcję, jest niespodziewanie obciążony wysokimi kosztami.

Niemiłym zaskoczeniem jest też poznanie cennika usług agenta, który zajmuje się wysyłaniem pieniędzy do zagranicznych odbiorców. Prawdopodobnie nie przypadnie Ci do gustu również wysokość kosztów przelewów realizowanych za pomocą e-portfela. Mimo że to wygodny sposób, to za taki przekaz międzynarodowy będzie trzeba sporo zapłacić.

Przelewy międzynarodowe a skomplikowana procedura

Dla niektórych utrudnieniem może być nieco inna procedura wykonania przekazu zagranicznego. Musisz dokładnie zapoznać się z tym, czym są przelewy SWIFT i SEPA oraz zależnie od konkretnej sytuacji wybrać właściwą opcję. W przypadku transakcji SEPA możesz np. przelewać jedynie środki pieniężne w euro.

Bywa też, że regulamin usług związanych z przelewami międzynarodowymi jest zawiły, napisany niezrozumiałym bankowym żargonem. Dlatego nadawcy przelewów często są nieświadomi zasad, które obowiązują podczas realizowania transakcji.

Przelewy zagraniczne – ograniczenia związane z przepisami

Nie można zapominać, że istnieją także ograniczenia związane zarówno z lokalnymi przepisami, jak i z wewnętrzną polityką banków. Mogą one mówić np. o tym, że w ciągu dnia lub miesiąca możliwe jest przelanie tylko określonej kwoty. Bywa też, że wykonywanie przelewów jest trudniejsze ze względu na sytuację polityczną. Przekazy pieniężne do niektórych krajów podlegają większej liczbie mechanizmów kontrolnych, dlatego pieniądze docierają na rachunki zagraniczne po dłuższym czasie oczekiwania.

Jak sprawnie i unikając ograniczeń, wykonywać przelewy międzynarodowe?

Wykonanie przelewu zagranicznego, zwłaszcza z Polski do Wielkiej Brytanii lub  odwrotnie – nie musi przerażać. Istnieją sposoby na to, aby pieniądze szybko i sprawnie dotarły do odbiorcy i by koszty całej transakcji były niskie. 

Jak wygląda przelew międzynarodowy z EasySend?

Przelew z konta brytyjskiego na polskie lub z Polski do UK możesz zlecić za pomocą komputera, tabletu lub smartfona i aplikacji mobilnej. Wystarczy podać dane odbiorcy i opłacić przelew – kartą lub tradycyjnym przelewem. Pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku odbiorcy następnego dnia roboczego, a jeżeli zdecydujesz się na opcję szybkiego przelewu, trafią na konto odbiorcy w ciągu kilkunastu minut.

EasySend ma atrakcyjny cennik – konkurencyjny wobec tego, co proponują banki. Z góry wiesz, ile zapłacisz za przelew i nie musisz obawiać się żadnych ukrytych kosztów. Oprócz tego przewalutujesz złotówki lub funty na atrakcyjnych warunkach.

To, na jakim etapie jest realizacja Twojego przelewu, szybko sprawdzisz w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej banku albo pośrednika. Natomiast w przypadku jakichkolwiek problemów możesz zawsze skontaktować się z obsługą mówiącą w języku polskim.

Przelewy zagraniczne – ograniczenia EasySend

Tak jak każda instytucja płatnicza, tak i EasySend dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Dlatego, jeżeli realizujesz przelewy na większe kwoty, będzie potrzebna weryfikacja Twojej tożsamości. To konieczne, jeśli w ciągu 90 dni wykonujesz transakcję na kwotę wyższą lub równą 15 000 euro. Taka weryfikacja polega na przesłaniu skanu dokumentu tożsamości i na weryfikacji twarzy (np. przez aplikację mobilną lub selfie). Należy też potwierdzić swój adres – np. przesyłając zdjęcie wyciągu z konta bankowego lub oficjalnej korespondencji urzędowej.

Jeżeli zamierzasz wykonać przelew do Wielkiej Brytanii z Polski lub odwrotnie, nie musisz martwić się ani wysokimi kosztami przewalutowania i kosztownymi prowizjami, ani długim czasem realizacji transakcji. Możesz go zrobić, nie wydając wiele, a mimo tego pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy już następnego dnia. Jedyne, czego potrzebujesz, to konto założone na EasySend.