Płatności w Grecji przechodzą rewolucję. Tradycyjne gotówkowe transakcje są powoli wypierane przez karty płatnicze i portfele cyfrowe. Karty Visa i Mastercard zdobywają serca greckich konsumentów, zwłaszcza tych młodszych, zaawansowanych technologicznie. Wzrost liczby terminali płatniczych to tylko część tej transformacji. Czym się płaci w Grecji? Jaka jest grecka waluta? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Dawne waluty Grecji – od drachmy do euro

Historia waluty Grecji to podróż od drachmy do euro, która odzwierciedla nie tylko zmiany ekonomiczne, lecz także polityczne i społeczne przemiany w kraju. Drachma grecka, oprócz bycia jednostką pieniężną miała głębokie znaczenie zarówno polityczne, jak i kulturowe w Grecji od czasów starożytnych. Była nie tylko środkiem wymiany handlowej, lecz także symbolem polis odzwierciedlającym ich suwerenność i tożsamość. Drachmę stopniowo wypierało wprowadzanie nowych jednostek pieniężnych w różnych okresach historycznych. Pomimo jej zaniku jako waluty w starożytności, jej wpływ na późniejsze systemy pieniężne był znaczący. Do wprowadzenia euro w 2001 roku walutą w Grecji była nowa drachma. 

Drachma jako symbol gospodarczej suwerenności ustąpiła miejsca euro w 2001 roku. Wówczas Grecja przyjęła walutę jednolitą symbolizującą integrację europejską i globalizację. Ta transformacja miała głęboki wpływ na życie codzienne Greków, kształtując ich relacje z Europą i światem.

Aktualna waluta grecka 

Zmiana waluty z drachmy na euro m.in. ułatwiła podróże i handel międzynarodowy. Dla niektórych Greków proces adaptacji do niej był trudny, szczególnie jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne i cenowe. Turystom z kolei jej wprowadzenie pozwala uniknąć trudności związanych z wymianą waluty czy wykonywania szybkich przelewów międzynarodowych. Ponadto zmiana miała pozytywny wpływ na wygodę podczas podróży po Grecji.

W Grecji euro funkcjonuje jako monety i banknoty, tak samo, jak w pozostałych krajach strefy euro. Monety euro mają nominalne wartości od 1 centa do 2 euro, a banknoty od 5 do 500 euro. Na awersach są umieszczone różne symbole kultury i historii Grecji. Na rewersach monet znajdują się wspólne motywy euro, takie jak mapa Europy i symbol Unii Europejskiej.

Pieniądze w Grecji – gdzie i jak wymieniać walutę na euro?

Wymiana waluty na euro w Grecji może być wykonywana w różnych miejscach. Turyści i mieszkańcy zazwyczaj wybierają:

 • banki,
 • kantory,
 • automaty wymiany walut.

W Grecji i innych krajach przed dokonaniem wymiany pieniędzy warto sprawdzić aktualne kursy. Możesz porównać je w różnych miejscach, aby znaleźć  jak najkorzystniejszą ofertę.  

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na atrakcyjne przewalutowanie jest dokonanie wymiany jeszcze przed wyjazdem za granicę. W Polsce warto szukać kantorów, które znajdują się nieco dalej od tłocznych miejsc, ponieważ często oferują lepsze kursy wymiany walut. Można też dokonać przewalutowania bezgotówkowo, np. na konto walutowe „podpięte” pod rachunek w złotówkach i kartę płatniczą.

Czym płacić w Grecji? Płatności gotówkowe 

Jeśli planujesz wybrać się w podróż do Grecji, zapewne zastanawiasz się, czym płacić w  tym kraju. Akceptowane są tam zarówno płatności gotówkowe, jak i bezgotówkowe. Gotówką zapłacisz w:

 • sklepach, 
 • restauracjach, 
 • lokalnych punktach usługowych,
 • na stacjach benzynowych,
 • w aptekach i innych miejscach. 

Coraz więcej punktów sprzedaży preferuje płatności bezgotówkowe metodami takimi jak karty kredytowe, karty debetowe i płatności mobilne. Jest tak zwłaszcza w większych miastach i popularnych greckich kurortach.

Czy w Grecji można płacić kartą?

Wyjeżdżając do Grecji, warto wziąć ze sobą trochę gotówki. Przed podróżą będzie trzeba wymienić pieniądze na euro. Dobra wiadomość jest taka, że w tym kraju możesz zapłacić także kartą lub zbliżeniowo, np. telefonem. Jeśli zabraknie Ci pieniędzy, możesz także poprosić kogoś bliskiego o przelew pieniężny do Grecji za pomocą EasySend. 

Oferujemy usługi wykonywania przelewów online za granicę z niższymi opłatami niż tradycyjne banki. Dzięki temu możesz obniżyć koszt każdej transakcji. 

Koszt korzystania z bankomatów w Grecji 

Korzystanie z bankomatów w Grecji może być wygodne, lecz także kosztowne. Jeśli nie jesteś świadomy wszystkich potencjalnych opłat, możesz sporo stracić na tego typu transakcjach. Do zmiennych opłat, które trzeba często uiścić za korzystanie z bankomatów w Grecji, mogą należeć:

 • prowizja za skorzystanie z bankomatu,
 • opłata za przewalutowanie naliczana przez Twój bank,
 • opłata za przewalutowanie dla operatora bankomatu,
 • inne opłaty zgodne z taryfą banku.

Wybierając bankomaty w Grecji, warto sprawdzić, czy prowadzą je międzynarodowe banki, czy niezależni operatorzy mogący pobierać wyższe opłaty. Alternatywą dla gotówki może być używanie kart płatniczych, zwłaszcza wielowalutowych, dzięki którym unikniesz kosztownych wypłat z bankomatów. Upewnij się jednak, że w miejscu, do którego się wybierasz, możesz dokonywać zarówno płatności gotówkowych, jak i bezgotówkowych. 

Tanie przelewy do Grecji – jak to zrobić?

Zastanawiasz się nad tym, jak tanio przesłać pieniądze do Grecji? Chcesz wykonać szybką transakcję, aby odbiorca otrzymał wpłatę jeszcze tego samego dnia? EasySend realizuje przelewy pieniężne za granicę w atrakcyjnych cenach. Transakcje za pośrednictwem naszej strony internetowej lub aplikacji są realizowane dość szybko. Pieniądze mogą dotrzeć do odbiorcy w Grecji w ciągu zaledwie 10 minut. 

Przekaz środków przez internet jest prosty i intuicyjny. Wystarczy zarejestrować się za darmo na platformie EasySend, podać dane odbiorcy i dokonać płatności online. Zapewniamy wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji, co oznacza, że Twoje dane osobowe i finansowe są chronione. 

Przed dokonaniem przelewu możesz sprawdzić aktualne opłaty i kursy wymiany walut, które są dostępne na stronie EasySend. Dzięki temu możesz upewnić się, że wybierasz najkorzystniejszą ofertę.