Niezależnie od tego, czy podróżujesz do Hiszpanii często, czy wybierasz się tam po raz pierwszy, musisz wiedzieć między innymi, jaka waluta obowiązuje w tym kraju. Warto też pamiętać o konieczności wymiany złotówek na euro przed wyjazdem. Możesz także zabrać ze sobą kartę wielowalutową, aby móc swobodnie wypłacać pieniądze z bankomatów. Jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii? Jak wyglądają płatności w tym kraju? Odpowiadamy.

Historia pieniądza w Hiszpanii. Waluta przed euro

Pieniądze od wieków odgrywały istotną rolę w historii Hiszpanii, a kluczowym momentem historii było wejście do Łacińskiej Unii Monetarnej w 1865 roku. Wówczas w tym kraju zaczęła królować peseta symbolizująca jego stabilność gospodarczą przez ponad 130 lat. Na banknotach widniały portrety konkwistadorów, królów i innych ważnych dla historii Hiszpanii postaci. Bogactwo kultury hiszpańskiej odzwierciedlały również monety. 

W 1999 roku Hiszpania dołączyła do strefy euro, co oznaczało pożegnanie z pesetą. Euro stało się powszechnie używaną walutą od 2002 roku. Był to przełomowy moment, który pozwolił zapewnić stabilność i ułatwił handel Hiszpanii z całą Europą. Zmiana ta zamknęła erę pesety jako narodowej waluty, kończąc tym samym jeden z ważnych rozdziałów w historii pieniądza w Hiszpanii.

Jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii?

Już wiesz, jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii. Banknoty euro w tym kraju, podobnie jak w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, mają różne nominały, w tym: 

 • 5, 
 • 10, 
 • 20, 
 • 50, 
 • 100, 
 • 200,
 • 500 euro. 

Każdy z nich ma swój unikalny wzór z charakterystycznymi motywami architektonicznymi i historycznymi różnych krajów Unii Europejskiej, w tym także Hiszpanii. 

 

Natomiast monety euro mają następujące nominały: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów, a także 1 i 2 euro. Na awersach monet euro z Hiszpanii często można zobaczyć wizerunki królów tego kraju oraz inne symbole związane z jego historią i kulturą.

Czy w Hiszpanii można płacić kartą wyrobioną w Polsce?

W Hiszpanii możliwe jest dokonywanie płatności kartą Visa lub MasterCard, jednak warto mieć na uwadze, że gotówka nadal pozostaje tutaj popularnym środkiem płatniczym. Według danych z badań przeprowadzonych w 2019 roku około 53% transakcji nadal stanowią płatności gotówkowe.

Jeśli podróżujesz do Hiszpanii, warto mieć przy sobie zarówno gotówkę, jak i kartę płatniczą. W sklepach, restauracjach czy hotelach zazwyczaj nie będzie problemu z użyciem popularnego plastiku, ale niekiedy, podczas korzystania z lokalnych usług może być Ci potrzebna gotówka.

Musisz pamiętać również o ewentualnych opłatach za transakcje kartą w Hiszpanii. Mogą one się różnić zależnie od banku i rodzaju karty. Dlatego też, przed podróżą warto skonsultować się z instytucją finansową, w której masz założone konto, aby dowiedzieć się więcej o ewentualnych opłatach i ograniczeniach. 

Gdzie wymienić złotówki na euro?

Wymiana walut w Hiszpanii jest stosunkowo łatwa. W kraju tym znajdziesz dużą sieć kantorów wymiany walut, banków oraz innych miejsc, takich jak hotele i biura podróży, które oferują tego typu usługi. Dlatego też, jeśli potrzebujesz wymienić złotówki na euro, możesz to zrobić. Pamiętaj, aby wybrać placówkę, która oferuje najkorzystniejszy kurs.

Euro warto wymienić jeszcze przed wyjazdem do Hiszpanii. Znalezienie kantoru oferującego wymianę złotówek na euro w tym kraju może być trudne. Przewalutowania możesz dokonać w kantorach stacjonarnych zarówno w większych, jak i mniejszych miastach w całym kraju. 

Korzystanie z bankomatów w Hiszpanii 

Jeśli planujesz wypłatę gotówki z bankomatu w Hiszpanii, najlepiej skorzystać z karty walutowej w euro lub wielowalutowej. Użycie zwykłej polskiej karty debetowej może skutkować niekorzystnym przewalutowaniem złotówek na euro. Ponadto warto zwrócić uwagę na opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Ich wysokość może zależeć na przykład od:

 • rodzaju i wysokości opłat pobieranych przez bank, 
 • wybranej sieci bankomatów, 
 • rodzaju karty, 
 • kraju, w którym dokonuje się wypłaty.

Typowe koszty mogą obejmować opłatę manipulacyjną banku, prowizję za transakcję zagraniczną, opłatę operatora bankomatu oraz dodatkową prowizję za przewalutowanie. Warto wcześniej sprawdzić warunki korzystania ze swojej karty i wewnętrzną politykę banku, aby wiedzieć o potencjalnych opłatach.

Ile kosztują przelewy do Hiszpanii?

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich planuje podróż do Hiszpanii, warto wiedzieć też, jak wykonuje się szybkie przelewy międzynarodowe do tego kraju. Nie musisz dokonywać transferu przez bank, jeśli aktualne stawki i kursy są dla Ciebie niekorzystne. Przelew z łatwością wykonasz za pośrednictwem EasySend. Zapewniamy tanie, natychmiastowe i globalne transfery pieniężne dla wszystkich – zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. 

Jak zminimalizować koszty przelewu?

Przesyłanie pieniędzy za granicę, w tym do Hiszpanii, może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Znając sposoby na zminimalizowanie tych wydatków, możesz zapłacić znacznie mniej. Przed wykonaniem przelewu porównaj różne usługi i wybierz tę, która zapewnia ci najkorzystniejsze warunki. W EasySend pierwszy przelew wykonasz za darmo. Nie zapłacisz także za rejestrację na naszej stronie. 

Duże znaczenie ma też kurs wymiany walut, ponieważ wpływa na ostateczną kwotę, którą otrzyma odbiorca. Warto wybrać usługodawcę, który oferuje korzystne stawki, aby maksymalizować wartość przekazywanych pieniędzy. Pamiętaj też, że banki często pobierają wyższe opłaty za przelewy do Hiszpanii. Zamiast korzystania z ich usług, możesz rozważyć wybór innych możliwości, które oferuje EasySend. Zapewniamy atrakcyjne niskie opłaty i atrakcyjne kursy wymiany walut.

Przed wyjazdem do Hiszpanii warto zabezpieczyć się finansowo. Wystarczająca ilość środków na koncie lub gotówki pozwoli Ci cieszyć się podróżą w stu procentach. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.