Czy znasz termin Sort Code? Oznacza on specjalny kod, który funkcjonuje w bankowości brytyjskiej i irlandzkiej. Dzięki niemu tamtejsze instytucje finansowe mogą bez przeszkód współpracować z bankami zagranicznymi. W jakich przypadkach Sort Code jest niezbędny i gdzie go znaleźć? Sprawdź.

Co to jest Sort Code?

Brytyjski numer rozliczeniowy (Sort Code) funkcjonuje w systemach bankowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Na pewno spotkasz się z nim, jeżeli prowadzisz biznes i współpracujesz z podmiotami z tej części świata. Sort Code ma w założeniu pomagać w kontroli nad milionami danych oraz zmiennych. Skuteczna komunikacja między bankami na całym świecie jest w końcu niezbędna dla bezpieczeństwa transakcji na szczeblu międzynarodowym.

Na co wskazuje numer rozliczeniowy (Sort Code)?

Znaki i cyfry w numerze Sort Code nie są przypadkowe. Pod każdym symbolem kryje się konkretna informacja, z której korzystają banki na szczeblu międzynarodowym. Sort Code pozwala zidentyfikować bank nadawcy, jednak jego zastosowanie ogranicza się wyłącznie do dwóch wspomnianych krajów.

Na podstawie Sort Code można określić:

  • typ instytucji finansowej,
  • bank,
  • oddziału banku, w którym założono rachunek.

Poza Sort Codem na świecie funkcjonują inne kody pozwalające na identyfikację banku, w którym zlecono transakcję. To np.:

  • BIC/SWIFT,
  • IBAN,
  • SORT.

Poznaj ich krótką charakterystykę.

Kod BIC

BIC to skrót od nazwy Bank Identification Code. Liczy on od 8 do 11 znaków i w polskiej bankowości funkcjonuje pod nazwą SWIFT.

Kod IBAN

Jest to międzynarodowy numer konta. IBAN to inaczej International Bank Account Number. W Polsce kod ten tworzy ciąg 28 znaków (liter i cyfr). Podobnie jak numery SWIFT czy BIC, IBAN znajdziesz w serwisie online Twojego banku.

Gdzie znajdziesz numer rozliczeniowy (Sort Code)?

Wiesz już, czym jest Sort Code. Jak znaleźć ten numer? Tworzą go cyfry numeru konta, a konkretnie te od trzeciej do dziesiątej. Możesz zatem bez żadnej pomocy ustalić Sort Code. 

Jeśli jednak Ci się nie uda, w sieci znajdziesz ogólnodostępne weryfikatory kodu SORT. To narzędzie umożliwia weryfikację prawidłowości kodu, nawet jeśli zidentyfikowałeś go samodzielnie. Dzięki temu przelew do odbiorcy w Wielkiej Brytanii czy Irlandii wykonasz znacznie szybciej i sprawniej.

Jak dokładnie wygląda Sort Code?

Kiedy szukasz Sort Code, warto wiedzieć, w jakim formacie występuje ten kod. Składa się on zawsze z sześciu cyfr, w parach oddzielonych od siebie myślnikami. W każdej z brytyjskich instytucji bankowych Sort Code będzie wyglądać nieco inaczej, np.:

  • Revolut: 04-00-75,
  • Starling Bank: 04-00-40,
  • N26: 04-00-26.

Z Sort Code’u korzystają zarówno osoby zlecające przelewy prywatnie, jak i przedsiębiorcy. Przykładowo, jeżeli sprzedajesz towar firmie z siedzibą w Irlandii, będziesz musiał podać jej Sort Code, aby mogła przelać Ci należność.

Jak realizować szybkie przelewy zagraniczne?

Zebranie danych niezbędnych do wykonania transakcji w przypadku odbiorcy z Irlandii czy Wielkiej Brytanii to jedno. Następnym krokiem jest wybór sposobu, w jaki środki zostaną przekazane między podmiotami.

Bardzo wygodnym narzędziem jest serwis transferowy EasySend. Za jego pośrednictwem możesz realizować szybkie przelewy międzynarodowe do 37 krajów. Transakcja przeprowadzona tą drogą będzie korzystna zarówno dla nadawcy transferu (zrobi to szybko, łatwo i bezpiecznie), jak i dla odbiorcy. Środki mogą trafić na konto docelowe nawet w 10 minut! W EasySend są dostępne rozmaite waluty, również EUR i GBP.

Inaczej niż przy przelewie z banku, z EasySend nie musisz szacować kosztów związanych z przewalutowaniem. Za sprawą szybkiej i intuicyjnej wyszukiwarki ich szczegółowe podsumowanie znajdziesz jeszcze przed dokonaniem transakcji.

Transakcje międzynarodowe z EasySend niezależnie od kierunku świata

Przy realizacji przelewów międzynarodowych najważniejsze są bezpieczeństwo i sprawność realizacji. Właśnie w celu ograniczania ryzyka pojawienia się nieścisłości powstały serwisy takie jak EasySend. Przy zakładaniu darmowego konta od razu otrzymasz przejrzyste informacje na temat jego funkcjonowania i warunków korzystania z dostępnych opcji. Z pewnością docenisz ich atrakcyjność na tle konkurencyjnych rozwiązań obecnych na rynku.

Ze swojego konta walutowego EasySend możesz realizować płatności nawet z drugiego końca świata. Nie musisz przy tym obawiać się ukrytych kosztów ani tego, że kurs waluty zmieni się w trakcie zakładania zlecenia. Będzie dla Ciebie korzystny i przewidywalny przy każdej transakcji.

Jeśli czekasz na przelew z Irlandii lub Wielkiej Brytanii, potrzebny Ci będzie nie tylko Sort Code. Niezbędne są także inne dane bankowe, które przy międzynarodowych transakcjach bywają trudno dostępne. EasySend znacznie ułatwia taką procedurę, udostępniając lokalne dane bankowe dla różnych walut. Dzięki temu szybkie przelewy międzynarodowe stają się rzeczywistością.

Ta funkcjonalność sprawia zatem, że możesz otrzymać na swoje konto funty brytyjskie dokładnie na takich samych warunkach jak obywatel Wielkiej Brytanii.

Warto dodać, ze wszelkie transakcje dokonywane tą drogą są całkowicie bezpieczne. Czuwają nad tym międzynarodowe instytucje finansowe, a EasySend działa zgodnie z odgórnymi regulacjami. 

Przelewy zagraniczne mogą budzić obawy, jednak takie transakcje można wykonywać łatwo i szybko. EasySend ułatwia to jeszcze bardziej, oferując wygodną aplikację mobilną dostępną na telefony z systemem Android i iOS. Pobierz ją, załóż konto EasySend i przekonaj się, że realizując transfery międzynarodowe, nie musisz się stresować.